Kam zajít pro půjčku na bydlení? Do banky, k lidem i do obchodu. Záleží na účelu úvěru
Získat půjčku na bydlení lze dnes téměř v každé bance, neúčelový úvěr v řádech milionů vám dokonce sjednají i nebankovní společnosti. Jak ale vybrat tu správnou půjčku?
Úvěrových produktů je celá řada, pokud uvažujete o financování bydlení, pak vás nejspíš jako první napadne hypotéka, avšak ta nemusí být vždy tím pravým řešením. Navíc kvůli zpřísňování jejích podmínek se stává čím dál méně dostupnější půjčkou.
Hypotéka je nejlepší půjčkou na bydlení
Pokud kupujete nemovitost, pak je hypotéka tou pravou půjčkou. Získáte dostatečně velkou sumu za stále relativně nízký úrok. Pozor si však musíte dát na nové podmínky.
Je nutné, aby vaše celková výše dluhu nepřevýšila devítinásobek vašich ročních příjmů a abyste měsíčně vynaložili na splácení všech půjček maximálně 45 % z vašich příjmů. Zároveň také platí, že si můžete půjčit nanejvýš 80 % hodnoty nemovitosti. Pokud tyto podmínky splníte, máte velkou šanci na to hypoteční úvěr získat.
Nebankovní půjčka na pořízení nemovitosti není vhodná
Žádáte-li o milionové částky na bydlení, pak se rozhodně vyplatí sjednat si účelovou půjčku od banky. Pokud v bance neuspějete, máte možnost zažádat o úvěr u nebankovního poskytovatele, avšak v tomto případě buďte velmi opatrní, nebankovní půjčka na bydlení by vás mohla dostat do velkých problémů.
Pokud neuspějete v bance, pak je lepší variantou zvážit, proč tomu tak je, a udělat něco proto, aby příští žádost byla schválena. Snažit se navýšit svou bonitu. Přizvat k úvěru spolužadatele nebo ručitele. Našetřit si více vlastních zdrojů.
Jaká půjčka přijde vhod na rekonstrukci bydlení a vybavení domácnosti?
Co když ale potřebujete úvěr na bydlení jen v řádech desítek až stovek tisíc korun? Ano, na rekonstrukci, modernizaci nebo nákup nového vybavení, vám stačí mnohem nižší částky než na pořízení nemovitosti. Na hypotéku ve výši 200 000 Kč, ale můžete velmi rychle zapomenout. Banky tak nízké sumy v rámci hypoték neposkytují. V takovém případě přichází na řadu:
-
úvěry ze stavebního spoření,
-
spotřebitelské půjčky,
-
neúčelové nebankovní půjčky,
-
peer-to-peer úvěry,
-
splátkový prodej.
Zatímco hypotéku v současné době lze získat s úrokem 2,53 %, spotřebitelské úvěry jsou nabízeny s úrokem od 5 do 9 %. Na atraktivní sazby lákají i peer-to-peer portály, například Zonky nabízí úrok od 3,99 %, vždy ale záleží na bonitě žadatele. Čím méně bonitní klient je, tím vyšší může sazbu očekávat. U nebankovních poskytovatelů se pak mohou úrokové sazby vyšplhat až do řádu desítek procent.
Úplně nejlevněji může vyjít splátkový prodej. Ten ale není možné využít za každé situace. Vhod přijde například při nákupu domácích spotřebičů nebo pořízení nábytku. Někteří prodejci nabízí nákup na splátky bez navýšení, tudíž nezaplatíte ani korunu navíc.
Diskuse k článku