Prodej nemovitosti se zástavním právem není komplikací, pokud s ním věřitel souhlasí
Mnoho nemovitostí má v katastru nemovitostí zapsáno tzv. zástavní právo, které představuje nárok věřitele na vlastnictví nemovitosti v případě, že dlužník nebude schopen splácet svůj dluh. Zástavní právo se rozděluje na soudní, exekutorské a smluvní, a to podle původu jeho vzniku. Při prodeji také záleží na tom, kdo je věřitelem, jelikož bez jeho souhlasu k prodeji nedojde. Každý věřitel chce získat svůj dluh, což se většinou s prodejem nemovitosti podaří, a proto i přes zástavní právo můžete nemovitost prodat.
Prodej nemovitosti se zástavním právem vyžaduje svolení věřitele
Nejčastěji se v praxi realitní kanceláře setkávají se zástavním právem smluvním, které vniká na základě sjednávání úvěrových smluv. Banka nebo jiný věřitel se rozhodne půjčit majiteli nemovitosti peníze, ale na oplátku žádá právo ponechat si nemovitost jako zástavu. Pokud dlužník přestane splácet, nemovitost přejde do vlastnictví věřitele, jehož zástavní právo tím zanikne. Pokud na nemovitosti vázne zástavní právo exekutorské, musíte prodej dohodnout i s exekutorem, který vymáhá dluh za věřitele. Exekutoři se snaží prodat nemovitost za co nejvyšší cenu, a proto většinou dohodu s kupcem uzavřou. Soudní zástava naproti tomu vzniká většinou kvůli dluhům vůči státu. O prodeji nemovitosti tedy rozhoduje soud.
Pokud prodáváte dům se zástavním právem banky, existuje několik možností
Realitní makléři společnosti PATREAL radí, aby si prodejce nejprve nechal vyčíslit zbývající částku, kterou dluží majiteli zástavního práva. Většinou stačí obrátit se na banku s požadavkem sdělení přesné dlužné částky. Pokud dlužíte nebankovnímu domu či soukromé osobě, požadujte vystavení potvrzení o výši dluhu. Dále budete potřebovat ocenění nemovitosti profesionálním znalcem. Tyto dvě položky poté vytvoří kupní cenu, za kterou můžete nemovitost na trhu nabízet. Nicméně také platí, že zástavní právo představuje prodloužení celého procesu prodeje, a proto většina kupujících při koupi nemovitosti se zástavním právem váhá. Zástavní právo však může s prodejem zaniknout. Kupující zaplatí dlužnou částku v rámci kupní ceny a nemovitost tedy dále nebude zástavním právem zatížena.
Kupující může přistoupit k dluhu majitele nemovitosti místo něho
Zajímavou možnost přináší některé banky, které povolují, aby si prodávající a kupující vyměnili místo v hypoteční smlouvě. Prodávající si sjednal již dříve hypoteční či jiný úvěr, kterého se nyní chce prodejem nemovitosti zbavit. Kupující má možnost koupit nemovitost i včetně zástavy. Kupní cena se samozřejmě sníží o zůstatek dluhu, který bude následně splácet kupující místo prodávajícího. Nebývá to většinou obvyklé, jelikož kupující musí přijmout původní podmínky, a to včetně úrokové sazby. Pokud se rozhodnete prodat nemovitost se zástavním právem, obraťte se na profesionály ze společnosti PATREAL.
Diskuse k článku