Účinnost zákona o realitním zprostředkování se zřejmě posune
Nový realitní zákon se připravuje již několik let. Letos v lednu prošel v poslanecké sněmovně prvním čtením. Druhé čtení, které bylo stanoveno na 27.9.2019, bylo ale přerušeno, a proto se dá očekávat, že zákon vejde v platnost nejdříve od července 2020. Realitní trh se tak dočká regulace později, než se plánovalo.
Realitní trh se stane bezpečnějším
Od realitního zákona se očekává, že napomůže ke zkvalitnění poskytovaných realitních služeb a prostředí realitního trhu tak bude pro všechny bezpečnější. „Profesionální realitní servis je pro nás v PATREALu samozřejmostí už 25 let. Klientům poskytujeme kvalitní realitní služby a vždy dbáme na dodržování předem sjednaných podmínek,“ říká jednatelka realitní kanceláře PATREAL s.r.o. a členka dozorčí rady ARK ČR Jaroslava Wiszová. Stejně jako klienti tak i profesionálové ze společnosti PATREAL s.r.o. uvítají povinnost uzavřít smlouvu o realitním zprostředkování písemnou formou a to vč. zákonem stanovených náležitostí.
Kdo bude moci přijímat kupní ceny do úschovy?
Nových pravidel se dočká především oblast úschovy kupní ceny nemovitostí. Návrh zákona by měl realitním zprostředkovatelům zcela zakázat přijímat finanční prostředky do úschovy a kupní ceny by se tak měly skládat pouze do úschovy banky, advokáta nebo notáře. Některé pozměňovací návrhy doporučují ale stanovení limitu pro úschovu kupní ceny u realitní kanceláře nebo např. vytvoření speciálních typů vázaných účtu, na které by dohlíželo ministerstvo pro místní rozvoj nebo ministerstvo spravedlnosti.
Kvalifikovaní a pojištění makléři
Asi nejzásadnější novinkou, kterou novela realitního zákona připravuje, je zařazení realitní činnosti mezi vázané živnosti a to vč. splnění požadavků na odbornou způsobilost. Tento požadavek bude muset splnit nejen samotný podnikatel, ale i osoby, které pro podnikatele tuto práci vykonávají. Zatím není definitivně stanovené, jakým způsobem se odborná způsobilost bude posuzovat, ale prozatímní návrhy doporučují dokončené vysokoškolské vzdělání v oboru práva, ekonomie či stavebnictví případně kombinaci dokončeného maturitního studia s minimálně tříletou praxí v oblasti realit. Poslední možností je také získání profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele dle zákona. Realitní makléři v PATREALu jsou profesionálové s dlouholetou praxí a splňují tak už nyní podmínky odborné způsobilosti.
Bude výše povinného pojištění dostačující?
Zákon také stanovuje povinné profesní pojištění, a to v minimální výši 1,75 mil. Kč na jeden realitní obchod a v případě souběhu více obchodů pak 3,5 mil. Kč. „Z praxe víme, že hodnota obchodovaných nemovitostí je daleko vyšší a proto také máme v PATREALu už léta uzavřené pojištění nad rámec povinností, které bude ukládat nový zákon. Našim cílem je už 25 let ochránit klienty a poskytnout jim realitní služby přímo na míru jejich potřeb. Bezpečí a spokojenost klientů je pro nás vždy na prvním místě“, uvádí J. Wiszová.
Při výběru realitní kanceláře, které zajistí prodej nebo pronájem vaší nemovitosti, buďte opatrní. Vyberte si takovou, která se na realitním trhu pohybuje dostatečně dlouho a poskytuje klientům kvalitní služby a profesionální servis.
Diskuse k článku