Souboj na ostří nože: VISA nebo MasterCard
Nejčastěji se setkáváme s platebními kartami od dvou společnosti – VISA a MasterCard. Zatímco při běžném používání jsou rozdíly minimální, jakmile vycestujete za hranice, mohou na vás čekat patálie s tím, kde jaké karty akceptují. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl, na co si dát pozor a není třeba výhodnější vyžádat si kartu od druhé společnosti?
Pokud se zeptáte bankovních poradců na rozdíl, případně výhody a nevýhody jednotlivých karet, pravděpodobně na vás čeká odpověď, že takto nelze srovnávat a podmínky u obou jsou nastaveny tak, aby si co nejméně konkurovaly.
Sjednejte si kreditní kartu a začněte čerpat výhody. |
VISA karta
Nejvydávanější kartou na světě je VISA Standard a nejspíše ji nosíte v peněžence i vy. Z toho plyne, že je o něco rozšířenější, než MasterCard, ovšem rozdíl je opravdu nepatrný. Kromě ní vydává VISA ještě další typy: Visa Gold, Platinum a Infinite nabízejí vlastníkům nadstandardní služby a výhody. Jedná se například o výhodnější služby a prvotřídní servis, o snadnější rezervaci vstupenek či míst v restauracích nebo vstup do salonků na letištích.
Dalším typem je VISA Elektron, která vždy vyžaduje autorizaci transakce elektronickou formou. Skrze karty PLUS pak lze vybírat v nejširší síti bankomatů po celém světě.
MasterCard karty
MasterCard nabízí ještě o něco širší škálu karet: kromě základní karty Maestro, je to taktéž elektronická Electronic, Unembossed (neembosovaná bez reliéfního písma). Nadstandardní služeby se pak trochu nelogicky nabízí společně s kartou Standard (pro středně bonitní klienty), kterou akceptují i manuální platební terminály.
Mezi prestižní platební karty se řadí Gold a Platinum, při kterých záleží i na bohaté škále doplňkových služeb. Díky nim je možno kupříkladu dosáhnout na výhodnější kurz ve směnárně, případně je zahrnuto několik typů pojištění.
Mezi ty nejprestižnější se řadí karta World Signia – speciální služby jsou pak určeny i pro rodinné příslušníky (VIP salónky nebo pomoc kdekoliv na světě).
Nabízeny jsou i speciální karty pro podniky.
VISA nebo MasterCard?
- mezi rozšířené patří také karty společností American Expres, Diners Club, JBC
- drtivá většina bankomatů v Evropě akceptuje obě karty
- poplatky za výběr z karty nezáleží na tom, kterou kartu vlastníte, ale na bance
- podmínky použití karet pro platby u obchodníků se liší zemi od země (kupříkladu v Norsku se cena navyšuje o poplatek, který musí obchodník odvádět – a to jen u karet Maestro)
- v USA je výrazně preferována VISA, v Evropě jsou rozdíly minimální
Už jen málokde narazíte na to, že nejsou akceptovány platební karty. Rozdíly mezi asociacemi jsou minimální, což dá rozum – přeci jen se chtějí vyrovnat a nuance jsou tak mazány. Pokud se chystáte na cestu do zahraničí a nejste si jisti použitelností své karty, pak neprohloupíte, když se vybavíte oběma typy.
Diskuse k článku