Bezkontaktní platební karty s sebou nesou jen minimální rizika
Bezkontaktní platební karty se stávají čím dál oblíbenější. Jak by ne, jejich používání totiž opravdu šetří čas. A jak vidno, i bez velkých reklamních kampaní si praktické věci rychle najdou cestu k širšímu obecenstvu. O rychlých a jednoduchých platbách se však šiří několik významných pověr, které se týkají jejich bezpečnosti.
Sjednejte si kreditní kartu a začněte čerpat výhody. |
Používají se už dost dlouho na to, aby se mohla vyhodnotit všechna rizika s nimi spojená. Jenže pozor – jisté nebezpečí hrozí přeci i v případě, když platíte v hotovosti. Jsou tedy bezkontaktní platební karty výhodou či nikoliv?
Bezkontaktní pracovní karty: Nedůvěra k novým věcem je přirozená
Nedůvěra k novým věcem, o nichž mnoho nevíme, je zcela přirozená. Obzvlášť v době, kdy se trendy mění tak rychle, že je mnohdy nestačíme ani vnímat, se musíme mít na pozoru. Souběžně s novinkami kráčí také různí zlodějíčkové a vychytralí lapkové. Jistě si všichni pamatujeme na spoustu pokusů o krádeže peněz bankovních karet prostřednictvím okopírovaných údajů na bankomatech.
První bezkontaktní karty se u nás objevily už v roce 2010, čtyři roky po uvedení dosahuje jejich počet už k číslu tří milionů. Hlavním důvodem bylo nenásilné navedení zákazníků k tomu, aby i menší částky platily kartou. Největší překážkou bývala dříve rychlost, protože zadávání PIN kódu zdržovalo. S bezkontaktní kartou není u částek do 500Kč potřeba žádné další potvrzení – stačí přiložit k platebnímu terminálu a jít. S tím se však pojí i největší riziko.
Nemůže někdo načíst data z karty bez našeho vědomí třeba jen ve frontě?
Rizika použití bezkontaktní karty
Načtení, případně rovnou „vysátí" peněz
Princip bezkontaktních karet spočívá v tom, že se musí aktivovat čtecí bod na platebním terminálu a přiložit daná karta. Ten je přitom tak malý, že načtení přes další materiál (například když je karta v kabelce), je bez šance, protože čtečka by musela mít obrovské rozměry.
Opakované platby v obchodech po krádeži karty
Proti takové situaci jste chránění samotnou bankou – monitoruje podezřelé platby, a pokud k něčemu takovému už dojde, banky částku vrací. Při častých opakovaných platbách je pak vyžadováno zadání PIN kódu nebo podpis.
Získání údajů pro platbu na internetu
Platby přes internet patří ještě stále do kategorie obávanějších transakcí. Zabezpečení je však dostatečné a stačí nikomu nesdělovat údaje potřebné pro platbu, jako je třeba ověřovací kód nebo CVC kód z karty.
Trendy budoucnosti
Ani bezkontaktní platební karty nejsou posledním levelem. Banky už totiž začaly vydávat speciální samolepky a klíčenky, díky nimž se bude dát také platit. Nalepit se tak mohou třeba na mobilní telefon, s nímž se bude platit stejně, jak s kartou, tedy jen přiložením. V budoucnu by pak celý proces mohl probíhat jen s pomocí telefonu bez samolepky.
Při nakládání s penězi ale vždy mějte na paměti jednu, ovšem o to důležitější věc: opatrnost. Raději vše ověřte a buďte maximálně obezřetní. Nevěřte podezřelým nabídkám a nevyplňujte pochybné formuláře.
Největším rizikem je totiž vlastní nedbalost.
Diskuse k článku