Zahradní hadice: postačí levnější typ, nebo se vyplatí investovat do dražší?
Zavlažování by mělo být součástí péče o každý udržovaný pozemek. K tomu je potřeba pořídit zahradní hadice, jež budou plně vyhovovat podmínkám ve vaší zahradě. Ať už se jedná o délku nebo odolnost, vybrat ty nejlepší je přeci jen oříšek. I v této oblasti najdete celou řadu kvalitních i nekvalitních produktů. V tomto článku proto najdete doporučení, s nimiž při koupi určitě nešlápnete vedle.
Pravděpodobně jste si položili otázku, jaký asi může být rozdíl mezi jednotlivými hadicemi, vyjma délky a průměru. Při výběru věnujte pozornost hlavně opletení, díky kterému bude hadice snadněji manipulovatelná, nebude se nepříjemně kroutit a vyhnete se i zasukování, s nímž se určitě pral už nejeden zahrádkář.
Levné vs. drahé zahradní hadice
Také hadice na vodu lze pořizovat s ohledem na cenu. Ty obyčejné bez značek seženete samozřejmě levněji, ovšem kvalitu nikdo nezaručí. Značkové poznáte podle etikety a výraznějšího značení a v neposlední řadě mají také vyšší cenu. Ať už se rozhodnete investovat více či méně, všímejte si při nákupu snadno rozpoznatelných vad, jako mohou být kupříkladu prodřená místa, zlomy apod.
Častým trikem výrobců je potisk propletení. Na první pohled nerozeznatelný od skutečného, ovšem ve výsledku není taková zahradní hadice příliš odolná a práci spíše komplikuje, než aby ji usnadnila.
Nejlevnější zahradní hadice začínají s cenou i na 7 Kč za 1 m. |
Tloušťka a váha zahradní hadice
Další bod, kterým se můžete řídit mezi regály, je váha a tloušťka stěn. Ta nejklasičtější zahradní hadice má průměr půl palce a váha by neměla být nižší než 115 gramů na metr. Právě v této hodnotě se odráží tloušťka stěny, podle které odhadnete odolnost. Lépe tak bude odolávat tlaku vody, ale také vnějším podmínkám, které bývají mnohdy opravdu náročné.
Značení zahradní hadice
Výrobci zpravidla na obalu uvádí, jakému tlaku zahradní hadice odolá. U kvalitních produktů se hranice pohybuje mezi 15 až 20 atmosférami. Někteří výrobci však i v tomto případě, řekněme, lehce klamou: neuvádí totiž provozní tlak, ale poruchový tlak, který je samozřejmě vyšší. Nekvalitní hadice na perfektních a drahých zahradních programech tak logicky znamenají problém – vysmeknutí a při nepozornosti nebo nepřítomnosti je výsledkem menší potopa.
Orientovat se podle barev je bezvýznamné, nic totiž neznamenají. Vybrat můžete i takovou, která bude ladit třeba s bazénem, ale na její funkčnosti se to nijak neprojeví. Počítat ale musíte s tím, že tmavé více přitahují slunce, a tím pádem je voda v nich teplejší.
Jestli ještě stále váháte, zda upřednostnit raději cenu nebo kvalitu, pak vezměte do úvahy ještě fakt, že dražší zahradní hadice mají například vnitřní stěnu opatřenou vrstvou proti usazování nečistot. Rozumným kompromisem je pak zlatá střední cesta, která se nemýlí ani v případě hadic.
Diskuse k článku