Darování nemovitosti nemusí být vždy nejvýhodnějším řešením
Přenechat nemovitost do dědického řízení nebo ji darovat? Obojí má své klady a zápory, za vším stojí spousta papírování, avšak přes všechna rizika je výhodnější zvolit variantu číslo dva, tedy darování nemovitosti. Obejdete tak notáře, který stojí značnou sumu, a tomu, komu dům, chlapu nebo jakoukoliv jinou stavbu darujete, ušetříte dědickou daň.
Ta navíc rozhodně není zanedbatelná. Zatímco při darování se poplatek pohybuje kolem tisíce korun, u dědické daně by mohlo jít až o desítky tisíc.
Osvobození od darovací a dědické daně
Právní řád je však o něco složitější a existuje v něm řada výjimek a drobných, avšak významných úprav. Nejbližší příbuzní jsou od těchto dvou záležitostí osvobozeni, avšak ani tak se nevyhnou placení za notáře. Proto i synům, dcerám, manželce či manželi, vnukům, prarodičům, snachám, zeťům a tchyni a tchánovi se vyplatí nemovitost spíše věnovat, než ji nechat jako předmět závěti.
Notář si totiž honorář účtuje v závislosti na výši dědictví. V konečném vyúčtování pak ale nesmí chybět ani odhad hodnoty nemovitosti, což činí další tisíce navíc.
Dědictví – kolik zaplatíte u notáře? Pokud bude předmětem poslední vůle dům o hodnotě tří milionů, pak si dědic musí připravit cca 20 tisíc korun + poplatek za odhad nemovitosti. Při půlmilionovém stavení je to pak kolem 7 tisíc, milionový dům vyjde v dědictví na necelých 12 tisíc. Darování vyjde mnohem levněji. Nejvyšší sumou bude tisícikoruna za přepsaní katastru nemovitostí. Pak už bude potřeba jen ověření podpisů účtované za 30 Kč. |
Darování nemovitosti – na co si dát pozor
- ne vždy bývají vztahy v rodině ideální a darováním se některé rozepře nevyřeší, ba právě naopak (zejména v případě více potomků)
- darování nemovitosti je nevratný krok; nový občanský zákoník ale upravuje darování v případě nevděku obdarovaného nebo nouzi dárce (známo je mnoho případů, kdy obdarovaný využíval nemovitost bez ohledu na dárce, který takto třeba přišel o střechu nad hlavou)
- pro klidné dožití je vhodné využít množnosti věcného beřemene nebo doplnění podmínek\
Kdy se vyplatí závěť?
Skupina osob, kteří nejsou příbuznými, se ale darovací ani dědické dani nevyhne. A v tomto případě je výhodnější právě ta dědická. Od ledna 2014 bude však úprava ještě o něco jiná – zdanění ttiž bude probíhat podle daně z příjmu. Pokud se tedy někdo stará o souseda bez příbuzných, pak je určitě vhodnější nechat nemovitost až do dědického řízení.
I v případě darován nezapomínejte na řádně sepsanou darovací smlouvu. Přeci jen pořádek musí být. Obsažen musí být co nejpřesnější popis nemovitosti (údaje z katastru nemovitostí) a také údaje o obdarovaném a dárci. Chybět by neměly ani upřesňující podmínky jako kupříkladu platnost smlouvy až po smrti či možnost domoci se vrácení daru.
Diskuse k článku