Údržba plechové střechy není nic složitého
Stavíte-li nový dům nebo třeba chatu, máte na výběr z velké škály střešních krytin. Volit můžete z klasických i méně klasických střešních tašek, z plastu i plechu. Máte-li však starší dům, chatu nebo třeba garáž, na kterých je klasická plechová střecha, nemusíte hned uvažovat o výměně. Taková střecha vám pří dobré údržbě může sloužit dlouhá desetiletí. Stejně, jako chráníme před povětrnostními vlivy např. dřevo, musíme chránit i kov, aby nerezivěl a dobře vypadal. Důležitá je totiž i estetická funkce střechy. Oprýskaný plech rozhodně na vašem domě, chatě či chalupě parádu neudělá. Pokud tedy celkový dojem kazí loupající se nátěr na střeše, kde občas vykoukne i rez, je nejvyšší čas zakročit. Čas od času je třeba obnovit povrch vhodným nátěrem. Jak tedy postupovat při natírání plechové střechy? A jaká barva je na tento typ střech nejvhodnější?
Prvním krokem je dokonalé očištění
Klasická střecha z pozinkovaného plechu má mnoho výhod, musí se ale samozřejmě udržovat. Čerstvý pozink je lepší nechat nějakou dobu přirozeně zestárnout a vlivem povětrnostních vlivů zoxidovat. Má-li plech již klasickou zašedlou barvu, je dobré přistoupit k nátěru (obvykle nejméně po 1 roce). Před natíráním očistíme takový plech tlakovou vodou se saponátem pro odmaštění. Pokud již máme na střeše letitý nátěr, je třeba podklad důkladně připravit. Plechy zbavíme starého nesoudržného nátěru nejlépe mechanickou cestou. Budeme potřebovat vibrační brusku, kovovou špachtli, ocelový kartáč a brusný papír. Případnou rez odstraníme odrezovačem.
To však nestačí, plech musíme ještě zbavit mastnoty a případných zbytků staré barvy acetonem nebo technickým benzínem. Pokud bychom nebyli důslední, na novém nátěru se mohou objevit puchýřky, které časem vlivem rozpínavosti plechu prasknou, dostane se do nich voda a proces koroze bude pokračovat. Celá práce by tak přišla vniveč.
Zvolte správnou barvu
Po dokonalém očištění se tedy můžeme pustit do samotného natírání. Potřebujeme váleček, štětec a samozřejmě barvu. Chceme-li práci urychlit, volíme barvu 2 v 1, která v sobě spojuje základní i vrchní nátěr. Skvělou volbou je matná barva s grafitem FEST – B S 2141, která je určena na nátěry plechových střech. Kromě inhibitoru koroze barva obsahuje i absorbér UV záření, který chrání barvu před degradací. Tato barva má i výborné mechanické vlastnosti, je pružná a velmi odolná.
Ale zpátky k nátěru. Vyberte si dny, kdy je sucho a teplota podkladu nepřekročí 25 °C, při vyšší teplotě barvu tzv upečete. První nátěr můžete mírně naředit (do 5 %), druhý již neřeďte. Barvu dobře roztírejte a buďte velmi pečliví, obzvlášť velký pozor je třeba si dát na záhyby, sváry a spoje. U druhého nátěru máte 2 možnosti. Pokud natíráte malé plochy, na které nemusíte vstupovat, natírejte tzv. mokré do mokrého již po 3-4 hodinách, u větších ploch nechte první vrstvu dobře zaschnout (alespoň 24 h) a druhou vrstvu nanášejte na dobře proschlý podklad.
Barva se netónuje, vybrat si můžete ze 7 hotových odstínů. Pokud ale chcete opravdu speciální odstín, můžete na nátěr použít pololesklý HOSTAGRUND PRIM 3 v 1 BÁZE S 2177,který si můžete nechat namíchat v tónovacím centru. Postup při natírání je podobný, u této barvy však nedoporučujeme nátěr mokré do mokrého, jednotlivé vrstvy nechte dobře proschnout.
Dodržíte-li všechny pokyny výrobce barvy, může vám střecha sloužit dlouhá léta bez nutnosti nového nátěru. A to už stojí za trochu námahy. A pokud vám barva zbude, natřete s ní okapy, svody nebo další kovové prvky a konstrukce.
Diskuse k článku