Vytápění psí boudy: Myslete na zdraví svého psa a boudu dobře zateplete
Extrémně nízké teploty během zimního období nejsou příjemné pro člověka, ale ani pro většinu plemen psů. Prochladnutí je častou příčinou zimních nemocí psů, mezi které patří kašel, rýma, angína nebo záněty močových cest. Pokud psa chováte celoročně ve venkovní psí boudě, kontrolujte teplotu uvnitř a udělejte vše pro to, abyste zabránili nachlazení. Zajištění příjemné teploty v boudě je zásadní zejména u starých a nemocných psů, pro které se dlouhodobá nízká tepla může stát osudnou. Základním opatřením je dostatečné zateplení psí boudy, další možností je montáž vhodného typu elektrického vytápění.
Pes snáší teplotu jinak než člověk
Termoregulační systém psů funguje jinak než u člověka. Psi dávají obvykle přednost chladu než vysokým teplotám. Na rozdíl od nás nemají potní žlázy, a tak se musí ochlazovat povrchově. Pro psy s hustou dlouhou srstí nejsou nízké teploty velkou překážkou, naopak krátkosrstá plemena snáší nízké teploty o poznání hůře.
Než začnete zvažovat možnost montáže vytápění psí boudy, musíte si uvědomit, že topení má mít jen podpůrný účinek. Zvýšení teploty v boudě psovi umožní vydat méně energie na vyhřátí prostoru ke spaní. Řada chovatelů na tuto skutečnost zapomíná, a tak boudy vytopí na teplotu výrazně přesahující hranici 20 °C. Ve výsledku tak může dojít i k přehřátí organismu psa. Velké rozdíly mezi vnitřní a venkovní teplotou mohou způsobovat závažné zdravotní problémy a vést až ke kolapsu. Psí boudy tedy určitě zateplete a případně temperujte elektrickým topením, s teplotou uvnitř to ale rozhodně nepřehánějte.
Zateplení psí boudy jako ochrana proti silným mrazům
Pro mnoho plemen je kvalitní zateplení psí boudy dostačujícím opatřením proti vysokým mrazům. Bouda se nejčastěji zatepluje s využitím polystyrenových desek, které mají dobré izolační vlastnosti, jsou levné a neplesniví. V našich klimatických podmínkách zpravidla stačí používat polystyrenovou izolaci o tloušťce kolem 5 cm.
Psí boudu zateplete ze všech stran a nezapomeňte ani na stropy a podlahy. Pes by v boudě neměl stát na prochladlé hlíně, vhodným řešením je vystlání slámou nebo dekou. V zimních měsících může pes v boudě spát i na matraci. Pro minimalizování úniku tepla můžete větší psí boudy rozdělit na dvě části. Vchod do boudy překryjte látkou nebo k boudě připevněte dvířka.
Elektrické vytápění psí boudy
Pokud zateplení boudy nepřinese kýžený účinek nebo z jakéhokoliv důvodu není instalace dostatečně široké izolační vrstvy možná, je namístě popřemýšlet o pořízení elektrického vytápění. Rozhodně nepoužívejte výkonná topná tělesa, která vedou k rychlému přehřátí malého prostoru a o která by se pes mohl popálit. Nabízí se 2 možnosti temperování boudy, a to pomocí podlahového topení nebo speciálních sálavých topných panelů.
Podlahové topení do psí boudy
Elektrické podlahové topení do psí boudy se řeší instalací topných koberečků nebo topných fólií. Teplo jde odspodu, a tak ho pes cítí ve větší ploše dotyku. Problém je v tom, že podlaha v místě s nainstalovaným topným systémem nesmí být zakryta izolantem. Matrace nebo deka proto musí být umístěna mimo plochu s topením. stejně tak je nutné průběžně kontrolovat, že si pes do místa s podlahovým topením sám nějaký předmět nepřitáhl a nezakryl jej.
Sálavé topné panely
Mezi chovateli roste zájem o použití speciálních sálavých topných panelů, které využívají principu infračerveného záření s dlouhou vlnovou délkou. Záření se nachází mimo viditelné spektrum, proto je pro lidské oko neviditelné. Záření neohřívá vzduch, ale pevné předměty, na které dopadá. Sálavý panel tak zajistí efektivní ohřátí povrchu těla psa i okolních předmětů. Tento způsob je podobný běžnému slunečnímu záření, takže se nejvíce přibližuje přirozenému prostředí, ve kterém se psi pohybují.
Za účelem lokálního vytápění a temperování odchoven, velkých terárií a kotců pro psy vyvinula česká firma FENIX speciální sálavé panely ULTRATHERM. Ty se do boudy pro psy standardně montují ve svislé poloze, při použití speciálních montážních rámů se pak mohou namontovat i vodorovně. Sálavé panely jsou vybaveny tepelnou pojistkou, která je chrání proti přehřátí. Systém elektrického vytápění pro boudy je potřeba z důvodu bezpečnosti připojit přes proudový chránič. Sálavé panely ULTRATHERM jsou vlastně alternativou k sálavým panelům ECOSUN K+, které se využívají pro temperování lavic v kostelech, kancelářských stolů nebo pokladních boxů.
O vhodnosti topného systému rozhoduje velikost boudy
Sálavé topné panely se nehodí pro montáž do všech kotců pro psy. Například v otevřených drátěných klecích by byl jejich přínos nulový. Jsou určeny k instalaci do uzavřené části psí boudy, zejména v případech, kdy je bouda v poměru k velikosti psa prostornější a pes ji tak navzdory zateplení nevyhřeje vlastním tělesným teplem.
Panely ULTRATHERM mají typizovanou šířku 32 cm a různé délky od 0,5 až po 1,5m. Velikost a počet panelů tak přizpůsobíte velikosti psí boudy. Při nástěnné instalaci by sálavý panel měl být minimálně 10 cm nad podlahou a neměl by psa omezovat v pohybu. Současně by mělo uvnitř zůstat dostatek prostoru, aby se pes mohl uložit a panelu se nejen nedotýkal, ale zůstala mezi ním a panelem mezera cca 20 cm.
Při stropní instalaci by mělo mezi panelem a stojícím mazlíčkem zůstat alespoň 10 cm volného místa. Je-li to možné, panel se namontuje blíže k jedné z bočních stěn - vzniknou tak zóny s odlišnou intenzitou sálání, mezi kterými se pes může dle potřeby přesouvat.
Udržení požadované teploty zajistí prostorový termostat
Při montáži elektrického topení do psí boudy je důležité myslet i na regulaci, která umožní udržování teploty na požadované úrovni. V případě použití sálavých panelů ULTRATHERM i jiných elektrických zdrojů tepla doporučujeme pořízení kvalitního prostorového termostatu. Ten dlouhodobě sleduje vnitřní teplotu v psí boudě, automaticky spíná topné těleso a reguluje tak výkon podle potřeby. V kotci bude konstantní teplota ve dne i v noci, a to jak během teplého, tak mrazivého období.
Diskuse k článku