
Tipy pro výběr strunové sekačky
Strunová sekačka je při úpravách trávníku nenahraditelným pomocníkem v těžko přístupných místech. Hodí se i pro sekání menších ploch, obsékání chodníků a cest i šetrné sečení kolem terasy či bazénu. Pokud pořízení nové strunové sekačky zvažujte, čtěte dál. Přinášíme vám několik užitečných tipů, které vám usnadní výběr.
Promyslete, který typ vám bude nejlépe vyhovovat
Než se pustíte do srovnávání jednotlivých parametrů a funkcí, promyslete si, jaký typ pohonu vám bude u strunové sekačky nejvíce vyhovovat. K dispozici jsou elektrické, akumulátorové i benzinové sekačky. Každý typ má své výhody i nevýhody a hodí se pro různé způsob používání.
Podzimní vertikutace trávníku je důležitá
Trávník potřebuje po zimě kvalitní péči
Elektrická strunová sekačka
Cenově dostupný typ sekačky, který nabídne solidní výkon. Pro sečení středně vysoké trávy je ideální, vyžaduje však přístup ke zdroji elektrické energie. Při sečení pak může dlouhý kabel překážet. Máte-li zásuvku po ruce a volně visící kabel vám nevadí, stane se elektrická strunová sekačka skvělým pomocníkem.
Aku strunová sekačka
Svými parametry je srovnatelná s elektrickou, díky akumulátoru však umožňuje sečení i v místech, kde není k elektrické zásuvce přístup. Je lehká, dostanete se s ní do všech míst a nezakopnete o žádný kabel. Některé aku sekačky mají nižší výkon než elektrické, kvalitnější modely s vyšší kapacitou baterie jsou pak dražší. Průměrná sekačka na jedno nabití vydrží v provozu přibližně 40 minut. Pro sečení větších ploch proto není ideální, alternativním řešením je dokoupení záložních baterií.
Benzinová strunová sekačka
Benzinové strunové sekačky již spadají do kategorie křovinořezů. Ty umožňují buď nasazení struny, nebo ocelového kotouče, se kterým posečete i menší dřeviny. Benzinové sekačky jsou výkonné a spolehlivé, hodí se i pro sečení větších ploch. Jejich nevýhodou je hlučnost, vyšší pořizovací cena a zpravidla i vyšší hmotnost. Při práci se tak neobejdete bez popruhu.
Zaměřte se na výkon
Důležitým parametrem strunových sekaček je výkon. Čím vyšší bude, tím lépe si poradí s náročnějším terénem a ulehčí práci stroji i obsluze. Levnější aku nebo elektrické sekačky mají výkon do 1 kW. Vhodné jsou pro sečení nižší trávy a méně náročné obsékání.
Výkonnější elektrické sekačky pak mají výkon přesahující 1,5 kW a poradí si i s vyššími travinami. Pro profesionální použití jsou vhodné motorové sekačky s výkonem 2 až 3 kW, které spolehlivě pokosí i keře a jiné menší dřeviny. Počítejte však s vysokou hmotností, která je daná právě silným motorem.
Dostupnost náhradních dílů je zásadní
Při výběru strunových sekaček srovnávejte jednotlivé parametry, ať už jde o kroutící moment, šířku záběru, typ rukojeti či doplňující funkce jako ukazatele stavu nabití či bezpečnostní pojistky. Nepodceňujte však dostupnost náhradních dílů a servisních center, na kterou mnozí zapomínají.
Pravidelně budete doplňovat a měnit struny, volte proto takové typy, které se dají běžně sehnat. Jednou za čas byste měli sekačku svěřit odborníkům, kteří ji vyčistí, seřídí a v případě závady opraví. To je problém cenově dostupných sekaček méně známých značek – servisní centra u nás nemají, a tak jste odkázání na prodejce a běžnou záruční lhůtu. Po jejím uplynutí je pak bohužel sekačka v mnoha případech neopravitelná, protože náhradní díly neseženete.
Na různé typy sekaček se na Chytrém bydlení dlouhodobě zaměřujeme. Přečtěte si některé z předchozích článků:
Diskuse k článku