Zelená transformace – začít se dá už u kabelů
Vyrábět elektřinu bez emisí, používat obnovitelné zdroje – trend dnešní doby. Ekologický přístup by se měl projevit ve všech aspektech budování energetické sítě pro současnost i budoucnost.
Soběstačnost bez škodlivých emisí je trendem dneška i následujících let, jak potvrzují aktuální statistiky. Situaci urychlila nedávná energetická krize a zvýšení cen zdrojů tepla a elektřiny. Být soběstačný se prostě vyplácí a čísla mluví jasně: V Evropě došlo k nárůstu výroby elektřiny ze slunce za rok 2022 o 24 procent, větrné elektrárny pak přidaly dalších 19 GW výkonu. Ve srovnání s obdobím před deseti lety se podíl solární a větrné energie na dodávkách elektřiny téměř ztrojnásobil a vloni dokonce předběhly fosilní zdroje.
Jen se tvářit ekologicky? Na to dnes nikdo neskočí
V souladu s trendy je cílem EU 45% podíl obnovitelných zdrojů v roce 2030 a další rozvoj energetické soběstačnosti kontinentu za pomoci zelené energie, jištěné dostatečným množstvím stabilních zdrojů pro pokrytí výkyvů, když slunce nesvítí a vítr nefouká. Ale je zelená energie v současné době skutečně stoprocentně ekologická? Zatím ne. Solární panely vyžadují těžbu stříbra, křemíku, hliníku. Větrné turbíny zase potřebují ocel a kovy, které nelze získat zcela šetrnými a energeticky nenáročnými způsoby.
Zelená energie od A do Z
Časy se mění a i zákazníci nyní vyžadují, aby se dodavatelé zelených technologií ne pouze tvářili ekologicky ale také ekologicky fungovali napříč celým polem svého působení. Společnost NKT proto již v roce 2009 podepsala iniciativu UN Global Compact a zavázala se řídit své podnikání v souladu s cíli udržitelného rozvoje Organizace Spojených národů. Vloni například uvedla na trh první kabely na světě s nízkouhlíkovým materiálem, použité pro vysokonapěťové připojení offshore větrného parku Dogger Bank C na moři a ve švédské nízkonapěťové síti. Pro rok 2050 pak NKT míří k absolutní uhlíkové neutralitě, která zaručí, že energie, proudící jeho kabely, bude skutečně ekologická.
Funguje to již nyní
Společnost NKT se významně angažuje v projektech fotovoltaiky a větrných parků. Pro dánský Eurowind dodala 72kV a 36 kV kabely k devíti turbínám v Energipark Veddum Kær, který zásobuje energií 28 000 domácností. Pro tento projekt firma NKT dodala kabely PEX-M-AL 72 kV , které v souladu se severskými normami mají plné Al vodiče, stínění z Cu drátů a vodoblokující prvky, zaručující vysokou životnost i bezpečnost. AXAL-TT PRO 36 kV kabely, použité tamtéž, jsou vyráběné ve Švédsku a jsou svojí konstrukcí vhodné právě pro obnovitelné zdroje. Mají inovativní konstrukci stínění s hliníkovou páskou a hliníkovými stínícími vodiči uloženými ve vodivém polymeru. NKT také dodalo 135 km kabelů pro solární farmu Vandel III, která má kapacitu 152 000 MWh a může pokrýt spotřebu 34 000 domácností.
Z českého trhu se může NKT pochlubit spoluprací na nedávných projektech pro investora a generálního dodavatele staveb Micronix Group. Kabely byly dodány skrze oficiálního distributora, společnost ENSLO CZ s.r.o. Již v roce 2019 bylo instalováno ve VTE parku Bor u Tachova přes 11 kilometrů kabelů AXAL-TT PRO 3x150/35 24kV a více než dva kilometry AXAL-TT PRO 3x95/35 24kV – celkový výkon projektu činí 2x2,2 MW. Pro VTE park Melč na Opavsku bylo v roce 2022 dodáno více než 8 kilometrů kabelů AXAL-TT PRO 3x240/50 24kV a necelé tři kilometry kabelu AXAL-TT PRO 3x150/35 24kV – výkon 4x2,2 MW. V loňském roce pak putovalo přes třináct kilometrů kabelů AXAL-F-TT 3x240/50 36kV do VTE Jívová u Šternberka k větrnému parku o výkonu 5x2,2 MW, společně s necelými čtyřmi kilometry AXAL-F-TT 3x150/35 36kV.
Diskuse k článku