Družstevní byty - výhody a nevýhody
Družstevní bydlení v sobě kombinuje nájemní a vlastnické bydlení: byt je majetkem družstva a družstevníkovi tak vzniká povinnost nájmu, tedy jakýsi pronájem. Při jeho koupi nebo prodeji se potom nepřevádí vlastnická práva, ale pouze členství. Sami si pak do něj můžete podat přihlášku. Jaká jsou úskalí a výhody takového života? A na co se zaměřit?
Snadno dosažitelné bydlení i pro ty, kdo nedosahují vysokých příjmů, což je překážkou pro získání půjček, úvěrů a hypoték. Postupně totiž byt splácíte a stáváte se jeho majiteli. Předtím je ale nutno překonat několik překážek, jež jsou s takovým způsobem bydlení spjaty.
Družstevní bydlení – proč se znovu dostává do popředí?
Cenově výhodné nabídky
Jak již bylo naznačeno - na trhu s nemovitostmi se ceny družstevního bytů pohybují níže, než ostatní. Proč je tomu tak? S bydlením totiž nemůžete svévolně nakládat (prodávat jej, dále pronajímat...), protože de facto jste jen nájemci. S podílem (nebo členstvím) v družstvu zároveň nabýváte možnosti uzavřít nájemní smlouvu. Družstvu pak platíte za jeho užívání, k výše zmiňovaným kroků, jako je např. další pronájem, pak potřebujete souhlas družstva.
Rychlejší bydlení
Protože se nestáváte vlastníky, není třeba ani zápis do katastru nemovitostí, což celý proces zrychluje a usnadňuje. Jedná se tedy o méně formalizovaný vztah.
Náklady na opravy
Drobné úpravy související s běžným životem a potřebami si hradíte sami, o vše ostatní už se ale stará družstvo. Znamená to tak méně starostí.
Osvobození od daně z nemovitosti i při převodu
Jelikož nejste majitelem nemovitosti, pak se vás netýká. Zajímavostí je také možnost možnost neplatit daň z příjmů při převodu družstevního bytu, a to ve dvou případech: jestliže poplatník vlastnil družstevní podíl minimálně pět let před jeho prodejem ; a pokud poplatník použije do jednoho roku částku získanou za převod družstevního bytu na uspokojení své bytové potřeby.
Družstevní byt – nevýhody a obavy
Nejste majitelé
Sice si koupíte podíl v družstvu, avšak ne byt. K bytu sice disponujete mnoha právy, není to ale ono povstné bydlení „ve vlastním.“ I když je možno také takový byt zdědit, plnou odpovědnost za něj má stále družstvo a například k rekonstrukci potřebujete jeho souhlas.
Také platíte nájemné, jehož výši určuje právě družstvo, a v neposlední řadě i služby.
Problémy s hypotékou
Na družstevní bydlení se nevztahují klasické hypotéky jako při samotné koupi. Navíc jim nemůžete ani ručit. Možností, jak na úvěr či hypotéku dosáhnout, je prostřednictvím družstva.
S bytem nelze libovolně nakládat
Rozsáhlejší úpravy nebo rekonstrukci a renovaci je nutno předem nechat odsouhlasit. Pokud chcete byt dále pronajímat, pak je potřeba s takovou skutečností seznámit.
Diskuse k článku