Dostali jste výpověď ze zaměstnání? Zjistěte si, jestli byla oprávněná
Obavy ze ztráty zaměstnání děsí snad každého. Představa, že ze dne na den přijdeme o pravidelný příjem a dostaneme se do finančních problémů, není vůbec příjemná. Protože jsou zaměstnanci ve vztahu k zaměstnavateli v pracovněprávních vztazích ve slabší pozici, platí pro ně zvýšená právní ochrana. Zaměstnavatel proto musí při výpovědi dodržet řadu zákonem stanovených podmínek včetně dvouměsíční výpovědní lhůty. Dostali jste nečekaně výpověď ze zaměstnání? Pak si zjistěte, byla-li oprávněná.
Situace, ve kterých nemůžete dostat výpověď
Možnost propouštění zaměstnanců ze strany zaměstnavatele je pevně zakotvena v zákonech. Zaměstnavatel nemůže své zaměstnance propouštět svévolně, vždy musí své rozhodnutí opřít o konkrétní důvod. Navíc existují situace, kdy je zaměstnanec plně chráněn a výpověď dostat nemůže. Výpověď nemůžete například dostat ve chvíli, kdy jste uznáni dočasně práce neschopnými, nebo kdy jste uvolněni pro výkon veřejné funkce.
Pokud pracujete v noci a ze zdravotních důvodů nemůžete dočasně vykonávat práci v nočních hodinách, ani v takovém případě nebude obdržená výpověď oprávněná. Zvláštní právní ochranu pak mají těhotné ženy a ženy na mateřské dovolené, stejně tak zaměstnanci čerpající rodičovskou dovolenou. Pokud jste obdrželi výpověď v některé z výše uvedených situací, pak váš zaměstnavatel s velkou pravděpodobností jednal protiprávně.
Kdy vám může zaměstnavatel vypovědět smlouvu
Existuje řada situací, během kterých vám zaměstnavatel může vypovědět smlouvu. Musí však přitom dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu, která začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce, který následuje poté, co jste výpověď obdrželi. I v takovém případě však musí mít zaměstnavatel k propuštění pádné důvody.
Patří mezi ně například snižování stavu za účelem zvýšení efektivity, ztráta dlouhodobé zdravotní způsobilosti, neuspokojivé pracovní výsledky po písemné výzvě o odstranění nedostatků či zrušení či přesun zaměstnavatele. Někdy je však ze strany zaměstnance těžké rozpoznat, byla-li výpověď oprávněná, či nikoliv.
Sjednáním právní ochrany ušetříte spoustu starostí
I když má každý zaměstnanec ve vztahu k zaměstnavateli zvýšenou právní ochranu, snadno se může dostat do situace, kdy obdrží výpověď, kterou sám považuje za neoprávněnou, ačkoliv zaměstnavatel tvrdí opak. Takovým problémům snadno předejdete, sjednáte-li si právní ochranu, v rámci které bude váš případ podrobně přezkoumán a vyřešen za vás. Profesionální služby právní ochrany pro zaměstnance u nás poskytuje společnost D.A.S., která se už postavila za stovky zaměstnanců a prokázala mnohé neoprávněné výpovědi.
Pokud budete mít sjednanou právní ochranu pro zaměstnance a dostanete výpověď, stačí rovnou z práce kontaktovat non-stop právní linku. O vše ostatní se zkušení advokáti a odborníci postarají za vás. Právní ochrana pro zaměstnance vám navíc kryje záda i ve chvílích, kdy vám zaměstnavatel přestane posílat výplatu, stejně tak i při neúmyslném pochybení při práci.
Než cokoliv podepíšete, poraďte se s odborníky na právní ochranu
Pozor, za určitých okolností můžete dostat okamžitou výpověď
I když má zaměstnavatel povinnost podat výpověď s dvouměsíční lhůtou, existují případy, kdy může pracovní smlouvu vypovědět ze dne na den. Na to má nárok v případech, kdy je zaměstnanec pravomocně odsouzen na dobu delší než 1 rok, nebo když poruší své povinnosti zvlášť hrubým způsobem. A právě to je také častým důvodem sporů – není snadné ihned odhalit, co je skutečně hrubým porušením, a co nikoliv. Právě v takových případech vám pomůže právní ochrana pro zaměstnance, v rámci které se objektivně posoudí váš případ. Odborníci vám pomohou i s odvoláním, zastupováním u soudu a s právním vymáháním.
Možná máte i vy nárok na odstupné
Pokud jste obdrželi oprávněnou výpověď, nezapomeňte, že s velkou pravděpodobností budete mít nárok na odstupné. Pokud dochází k výpovědi pracovní smlouvy z důvodu organizačních změn nebo po vzájemné domluvě, na odstupné máte nárok. Výše odstupného závisí na délce pracovního poměru, a to:
- Při zaměstnaneckém poměru do jednoho roku – jeden násobek průměrného měsíčního výdělku
- Při zaměstnaneckém poměru od 1 do 2 let – dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku
- Při zaměstnaneckém poměru 2 a více let – trojnásobek průměrného měsíčního výdělku
Obdržíte-li výpověď, snažte se zachovat klid a zjistěte si veškeré související okolnosti. Pokud se domníváte, že byla výpověď neoprávněná, využijte služby právní pomoci, v rámci které bude váš případ podrobně přezkoumán a rychle vyřešen.
Diskuse k článku