Přemýšlíte o nebankovní půjčce na rekonstrukci? Tohle byste měli vědět
Zkušenost s půjčkou má podle dostupných statistik každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na bydlení – jeho pořízení a rekonstrukci. Mezi nejoblíbenější produkty patří nepochybně hypotéky. Pro peníze na rekonstrukci se ale nebojíme jít také do banky. Trendem posledních let jsou ovšem nebankovní půjčky, které se stávají stále oblíbenější a dostupnější. Co byste o nich měli vědět? Tady je malý přehled.
Nebankovní půjčky poskytují pouze ověřené společnosti
Díky nedávné regulaci úvěrového trhu můžete požádat o pomoc pouze ověřené a solidní poskytovatele půjček. Každý, kdo působí v nebankovním sektoru, totiž musí vlastnit speciální licenci vydávanou Českou národní bankou. Z původních několik tisícovek nebankovních poskytovatelů jich na trhu zůstala necelá stovka. Tito všichni jsou držiteli platné licence a nabízí pouze produkty, které nemají za cíl rýžovat na bezútěšné situaci spotřebitelů.
Půjčka není pro každého
Na půjčku musíte mít. Pokud plánujete větší půjčku na rekonstrukci, měli byste mít naspořeno alespoň šest po sobě jdoucích splátek. To proto, abyste byli schopni uhradit splátky v případě nečekaného výpadku příjmů. Půjčka tak není pro každého. Pokud žijete od výplaty k výplatě, rozhodně nejde o prozíravé řešení. Ba právě naopak. Rozhodnutí vzít si půjčku by vás mohlo dostat do mnohem komplikovanější situace, která může v krajním případě skončit i exekucí.
Půjčku je potřeba porovnat
Ačkoli na našem trhu působí zhruba 87 nebankovních poskytovatelů půjček, každý z nich nabízí odlišné podmínky a úrokovou sazbu. Proto je potřeba mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat a vybrat si z nich ten, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat. Třeba Cofidis půjčka na rekonstrukci může být vaše už od 4,99 %. U společnosti Zaplo pak máte první půjčku zcela zdarma. Jak lze vidět z výše uvedeného, podmínky se skutečně liší. S výběrem té nejvýhodnější půjčky vám proto může pomoci online srovnávač. Zadáte vstupní parametry a pak už si pouze vyberete poskytovatele, který vám bude nejvíce vyhovovat. Mezi nejznámější české srovnávače patří pujcky.cz, uspory.cz, coolpujcky.cz a také pujckyhned.cz.
Úrok je důležitý, RPSN důležitější
A se srovnáním nepochybně souvisí také jedna častá chyba, kterou zájemci o půjčku neustále opakují. Vybírají totiž půjčku na základě úroku. Úrok je samozřejmě důležitý, mnohem lepší vypovídací schopnost má ale hodnota RPSN, která zahrnuje nejen zmíněný úrok, ale také případné další poplatky (například za sjednání a vyřízení půjčky, předčasné splacení, pojištění schopnosti splácet apod.). Pokud vás proto společnost láká na nízké úroky, vždy se informujte, jak vysoká je hodnota RPSN, ve které se může ukrýt mnohé.
Půjčka i pro ty, kterým v bance nepůjčí
Drtivá většina Čechů míří pro půjčku v první řadě do banky. Tady je ale potřeba připravit se na poměrně náročný a komplikovaný proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka budou zajímat vaše příjmy a výdaje, stejně jako finanční minulost. Pokud vyhodnotí, že jste pro banku příliš rizikovým klientem, půjčku vám bohužel neschválí. Jedním z častých důvodů je nemožnost doložit příjem nebo záznam v registru dlužníků. V takovém případě se dostávají ke slovu nebankovní instituce, které dokáží nabídnout půjčku bez kontroly registru i dokládání příjmu.
Všeříkající podmínky a smlouvy
Ještě před tím, než podepíšete smlouvu o půjčce (můžete tak učinit i online pomocí jedné SMS zprávy), si důkladně přečtěte podmínky a náležitosti smlouvy. Pozornost věnujte také nápadně velkému anebo naopak malému písmu, i oblíbeným poznámkám pod čarou či hvězdičkám. Pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte, nebojte se zeptat, případně si smlouvu vyžádejte k domácímu prostudování.
Co když se to nepovede?
To nejtěžší máte za sebou. Vybrali jste vhodného poskytovatele půjčky a získali peníze na rekonstrukci. Co když se ale dostanete do situace, ve které nejste schopni půjčku dále splácet? V takovém případě neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na tzv. splátkových prázdninách (odkladu splátek) anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.
Diskuse k článku