Platební karty: znáte rozdíly mezi nimi?
V současné době umí s malými plastovými kartičkami zacházet už děti a mnohé z nich už svou vlastní disponují. Přitom to není tak dávno, kdy byly platební karty určeny jen vyšším společenským vrstvám a ten, kdo ji vlastnil, byl neskutečně pokrokový. Dnes už je zacházení s nimi rutinní záležitostí. Myslíte si však, že o nich víte všechno? A znáte vůbec rozdíl mezi základními druhy?
Platební kartu má dnes v peněžence každý, a kdo ne, ten je považován za exota. Ze všech stran jsou nám podsunovány jen výhody a pozitiva, jenže tak tomu samozřejmě není. Nedůvěra k moderním technologiím a bezpečnosti karet tak může být oprávněným důvodem, proč karty nepoužívat.
Sjednejte si kreditní kartu a začněte čerpat výhody. |
Původní papírové platební karty
Průkopníkem v platebním styku prostřednictvím karet byla oblast letecké dopravy. Tam se poprvé kolem roku 1948 použily papírové karty (později plechové) díky kterým měli klienti usnadněnou platbu. Až za dlouhou dobu se jimi začaly zabývat banky, kterým byl však pokrok zpomalený vysokou výrobní cenou. Karty, jak je známe dnes, začaly vznikat až na konci 20. století.
V současnosti musí mít všechny karty stejnou velikost - 85,6 x 54 mm, která je určena mezinárodní normou.
Druhý karet
Pojmy debetní a kreditní karta jsou často zmiňovány, ovšem stále se pletou a jejich význam není přesně známý. Je však velmi důležitý:
- debetní karta: při platbě klient čerpá vlastní prostředky; při platbě ale klient může využívat kontokorentní úvěr, který se dá sjednat k běžnému účtu (jedná o tzv. čerpání „do mínusu")
- kreditní karta: klient na kartě nemá vlastní prostředky a okamžitě čerpá úvěr, který je v určitém období bezúročný a jeho splátky lze rozložit na delší období
- charge: obdoba kreditní karty, bezúročný úvěr je ovšem klient povinen zaplatit v daném období po čerpání, jinak následují sankce; určeno hlavně pro speciální klienty
Jak vidno, nejrozšířenější jsou u nás debetní karty, ačkoliv si mnoho klientů bank plete termíny a vše, co má zažitou podobu, je označováno jako "kreditní".
Další kritérium, na základě kterého se rozlišují platební karty je způsob provedení:
- embosované platební karty: karty s plasticky vytištěnými údaji, nákladnější jak na pořízení, tak i na vedení. Umožňují platbu tak, že obchodník otiskne údaje na účet a zákazník jej podepíše. Vždy je stanovena maximální výše útraty, po kterou není vyžadováno ověření. Rizika jsou o něco vyšší, než u karty následující.
- elektronická karta: nejrozšířenější, přizpůsobena hlavně pro online transakce (platby, výběry). Její vedení je pravidla zdarma, dá se snadno zablokovat a její zneužití není snadné.
O platebních kartách také kolují někdy přímo hororové příběhy. O tom, jaká jsou její rizika a jak s ní správně zacházet, aby nehrozilo nebezpečí, zase v příštím článku.
Diskuse k článku