Jaké poplatky vás čekají před zahájením stavby?
Poplatky číhají za každým rohem. Než si postavíte vlastní dům a nastěhujete se do něj, je tu celá řada správních poplatků. Jinak také řečeno, za všechno se platí. Nejen za potvrzení lejster a vydání povolení, peněženku si připravte třeba i v případě, že budete pouze požadovat nějakou informaci – i takový výpis je totiž náležitě oceněn.
Stavba domu znamená kromě cihel a betonu také spoustu administrativních záležitostí. Je potřeba zařídit si stavební povolení, projektovou dokumentaci nebo ohlásit stavbu. Vyzbrojte se proto pevnými nervy a připravte si nějakou tu stokorunu.
Návštěva číslo jedna: katastrální úřad
Už při samotné koupi pozemku si dávejte pozor, zda je prodávající skutečně zapsaný jako její vlastník v katastru. Výpisem z katastru nemovitostí se pak budete prokazovat, že jste majiteli místa, a tak je potřeba mít všechno včas převedeno. Pozemek musí být navíc v územním plánování veden jako stavební, jinak mají vaše budovatelské úmysly stopku. Pokud je vše v pořádku, pak dále nezapomeňte na kopii katastrální mapy (zjištění přesné rozlohy, sousední parcely…) a výpis s informací ohledně majitelů sousedních pozemků.
- výpis z katastru nemovitostí (za každých započatých 20 měrných jednotek – tj. parcela, budova, byt, nebytový prostor…) – 100Kč
- kopie katastrální mapy – 50 Kč
- zápis nemovitosti do katastru – 500 Kč
Druhou nejdražší službou na katastrálním úřadě je srovnávací sestavení parcel (300 Kč), vše ostatní se pohybuje v sazbě 50 či 100 Kč. Před samotným zahájením stavby se připravte na výdaj kolem 250 Kč.
Návštěva číslo dva: stavební úřad
Poplatky na stavebním úřadě se odvíjí od typu a charakteru stavby. Připravte se na větší výdaje, protože jen rozhodnutí o umístění stavby (případně využití území) je oceněno na tisícikorunu (částku lze ale snížit na polovinu v případě jednoduchých staveb, pokud se současně rozhoduje o stavebním povolení).
Výši poplatků stanovuje zákon podle toho, o jakou stavbu se jedná:
- rodinný domek – 300 Kč
- bytový dům – 1000 Kč
- garáž – 300 Kč
- drobné stavby – 300 Kč
- přípojky na veřejné sítě, studna – 300 Kč
- přístavba – 2500 Kč
- stavební úpravy, dodatečné přípojky – 1000 Kč
Další poplatky:
- změny stavby před dokončením – 300 Kč
- prodloužení stavebního povolení – 300 Kč
Bez zajímavosti není ani to, že výše poplatku se může lišit místo od místa. Nejlevněji vyřídíte potřebnou administrativu přímo na úřadech, využít ale můžete i další kontaktní místa jako například Hospodářskou komoru, služby obecního úřadu, místa Czech point nebo notáře. Na těchto místech si ale připlatíte – nejvíce na České poště, jež poskytuje služby Czech pointu nebo u notářů.
Diskuse k článku