Daň z nemovitých věcí pro rok 2019 nepředstavuje výrazné změny. Přiznání se podává v lednu pro každou nemovistost.
Daňové zatížení nemovitostí se každoročně projevuje, jelikož jsou všichni vlastníci nemovitostí povinni zaplatit daň z nemovitých věcí. Tato daň se vždy platí na následující rok, tudíž v lednu 2019 splníte svou povinnost pro rok 2019. Povinnost vzniká všem vlastníkům nemovitostí, kteří jsou ke dni 1. 1. 2019 zapsáni v Katastru nemovitostí. Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává do konce ledna, ale samotnou daň můžete uhradit až na jaře.
Přiznání k dani z nemovitých věcí stačí podat pouze jednou
Smyslem podávání přiznání k dani z nemovitých věcí je informování vašeho správce daně o tom, že jste se stali vlastníkem nemovitosti a podléháte tedy povinnosti stanovenou daň platit. Jakmile se finanční úřad dozví, že vlastníte nemovitost, bude po vás daň vyžadovat. Každoročně tedy obdržíte obsílku od finančního úřadu, ve které bude považovat zaplacení konkrétní částky podle stanovených pravidel. Daň z nemovitých věcí musíte uhradit nejpozději do 31. května. Pokud výše stanovené daně přesahuje hranici 5000 Kč, dovoluje finanční úřad zaplacení ve dvou splátkách, což jistě uvítají osoby, které vlastní několik desítek nemovitostí.
Pozor, výše daně se mohla pro rok 2019 změnit
Samotnou výši daně ovlivňuje hned několik faktorů. Především se jedná o velikost a typ nemovitosti. Například výše daně za rodinný domek v centru města bude diametrálně odlišná od výše daně za garáž na venkově. Stejně tak u pozemků musíte rozlišovat mezi ornou půdou, zahradou nebo stavební parcelou. Ve výjimečných případech se tedy společně se změnou druhu vašeho pozemku také změní i výsledná daň. Největší změnou v oblasti výpočtu daně z nemovitostí je novelizace vyhlášky č. 419/2013 Sb., podle které se určuje směrná hodnota pro účely daně z nabytí nemovitých věcí, a novelizace vyhlášky o průměrné základní ceně u zemědělských pozemků, což ovlivní základ daně pro orné půdy a zahrady. Jestliže budete mít pochybnosti o správném výpočtu ze strany finančního úřadu, obraťte se na něj s žádostí o vysvětlení konkrétních položek. Relevantní informace poskytují také daňoví poradci, advokáti či specializovaní odborníci na trh nemovitostí ze společnosti PATREAL.
Koeficienty, které ovlivňují výši daně podle umístění nemovitosti, zůstávají téměř stejné
Daň z nemovitostí se určuje také podle místa, kde nemovitost leží, a to prostřednictvím koeficientu, který určuje místně příslušná obec. Tímto číslem se vynásobí základ daně u příslušné nemovitosti a tím se získá výsledná daň. Změny koeficientu se chystají s novým rokem 2019 pouze v jedné části Plzně a ve dvou ulicích Olomouce. Závěrem jen připomínáme, že daň z nemovitostí a daň z nabytí nemovitostí nejsou totožné. Pokud jste si koupili nemovitost, máte jako kupující povinnost zaplatit i jednorázovou daň z nabytí. Její výše zůstává i pro rok 2019 stejná, a to stále 4 % z kupní ceny nemovitosti.
Diskuse k článku