Předkupní právo spoluvlastníka k pozemku se opět vrátilo do zákona
Díky předkupnímu právu mají spoluvlastníci šanci získat prodávaný podíl dříve než někdo jiný. Prodávající, který vlastní nemovitost ve spoluvlastnictví, musí svůj podíl na nemovitosti nabídnout nejprve ostatním spoluvlastníkům, než jej může prodat někomu třetímu. V českém právním řádu předkupní právo vyvolalo v posledních letech velkou diskuzi, jelikož bylo s účinností nového občanského zákoníku zrušeno, ale hned po dvou letech ho zákonodárci znovu zavedli. Otázkou zůstává, zda předkupní právo spoluvlastníkům jen zkomplikuje prodej nebo může přinést větší jednotnost ve vlastnictví nemovitostí.
Reference realitní společnosti PATREAL mluví o předkupním právu na pozemek
Při každém prodeji nemovitosti, kterou majitel vlastní jako spoluvlastník, realitní makléři kontaktují také ostatní spoluvlastníky. Jestliže se chystáte koupit nemovitost svépomocí, ověřte si nejprve několik skutečností. To, že se nemovitost nachází ve spoluvlastnictví, snadno zjistíte z Katastru nemovitostí. Před koupí si u prodávajícího ověřte, že spoluvlastnický podíl nabídl nejdříve ostatním spoluvlastníkům, abyste se vyhnuli možnému soudnímu řízení, ve kterém se ostatní spoluvlastníci budou snažit zpochybnit vaše vlastnické právo.
Předkupní právo k nemovitosti má sjednotit vlastnictví nemovitostí
Jelikož spoluvlastnictví nemovitostí představuje spíše komplikaci než ulehčení vlastnických vztahů, snaží se zákonodárce prostřednictvím předkupního práva opět sjednocovat vlastnictví. V ideálním případě by se tak mělo zamezit složitým spoluvlastnickým strukturám, ve kterých se malá nemovitost dělí mezi několik desítek spoluvlastníků. Rozhodování o takové nemovitosti je pak často složité, jednotliví spoluvlastníci se neshodnou na správě nemovitosti a soudy jsou pak zbytečně přetěžovány spory, které pramení z nejednotného vlastnického práva. Předkupní právo k nemovitosti tedy má vytvořit předpoklad pro sjednocení vlastnického práva, což předejde mnoha soudním řízením.
Příjezdová cesta je součást nemovitosti, nebo se na ní také vztahuje předkupní právo?
Nicméně předkupní právo není vždy vhodným nástrojem. V případě, že prodávající chce například prodat chatu v chatařské oblasti, musí i společně s chatou prodat také příjezdovou cestu. Tuto cestu však vlastní společně s ostatními chataři v osadě ve spoluvlastnictví. Pokud by někdo z chatařů podíl koupil na základě předkupního práva, chatě by chyběla přístupová cesta, což znemožńuje její prodej. Nicméně podle realitních makléřů PATREAL můžete se spoluvlastníky uzavřít dohodu o vzdání se předkupního práva i do budoucna. S touto dohodou prodáte příjezdovou cestu společně s chatou a budete si jistí, že vám nehrozí soudní tahanice.
Diskuse k článku