Stavební spoření a jeho výpověď
Stavení spoření je jedním ze způsobů, jak řešit otázku vlastního bydlení. Za spoluúčasti státu si vytváříte finanční prostředky na jeho pořízení, přičemž vložený vklad je zhodnocen poměrně slušně. V České republice se jedná o jeden z nejoblíbenějších způsobů financování bydlení, a jako spořící produkt jednoznačně vede. Jak ale postupovat v případě, že chcete smlouvu ukončit? A lze to vůbec?
Stavební spoření nemusíte používat jen na koupi nebo výstavbu bytu či domku. V zákoně je používán pojem „bytové potřeby,“ což kromě prvních dvou zmíněných způsobů zahrnuje také získání pozemku, na němž máte v plánu stavět, případně pozemku, kde je již postaven objekt pro budoucí bydlení. Častým důvodem výběru financí z účtu je další bod zákona, který stanovuje, že peníze mohou být použity i pro změnu, modernizaci a údržbu bytu, případně společných prostor. S pomocí stavebního spoření můžete upravovat nebytové prostory na obyvatelné, případně lze z těchto prostředků hradit pokuty a sankce spojené s bydlením.
Vypovědět stavební spoření se nevyplácí. Zjistěte více. |
Stavení spoření a vázací lhůta
Často se ale stane, že byste se potřebovali k penězům dostat dříve, než uplyne vázací lhůta. Ta je šestiletá a znamená to, že po tuto dobu se s prostředky na účtu nesmí hýbat. Až po této době budou na účet připsány prémie od státu. Předčasné ukončení stavebního spoření znamená, že o tento úrok přijdete a navrch budete muset ještě platit bance pokutu a další sankce. Výše poplatků je stanovena procentem z částky, na kterou bylo stavební spoření uzavřeno – procentuálně je to až 0,9%. Podle průzkumů se konečná suma, na kterou se "stavebko" pohybuje kolem tří set tisíc korun, takže i necelé procento znamená pro peněžní ústav pěknou sumu a pro vás citelný zásah.
Kdy podat výpověď
Pokud jste smířeni se všemi nevýhodami, které se s předčasným ukončením pojí, pak vězte, že banky jsou navíc pojištěny tříměsíční výpovědní lhůtou. Ta plyne až od následujícího měsíce po doručení výpovědi, takže se to může pěkně protáhnout. Až poté budou finance převedeny na váš účet.
Ukončení smlouvy po vázací době
Povinné období šesti let je zákonem stanovené až od roku 2004, takže se týká jen smluv uzavřených po tomto datu. Jakmile šest let uplyne, můžete si své úspory vybrat, a to i přesto, že jste nedosáhli primárně stanovené hranice (za toto sankce nenásledují). Výplata bude vydána včetně státního příspěvku a všech zvýhodnění od banky. Jisté výhody pak můžete získat v případě, že se rozhodnete spořit i nadále. To už však záleží na bance a jejich podmínkách.
Pravidla však neplatí na všechny bankovní domy. Každý si totiž podmínky stanovuje sám, a tak se může stát, že v případě splnění určitých požadavků (nejčastěji převod části financí na jiný spořící účet) budou sankce menší. Některé banky však vzaly konkurenční boj tak zodpovědně, že za předčasné ukončení smlouvy nezaplatíte ani korunu navíc. To už však záleží na vás, jak zodpovědně budete vybírat hned zpočátku spoření.
Diskuse k článku