Co smí a nesmí zabavit exekutor je stanoveno zákonem
Nesplácení půjček, úvěrů nebo hypoték vede nevyhnutelně k návštěvě exekutora. Také on musí ale postupovat v mezích zákona, protože i v takových situacích máte svá práva. Počítat však musíte s tím, že vám v krajním případě zůstane jen to, bez čeho se opravdu neobejdete.
Zajímejte se o své dluhy. Uniknete exekuci. |
Dostat se do finančních potíží není nic příjemného, řešit ale takovou situaci několika půjčkami, navíc ještě od pochybných poskytovatelů, je to nejhorší, co lze udělat. Na vlastní kůži se o tom přesvědčuje čím dál tím více lidí, kteří už za sebou mají nepříjemné setkání s exekutorem. Mnozí byli překvapení, že jeho návštěva se podobala malému tornádu – nezbylo po něm téměř nic.
Jaké příjmy smí a nesmí exekutor omezit
Že exekutoři klepou spíše na dveře nemajetných na státu závislých osob, než na finančně zajištěné domácnosti je jasné. Život ze sociálních dávek ale bude i tak ještě více omezen. Exekutor totiž smí zabavit následující příjmy:
- podporu v nezaměstnanosti
- odstupné vyplacené zaměstnavatelem
- peněžitou pomoc v mateřství
- starobní důchod
- invalidní důchod
- stipendia v případě studentů
Exekučně zabaveny naopak nesmí být:
- dávky sociální péče
- dávky pomoci v hmotné nouzi
- příspěvek na bydlení
- finanční pomoc určená hlavně těžce postiženým (zahrnuje to např. jednorázový příspěvek na opatření zvláštních pomůcek, příspěvek na úpravu bytu, příspěvek na zakoupení apod.)
Ani pracujícím exekutor nemůže zabavit 100% mzdy: minimální částka, která takovému dlužníku zůstane, je pro rok 2013 3032Kč. Jedná se o tzv. nezabavitelnou částku.
Exekuce movitého a nemovitého majetku
O exekuci nemovitosti jsme se již zmiňovali v článku Exekuce nemovitosti: kdo rozhoduje a jak probíhá.
Zákon o exekuci movitých věcí pak povoluje zabavit vše, co není nutné k uspokojování základních životních potřeb, což si spousta dlužníků nedokáže pořádně představit. Mikrovlnné trouby ani televizory do této kategorie skutečně nepatří. Zahrnuje to pouze následující:
- běžné oblečení a jeho součásti
- obvyklé vybavení domácnosti (zde jsou velice přísná kritéria)
- zdravotní potřeby, pomůcky postižených, věci nutné v nemoci
- snubní prsten
- hotovost do 1000Kč
- věci nutné pro zaměstnání nebo výkon výdělečné činnosti (v tomto případě ale platí ještě zástavní právo věřitele)
Výslovný výčet věcí však v zákoně nenajdete a právě toto dává prostor exekutorům až k manévrování na hraně zákony a často se stává, že svým počínáním překročí morální hranice. Na dluh žije stále více domácností a neschopnost splácet také stoupá. Je proto nutné znát alespoň základní práva a vědět, kde jsou hranice exekučního řízení.
Diskuse k článku
Jana Bendlová