Jak se od tohoto roku změnilo stavební spoření?
Stavební spoření je v České republice poměrně oblíbenou možností, jak šetřit peníze na výdaje spojené s bydlením. Často ho rodiče zakládají svým potomkům, kteří tak při dosáhnutí plnoletosti získají prostředky, které jim mohou pomoci s financováním bytu či jeho zařízení. Začátkem tohoto roku se však stavební spoření změnilo. Státní podpora, která bývala až 4500 Kč za rok, se nyní omezila na částku v maximální výši 2000 Kč.
Stavební spoření pomáhá obyvatelům vytvářet kapitál nutný k financování bydlení. Oproti hypotéce, o které jsme psali ZDE, je realizováno s pomocí státu, který do něho přispívá. Jak už bylo zmíněno v úvodu, příspěvky se však od tohoto roku znatelně snížily. V roce 2014 se podmínky na získání státní podpory ještě o něco zkomplikují, protože bude potřeba dokládat, že uspořené peníze byly skutečně využity k účelům vztahujícím se k bydlení. Uvažuje se však i tom, že stavební spoření bude moci pokrýt školné na vysoké škole (bude-li zavedeno) nebo nadstandardní zdravotní péči či nebo výdaje při ztrátě zaměstnání.
Změny se týkají i dříve uzavřených smluv
Schválené změny v podmínkách získání státní podpory ke stavebnímu spoření se týkají novějších i starších smluv. Ti, kteří uzavřeli stavební spoření v roce 2003 a dříve, měli dosud nárok dle výše vkladu až na zmiňovanou částku 4500 Kč. Nyní budou mít nárok na 10 % z vkladu, maximálně však 2000 Kč. Připsané úroky nebudou nijak přepočítávány, od tohoto roku se však budou danit 15 %.
Pokud jste stavební spoření zakládali v letech 2004 až 2010, pak i vám klesne státní podpora na maximálně 2000 Kč, dosud připsané úroky zůstanou beze změny, ty nové se však také zdaní. Stejné podmínky se týkají i smluv, které byly uzavřeny v uplynulém roce 2011.
S financováním bydlení pomůže úvěr ze stavebního spoření
V souvislosti se stavebním spořením využívá spousta lidí i jeho doplňkový produkt – úvěr. Ten se na spoření přímo váže, obvykle se úrok pohybuje okolo 3,5 až 5 %. Podmínky k jeho zisku se u jednotlivých společností mohou lišit, obecně je však nutné spořit nejméně 2 roky a mít naspořená konkrétní procenta z cílové částky. Mimo to nabízejí spořitelny i překlenovací úvěr.
Potřebuje-li klient peníze rychle a nesplňuje ještě podmínky na řádný úvěr, pak může využít tento. Ten se řídí pouze podmínkami dané instituce, žádné zákonné regule se na něj nevztahují. Je alternativou hypotéky, avšak je třeba počítat s vyšším úrokem (okolo 4,5 až 6 %) než u prvně uváděného druhu úvěru, co se vztahuje na stavební spoření.
Stavební spoření je pořád vnímáno jako výhodné, a to i přes jistá omezení, která se v něm objevila od začátku tohoto roku. Stále lze peníze takto získané využít nejen na bydlení, ale i studia, cestování nebo jakékoliv nákupy. Pokud tedy víte, že chcete spořit minimálně 6 let a nebudete peníze během této doby potřebovat, pak je stavební spoření jednoznačnou volbou, která má zaručený výnos.
Diskuse k článku