Základní typy lešení a jejich vlastnosti – hliníkové, trubkové i fasádní rámové
V úvodu je třeba říci, že existuje velké množství druhů lešení. Některé se používají jen v některých lokalitách (například v Asii se často staví…
Při stavbě domu byste se bez lešení daleko nedostali. Své uplatnění nachází i při mnoha pracích ve výškách, ať už jde o zateplení budovy, údržbu okapů nebo zhotovení nové fasády. Pokud se chystáte do stavebních prací pustit svépomocí, budete si muset zajistit i lešení. Ve většině případů se nákup nového lešení pro příležitostné práce ve výškách nevyplatí, mnohem výhodnější je si lešení zapůjčit. Tady však můžete narazit. Existuje totiž několik typů lešení, které se liší svými vlastnostmi a hodí se pro různé účely využití.
Se třemi typy lešení se setkáte nejčastěji
V úvodu je třeba říci, že existuje velké množství druhů lešení. Některé se používají jen v některých lokalitách (například v Asii se často staví lešení z bambusu), jiné jsou určené pro specifické účely (například pojízdné plošiny). V naprosté většině případů se však v půjčovnách lešení setkáte se třemi základními typy, a to s lešením trubkovým, hliníkovým a fasádním rámovým.
Trubkové lešení
Tradičním typem lešení, který se ve stavebnictví používá desítky let, je trubkové. Jak je z názvu zřejmé, skládá se z ocelových trubek, které zajistí velkou pevnost a stabilitu. Nevýhodou trubkového lešení je náročnost konstrukce, vysoká hmotnost a také velký zábor prostoru v bezprostředním okolí stavby. Proto se trubkové lešení využívá zejména pro hrubé stavební úpravy. Vzhledem ke své stabilitě se hodí i při pracích ve větší výšce a uplatňuje se všude tam, kde je potřeba i posudek statika. S trubkovým lešením se setkáte například při opravách památkových budov nebo kostelů. Vzhledem k větší hmotnosti a rozměrům počítejte s vyššími náklady na dopravu a delší dobou sestavení.
Kde se používá trubkové lešení:
- Pro hrubé stavební práce – omítání, vyzdívání
- Při zakládání terénu, kde jsou výškové rozdíly značné
- Pro náročnější rekonstrukce kostelů, památkových budov nebo mostů
- Tam, kde je třeba mít i posudek statika
Hliníkové lešení
Lešení vyrobené z hliníkových dílů se vyznačuje rychlou montáží a nízkou hmotností. Rychle se smontuje a nevyžaduje větší lešenářské znalosti. Proto se v oblasti domácích oprav a rekonstrukcí používá hliníkové lešení velmi často. Jeho pronájem je cenově dostupný, zkompletované lešení navíc nezabere příliš místa a snadno se s ním manipuluje. Má však omezenou výšku a dá se využívat jen na zpevněném a rovném terénu. Hliníkovému lešení (tzv. hliníkovým věžím) nesmí stát v cestě žádná překážka, například stříška.
Kde se používá hliníkové lešení:
- Pro menší stavební práce a opravy
- Čištění okapů
- Opravy fasád, omítek, oken
- V místech s rovným a zpevněným terénem
Fasádní rámové lešení
Nejen v profesionální oblasti se dnes nejčastěji využívá fasádní rámové lešení. Je lehčí a snadněji se konstruuje než lešení z trubek, ve srovnání s hliníkovým lešením je variabilnější a stabilnější. Protože se jedná o systémové řešení, dá se jednoduše upravit a postavit podle požadavků konkrétní stavby. Na výběr máte z různých délek polí lešení. Ve srovnání s trubkovým lešením zabere fasádní rámové lešení méně prostoru a jeho složení trvá přibližně polovinu času.
Kde se používá hliníkové lešení:
- Pro opravy fasád
- Při zateplování budov
- Při kompletní výměně oken
- Při rekonstrukcích velmi členitých objektů
Pro každý typ stavební práce se hodí jiný typ lešení. Než navštívíte půjčovnu lešení, promyslete si, jaký typ bude vzhledem k charakteristice stavby a náročnosti vaši potřebám nejlépe vyhovovat.
Přečtěte si také další související články:
Diskuse k článku