Pronájem bez provize? Jedině bez realitky
Pronajmout byt bez provize znamená obejít se bez služeb realitní kanceláře. Těch se v posledních letech vyrojilo tolik, že orientace mezi nimi je čím dál obtížnější. Jestliže chcete dát byt nebo dům k dispozici dalším nájemníkům bez zbytečných nákladů, rozhodně to není nic nemožného. Jen se ale připravte na více starostí. Poptávka je vysoká a navíc co ušetříte na provizi, můžete investovat do oprav nebo vybavení.
Důvod, proč jsou realitní kanceláře tolik využívané, je jednoduchý: pohodlnost a ochota přenechat všechny nezbytnosti spojené s pronájmem někomu jinému. Jde to ale i jinak.
Jak na pro nájem bytu bez provize
Základem pronájmu jsou tři věci: výška nájmu, vzhled bytu a lokalita, ve které se nachází. Proto, abyste s bytem nebo domkem naložili co nejlépe, je třeba získat alespoň základní orientaci na trhu s nemovitostmi.
- Porovnejte bydlení s možnostmi lokality a srovnejte byty nabízené realitkami s vaším. Podle toho si snadno uděláte představu, co dál. Jednoduchý a opravený byt lze pronajmout rodině, více oddělených pokojů pak třeba studentům na kratší časové úseky. Ti nebývají nároční co do vybavení, ani rekonstrukcí.
- Byt nabídněte nejdříve známým a zaúkolujte je, ať se rozhlédnou i ve svém okolí po potenciálních zájemcích. Až poté by měla přijít na řadu inzerce – internetová i tištěná.
- Pro potřeby zveřejnění na odpovídajících webových stránkách pořiďte kvalitní fotografie interiéru i exteriéru. Spíše než detaily je potřeba fotit celkový vzhled. Pokud je byt něčím výjimečný, pak to nezapomeňte zdůraznit.
- Úpravy je vhodné provádět právě před focením: vymalovat, pečlivě uklidit, opravit to, co je třeba.
- Inzeráty umístěte na více serverů najednou, ale také do tištěných novin či jiných periodik, na vývěsky apod. Existuje mnoho míst, kde inzerovat zdarma.
Pozor na smlouvy
Smluvní vztah mezi pronajímatelem a nájemcem je potřeba řádně ošetřit pro dobrou obou zúčastněných stran. Buď můžete využít právníka, nebo se spolehnout sami na sebe a rady a vzorové smlouvy z internetu. Nezapomeňte si ale také prostudovat zákon – touto problematikou se zabývá Občanský zákoník (§ 685 a dál). Ve smlouvě musí být vytyčeny všechny práva a povinnosti, kterým ale mantinely stanovuje právě zmíněná zákonná úprava.
Smlouvu vždy uzavírejte na dobu určitou a žádejte složení kauce (ta nesmí ale přesahovat trojnásobek měsíčního nájemného). Po skončení nájmu je bude potřeba vrátit zpět, pokud nevznikly žádné náklady na vrub nájemníka.
Poplatky mohou být převedeny na nájemce, případně je může platit formou záloh; důležité je také ošetřit případné nedoplatky.
Jak nejlépe vyřešit nájem
Ideální je, pokud nájemník platí zvlášť náklady na bydlení a nájemné. To si můžete nechat vyplácet i v hotovosti, kdy můžete alespoň zkontrolovat stav bytu. Samozřejmostí by mělo být placení předem, nikoliv zpětně. Ve smlouvě je také vhodné uvést pevné datum splatnosti a okolnosti, za nichž je možné částku zvýšit. Zmiňte také náklady na opravu, případně pokuty.
Jak vidno, starostí je to opravdu dost a stojí tedy za zvážení, zda vše nesvěřit realitní kanceláři, jenž se o vše postará. Na druhou stranu, ušetření prostředků bude značné.
Diskuse k článku