Daň z nemovitosti 2020: kdo musí podat daňové přiznání a na co si dát pozor
Pořídili jste si v průběhu loňského roku novou nemovitost? Pak nezapomeňte podat přiznání k dani z nemovitostí, na což máte čas jen 31. ledna 2020. Pokud jste s přípravou podkladů a vyplňováním formulářů ještě nezačali, je nejvyšší čas se do toho pustit. Přiznání k dani z nemovitosti většina z nás podává jen několikrát za život. O to více otazníků s touto daní souvisí. Pojďme se zaměřit na to, kdo musí podat daňové přiznání a kdo naopak ne.
Přiznání k dani z nemovitostí se týká všech vlastnických převodů
V první řadě je namístě si uvědomit, že povinnost podat přiznání k dani z nemovitostí se týká všech převodů. Nejde tak jen o samotnou koupi nemovitosti, ale také darování, převod družstevního podílu do osobního vlastnictví či nabytí z dědictví. Přiznání musí do konce ledna 2020 podat všichni, kteří v loňském roce provedli vklad vlastnického práva do katastru. Nezáleží tak na tom, jestli jste dům, byt či pozemek koupili v lednu, nebo v prosinci. Podání do konce ledna se týká všech.
Pořizujete nemovitosti ve více krajích? Přiznání podáte několikrát
Pokud vlastníte jen jednu nemovitost, podáte jedno daňové přiznání správci daně, v jehož územní působnosti se daná nemovitost nachází. Jiná situace však nastává v případě, pokud jste si v loňském roce pořídili několik nemovitostí v různých krajích. Pak budete muset podat přiznání k dani hned několikrát, a to u každého správce daně. Nabyli-li jste vlastnické právo k více nemovitostem, ale všechny jsou na území působnosti jednoho správce daně, pak podáte jen jedno přiznání, kde všechny nemovitosti vypíšete.
Formulář pro přiznání k dani z nemovitostí poznáte podle modré barvy.
Přiznání k dani z nemovitostí se nepodává každý rok
Zatímco takové přiznání k dani z příjmu musíte podávat každý rok, přiznání k dani z nemovitostí podáváme jen při změně vlastnického práva. Daň se samozřejmě platí každoročně, ale v případě dříve zapsaných nemovitostí se vychází z předchozího přiznání. Vždy vám tak do schránky přijde vyúčtování, které pouze zaplatíte. Finanční úřad navštěvovat nemusíte.
Manželé podávají jen jedno přiznání
Často se nás ptáte, jak postupovat v případě, má-li jedna nemovitost více vlastníků. Nejčastějším případem je pak vlastnictví nemovitosti manželů, ale třeba i nesezdaných párů nebo sourozenců. Povinnost podat přiznání k dani má jen jeden subjekt. Více vlastníků se musí mezi sebou dohodnout a vybrat subjekt, který se o podání přiznání k nemovitosti postará. To znamená, že i plátce daně je jen jeden – předpokládá se, že se vlastníci vypořádají sami mezi sebou.
Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května
Přiznání k dani z nemovitosti musíte podat do konce ledna, na jeho zaplacení ale budete mít ještě chvíli čas. Termín pro zaplacení daně je totiž stanoven na 31. května 2020. Pokud vám na základě výpočtů vyšla daň z nemovitosti vyšší než 5 tisíc korun, můžete ji uhradit ve dvou splátkách. Splatnost první je stejná, tedy do konce května. Druhou splátku můžete příslušnému finančnímu úřadu uhradit až do konce listopadu.
Ve velkých městech zaplatíte více
Výše daně z nemovitostí se odvíjí od mnoha faktorů. Výše závisí i na tom, ve kterém městě nebo obci se nemovitosti nachází. Základní je totiž jen sazba daně, ta se však vynásobí určitým koeficientem pro danou obec. Koeficient je stanoven podle velikosti obce, ta si jej však může i upravit. Obecně tak platí, že ve velkých městech se za nemovitost platí vyšší daň než v malých obcích.
Pokud jste v loňském roce neprovedli žádném změny týkající se vlastnického práva nemovitostí, daňové přiznání podávat nebudete. Stačí jen vyčkávat, až vám přijde vyúčtování daně, kterou zaplatíte do konce května. Pokud jste se vloni stali vlastníky nějaké nemovitosti, na přiznání nezapomeňte – máte na to už jen pár dní.
Přečtěte si další články z rubriky Finance a právo:
Diskuse k článku