Údržba jízdního kola a příprava na sezónu
Zdá se, že chladné dny jsou za námi a teplé sluneční paprsky přímo vybízí nasednout na kolo a vyrazit na jarní projížďku. Než se ale na cyklovýlet vydáte, měli byste dát své kolo po zimním spánku do pořádku. Pokud jste jej dobře zazimovali a v průběhu roku pravidelně udržovali, možná se obejdete i bez návštěvy cykloservisu. Údržba jízdního kola ovlivní jízdní vlastnosti i životnost dílů a obzvláště na začátku sezóny je velmi důležitá. Na co nezapomenout a jak postupovat?
Údržba jízdního kola po zimě – mytí a čištění
Pokud jste právě vytáhli své jízdní kolo ze sklepa, garáže nebo kůlny, s velkou pravděpodobností bude zaprášené a špinavé. Prach a špína se z rámu, řídítek i sedla odstraní jednoduše, problém však bývá v tom, že se dostává i do konstrukčních částí kola, které mají vliv na funkčnost. Povrchové oprášení nebo omytí proto nestačí.
Domácí servis kola po zimě vyžaduje pečlivé vyčištění jednotlivých konstrukčních celků. Nejprve se pusťte do vyčištění řetězu. V první řadě jej pořádně vydrhněte tvrdým kartáčem, následně nečistoty vymeťte štětcem a dočistěte naftou nebo technickým benzínem. Můžete použít i speciální přípravky na čištění řetězu.
Hned poté se vrhněte na čištění přehazovacího mechanismu, zuby převodníků i pastorků kazet. Suchým hadrem otřete boky ráfků a vyčistěte i špalíky brzd. Brzdové mechanismy rozhodně nemažte olejem! Snažte se odstranit veškeré nečistoty i v zákoutích jemných mechanik. Především na oleji a namazaných částech špína ulpívá nejvíce a může způsobovat funkční problémy během jízdy.
Servis kola: důležitá je kontrola jednotlivých částí
Kolo jste pečlivě vyčistili, nyní se ale musíte podívat na to, v jakém stavu jednotlivé části kola jsou. Není nic horšího, než když se vám během jízdy přetrhne řetěz, nebo když zjistíte, že brzdy nefungují. Při kontrole buďte pečliví a postupujte v těchto krocích:
-
Zkontrolujte stav řetězu – pořiďte si jednoduchou měrku, pomocí které zjistíte, jestli je řetěz v pořádku, nebo je už vytahaný. V případě povolení jednotlivých oček jej vyměňte za nový. U špatných řetězů se zvyšuje riziko přetržení a především dochází k poškozování převodníků i pastorků
-
Podívejte se na brzdové špalíky – při brzdění se brzdové špalíky pomalu odírají a snižuje se jejich funkčnost. Pokud jsou kanálky na brzdné ploše vydřeny, brzda přestává fungovat a navíc ničí i ráfky jízdního kola. Údržba jízdního kola se proto bez výměny špalíků často neobejde.
-
Kontrola lanek a převodů – servis kola v domácí dílně by měl zahrnovat také kontrolu lanek, bovdenů i převodů. Pokud jsou lanka nebo bovdeny viditelně poškozeny, vyměňte je.
-
Údržba pneumatik a případná výměna – při používání jízdního kola nejvíce trpí samotné pneumatiky. Jejich kontrole byste měli věnovat větší pozornost. Prohlédněte pneumatiky a zjistěte stav ráfku, kvalitu vzorku i vyvážení osy. Pokud vzduch z duše uniká, vyměňte ji.
-
Dotažení šroubů – nezapomínejte ani na dotažení šroubů, abyste nebyli během jízdy nemile překvapeni.
Údržbu jízdního kola zvládnete i doma.
Servis kola se často neobejde bez návštěvy cykloservisu
V mnoha případech je běžná údržba jízdního kola proveditelná i v domácích podmínkách. S některými problémy si ale průměrný uživatel kola neporadí, a tak nezbývá nic jiného, než navštívit specializovaný servis. Vyvážení kol, vyladění převodů, oprava ráfků, to vše jsou zákroky, které vyždadují zásah zkušeného technika. Pokud chcete mít servis kola bez starostí, na začátku sezóny jej vždy zavezte do cykloservisu, kde vám za pár set korun provedou seřízení a přípravu na sezónu.
Máme pro vás také několik tipů, jak umístit jízdní kolo do bytu.
Diskuse k článku