Večerní posezení pod pergolou. Jak ji rozzářit pomocí světel?
Setkání s přáteli v pergole či altánu na zahradě nabízí příjemný relax nejen v létě. Posezení se však může protáhnout až do večera a v takové chvíli oceníte osvětlení prostoru. Noční zahrada může být kouzelným místem, stačí jen správně zvolená svítidla. Jak na jejich výběr a na co si dát pozor čtěte v dnešním článku.
Velká pergola, více zdrojů světla
Nejprve si rozmyslete, kam byste světla v pergole potřebovali umístit. Určitě se vám bude hodit jedno silnější centrální svítidlo nad stolem. V případě, že je váš zastřešený zahradní koutek rozlehlejší, přidejte další osvětlení – ke grilu, do rohů či k menším místům na sezení a čtení. Takové zdroje světla už nemusí být silné, aby zbytečně neoslňovaly – pomáhají spíše dotvořit atmosféru a rozsvítit zbývající tmavá místa.
Závěsný nebo nástěnný typ?
Centrální i vedlejší svítidla mohou mít různé formy, nejčastěji se lidé rozhodují mezi závěsnými nebo nástěnnými typy. V případě krytého stropu můžete uvažovat i o podhledových světlech – bodovkách nebo LED páscích. Přírodnějším zahradním pergolám a altánům však více sluší uvolněnější typy osvětlení.
Možná by se do vašeho altánku nebo na zastřešenou terasu hodily i stojací lampy – jen myslete na přívod elektřiny a na ochranu před povětrnostními vlivy. Romantické zátiší vykouzlíte lucernami nebo stolními lampičkami. Industriálního stylu dosáhnete originálně zavěšenými starobylými žárovkami.
Osvětlená cesta usnadní pohyb po zahradě
Budete osvětlovat jen samotný altán, nebo raději rozzáříte i potemnělou pěšinu? Světlem zalitou cestičku k domu ocení i vaši hosté. Myslete na svou i jejich bezpečnost, zejména, pokud jsou na trase schody nebo nerovný terén. Zřetelná a osvícená stezka k pergole vám ulehčí přechod do domu, i když zrovna neponesete plnou náruč nádobí.
Správný typ odolné žárovky
Do zahradních a otevřených budov volte vždy světla a žárovky s požadavky na venkovní provoz. Měly by být odolné proti vniknutí vody a prachu. Na krabičce sledujte údaj „stupeň krytí“. Jeho čísla udávají stupeň ochrany před vodou a cizími tělesy. Čím jsou vyšší, tím je zařízení více odolné. Do venkovních staveb používejte minimálně výrobky s označením IP44.
Teplotu světla volte buď denní (kolem 4 000 kelvinů) nebo teplejší nažloutlou (kolem 3 000 kelvinů). Teplejší světelné tóny pomáhají tělu se uvolnit a bude se vám při nich lépe odpočívat. Výhodné jsou v tomto ohledu úsporné LED žárovky, které se vyrábí v širokém spektru barev, a navíc šetří vaši peněženku při platbách za elektřinu.
Jde to i bez elektřiny
Pokud je váš altán mimo dosah elektrické sítě, nezoufejte. Využijte sílu sluníčka a nakupte svítidla se solárním pohonem. Stačí je šikovně umístit, aby se přes den nabila a budou vám svítit zadarmo celou noc. Další možností je pořídit si světlo na baterii – i těch najdete na trhu velké množství v různých dekorech. A poslední variantou jsou samozřejmě svíčky. Jen si u nich dejte pozor na bezpečné umístění do svícnu nebo pěkné sklenky, aby nedošlo k požáru.
Tichá noční zahrada
Dekorace pomocí různých typů svítidel vám pomůže dotvořit uvolněnou a přátelskou atmosféru. Myslete i na vhodnou teplotu barev světla a zejména na bezpečnost provozu. Užijte si posezení v osvětlené pergole, jejíž měkké světlo dodá vaší zahradě magický charakter.
Diskuse k článku