Vyměňte uhlí za lávové kameny a grilujte zdravěji
V restauracích si už lávové kameny vydobyly své místo, při domácím grilování ještě tolik časté nejsou. Pomalu ale jistě nahrazují dřevěné uhlí jako zdravější varianta přípravy masa, zeleniny a sýrů, protože z nich neunikají tolik diskutované škodliviny, jenž ohrožují zdraví. Jako druhé plus je to, že příprava pokrmů je čistější, neboť se dají použít opakovaně.
Grilování už dnes není jen opečení kusu masa, někteří jej dokázali povznést na takovou úroveň, že o pokrmu z grilu se vám bude ještě dlouho zdát. Tak, jak se stupňovala obliba grilů, tak se také nabízelo více možností. K tradičnímu grilování na dřevěném uhlí přibyla možnost využití plynového grilu a dnes se velkým trendem stávají právě lávové kameny.
Proč zvolit lávové kameny
Není to jen záležitost pro nadšence. Lávové kameny pochází z vyhaslých sopek a jejich použití je snadné a hlavně praktické, takže je můžete vyzkoušet i vy.
- Vydávají stejný žár jako uhlí, ale zahřejí se rychleji.
- Můžete je použít do jakéhokoliv grilu: soudkového, litinového i levného plechového.
- Jsou dražší než uhlí (tři kila asi za 200 Kč), dají se však použít opakovaně, některé vydrží i celou grilovací sezonu.
Zdravěji doma i v restauraci
Na jídelních lístcích je často u grilovaných pokrmů kladen důraz na přípravu na lávovém grilu. Je však trochu odlišný od toho, jenž máte doma k dispozici většinou vy. Využívají pokročilejší (a samozřejmě také mnohem dražší) metody ohřevu lávových kamenů žhavou spirálou.
Při domácím použití se zapalují stejně jako uhlí, také je potřeba rozžhavit je trochu předem. Jakmile přípravu jídla ukončíte, kameny zahřejte znovu na maximální teplotu. Mají takzvanou schopnost samočištění – žárem se odstraní případná mastnota a zbytky. V restauracích toto řeší tak, že lávové kameny jednoduše umyjí.
Použití lávového grilu v kuchyni
Tato varianta grilu existuje i v provedení, jež se může stát součástí vaší kuchyně. Většinou bývá v kombinaci s fritézou, případně rovnou zabudovaný do kuchyňské linky. Zde se využívá princip jako v restauracích, tedy zahřívání spirálou. To také ale znamená, že se jedná u poměrně nákladnou investici. Ceny kuchyňských lávových grilů se pohybují v rozmezí od osmnácti do třiceti tisíc korun.
Kromě kamenů z lávy se dají ke grilování použít i ty ze žuly. Jídlo bude bez karcinogenních látek, zdravější a nebude tolik přicházet do kontaktu s kouřem. To je nejsilnější argument proti těm, kdo se grilovaným pokrmům vyhýbali právě z těchto důvodů. Teď už si i oni mohou vychutnat jedinečné speciality bez obav o zdraví.
Diskuse k článku