Dražby nemovitostí: je koupě bytu opravdu výhodná?
Boom dražeb nemovitostí stále nepolevuje. Jinde totiž byt, dům, rekreační objekt nebo jakoukoliv jinou stavbu tak levně nekoupíte. Aukce se tak staly populárním způsobem, jak velmi výhodně, často i pod cenou, přijít k bydlení. Povětšinou se jedná o nemovitosti zabavené v exekučním řízení, díky čemuž se pokryje dluh.
Nevýhodou nedobrovolných dražeb je to, že v drtivé většině případů jsou stavby ve špatném stavu. Ty lepší pak můžete získat od developerských společností nebo realitních kanceláří v dobrovolných dražbách. Je však tato cesta k nemovitostem skutečně tak výhodná, jak se všude tvrdí?
I na dražbu nemovitosti budete potřebovat hypotéku. |
Dražby nedobrovolné
Hypotéka nebo vysoká půjčka, neschopnost splácet, uvalení exekuce, zastavení nemovitosti a odtud už jen krůček k její dražbě. Cesta to není nikterak dlouhá, a proto se nelze divit, že počet takových aukcí neustále stoupá. Nejčastějšími iniciátory jsou proto právě banky, které dražbu navrhnou.
Jedná se o jeden z tvrdších postupů, protože dlužníci už mnohdy nejsou schopni splácet ani sloučené půjčky a snížené splátky v příznivějším splátkovém kalendáři.
Dražby dobrovolné
Jedná se o jeden ze způsobů prodeje nemovitosti. Výhodné je to hlavně pro realitní kanceláře, protože kupující přebírá objekt i se všemi vadami a nemůže jej reklamovat. Před samotnou dražbou však většinou proběhne důkladná prohlídka a kupující tak ví, do čeho jde.
Rozdíl mezi dražbou a aukcí: oba pojmy se ve volném výkladu dají zaměnit, avšak jakmile přijde na věc, rozhodně je potřeba oba termíny specifikovat, protože rozdíl existuje. U aukce se vyhledává kupující s nejvyšší nabídkou a s tím se pak uzavírá smlouva. U dražby dochází k přechodu vlastnického práva „přiklepnutím“ a smlouva se neuzavírá. Zatímco aukce se dají pořádat i na internetu, dražby nikoliv.
Jsou dražby nemovitostí opravdu výhodné?
Cena nemovitosti je stanovena odhady. Vznikne tak odhadní cena, ze které se vypočítají dvě třetiny. Na této částce potom startuje dražba. Pojí se s tím ale také celá řada spekulací a nejasností, které mohou cenu vyšroubovat zbytečně nahoru.
- odhadce nemusí být kvalifikovaný a cenu stanoví příliš vysokou (blížit se může ceně tržní, ale naopak může být i podhodnocena)
- ne vždy může opravdu prověřit kvalitu nemovitosti a pracuje jen se znaleckými posudky
- od doby, kde byla cena odhadována, a doby, kdy začíná aukce, bývá velká časová prodleva; stav objetu se tak mohl změnit a mohly se udát i změny na realitním trhu
Jako další problémy mohou při dražbě nastat?
- původní majitelé se nechtějí vystěhovat
- objeví se nájemní smlouvy, předkupní práva a podobně (nic to na věci sice nemění, ale znamená komplikaci)
- nastrčení lidé šponují cenu nahoru
- v zajímavých oblastech se může stát, že cena vyletí vysoko nad tržní cenu
Získání nemovitosti tímto způsobem znamená i hromadu byrokracie: vymazání z exekučních příkazů a zástavních práv a další se může natáhnout na měsíce. Co vás však i přes všechny nepříjemnosti může těšit, je levně získaná stavba, která může v budoucnu třeba i vydělávat.
Diskuse k článku