V prostředí japonské zahrady můžete relaxovat a čerpat energii
Zahrada může mít spoustu podob. Ty se odvíjí od množství aspektů. Nejsou to ale jen prostorové dispozice a finanční možnosti majitele, ale také jeho fantazie a celková osobnost, které se mohou na výsledném vzhledu výrazně podepsat. A tak může vzniknout i japonská zahrada, která je aranžována takovým způsobem, aby byla oázou klidu, v níž se prolíná japonská kultura a atmosféra plná harmonie.
Japonské zahrady jsou unikátní svým vzhledem. Jak už jejich název napovídá, jedná se o umisťování vybraných prvků odrážející smysl pro oddych, relaxaci, harmonii a duševní klid. S trochou invence si japonský styl můžete na zahradě zařídit i vy. Jak tedy japonská zahrada vypadá?
Japonská zahrada se neobejde bez živých a neživých prvků
Rostliny, kameny a voda jsou poznávacími znameními každé japonské zahrady. Vyjadřují totiž celkový koloběh a stabilitu přírody. Vhodným spojením těchto prvků pak v zahradě vzniká specifická atmosféra a nálada, která ji odlišuje od běžně a všedně projektovaných pozemků. Je tedy jasné, že japonské zahrady jsou řešené s velkým důrazem na estetiku a výsledný dojem. Kýženého stavu je možné dosáhnout na velkém i malém pozemku, stačí se nechat vést vkusem, smyslem pro uspořádanost a detail. Na detailu si moderní japonská zahrada zakládá. Co tedy určitě nesmí chybět v zahradě aranžované v japonském stylu?
- kameny
- oblázky
- písek
- bonsaje
- vodní plocha
- sošky z kamene
- typické rostliny (japonské jehličnany)
- dřevěné prvky
- svíčky, lampiony
Japonské zahrady jsou balzámem pro duši
Už výše bylo napsáno, že hlavním účelem japonské zahrady je potěšení. A to nejen oka, ale také duše. Japonská zahrada by měla přímo vybízet k odpočinku a zejména k odproštění se od starostí, které s sebou uspěchaný všední den přináší. K tomu poslouží například i japonský altánek, kde může být umístěn sedací nábytek, vonné tyčinky, zeleň a svíčky, aby mohl člověk vydechnout a využít k tomu prostředky, na které nedá dopustit východní filozofie.
Od jejích základů se totiž výstavba japonské zahrady také odvíjí. Kámen jako prvek tak představuje stálost, neměnnost a věčnost, oproti tomu voda v japonské zahradě symbolizuje životní koloběh jako takový. A rostliny? Ty v sobě ukrývají symboliku bohatství země. Tyto principy by si měl uvědomit každý, kdo se chystá na výstavbu japonské zahrady, která sice klade velký důraz na konečný vzhled, ale ten je třeba promýšlet právě na základě symboliky prvků japonské zahrady, potažmo celé japonské kultury.
Nikde nenaleznete přesný návod a instruktáž, jak si svůj malý nebo velký kout klidu zařídit. Japonská zahrada bude zrcadlem vaší osobnosti a vztahu k přírodě, její projektování a realizace souvisí tedy zejména s přáními osoby či osob, které ji budou využívat. I přesto si ale můžete nechat poradit od odborníka – zahradního architekta. Vždy však vývoj japonské zahrady uzpůsobte svým požadavkům a pocitům, jinak by byl výsledek víceméně umělý a strojený. Necháte-li se Japonskem inspirovat, získáte na své zahradě zázemí pro čerpání nových sil a energie, abyste mohli zvládat všechny nástrahy, které vám život denně připravuje.
Diskuse k článku