Tipy na rostliny, které ozdobí vaši skalku
Skalka se při správné péči a vhodném výběru rostlin stane ozdobou vaší zahrady, jezírka, dvoru i zákoutí u cesty. Pokud máte v plánu vytvořit si ozdobnou skalku, které vám krásně pokvete po celý rok, zastavte se u výběru skalniček. Nebojte se kombinovat různé druhy rostlin a vytvořte si pestrobarevnou mozaiku, která se stane vaší vizitkou. Základním pravidlům pro realizaci okrasné skalky se budeme věnovat v jednom z následujících článků. Dnes jsme si pro vás připravili několik tipů na známé i méně známe rostliny, které vaši skalku okrášlí.
Tařička (Aubrieta)
Tařička je název rodu nízkých vytrvalých bylin, které jsou zvyklé na skalnatou půdy a nejsou náročné na pěstování. Proto jsou ideální volbou na skalky, kde vyniknou jejich krásné fialové či bílé květy.
Tařičkám se daří jak na přímém slunci, tak v polostínu. Vyžadují kvalitní vzdušný a dobře propustný substrát. Tařička vytvoří na vaší skalce krásné polštáře, které mohu být vysoké až 10 cm. Rostlina kvete v období od dubna do května.
Plamenka (Phlox)
Rod plamenka tvoří více než 70 druhů květin. Pěstují se po celém světě, jejich domovem je však Severní Amerika. Plamenky jsou velmi jednoduché na pěstování, nevyžadují žádnou zvláštní péči. Proto jsou ideální volbou na každou skalku, jejíž péči nechcete věnovat příliš času. Existuje mnoho různobarevných druhů plamenek, je tak je na vás, pro jaké zbarvení květů se rozhodnete. Nejčastěji se setkáte s plamkami v odstínech bílé, růžové a fialové. Rostliny jsou odolné vůči chorobám i škůdcům. Vytrvalým druhů plamenek se daří i v obyčejné půdě, pro podporu kvetení je stačí jednou za čas přihnojit. Po 5 letech od vysazení trsy rozdělte a přesaďte do nové zeminy, aby vám krásně rostly a kvetly i v dalších letech.
Netřesk (Sempervivum)
Kromě kvetoucích rostlin se na skalky vysazují i poutavé sukulenty. Mezi nejrozšířenější rod sukulentů, které se u nás na skalkách vyskytují, je bezpochyby netřesk. Stejně jako předchozí zmiňované skalničky není netřesk náročný na pěstování a údržbu, daří se mu v jakékoliv zemině. Netřesk vytváří zajímavé přízemní růžice z krátkých tučných listů. Jedná se o víceleté rostliny, které odumírají po vykvetení. Pak je potřeba vysadit nové netřesky. Netřesky se ve volné přírody vyskytují zejména v horských oblastech. Narazíte na ně například v Alpách či Karpatech, hojně rozšířené jsou i v marockých a íránských horách.
Lomikámen (Saxifraga)
Lomikameny jsou vytrvalé rostliny, kterým se daří zejména na skalkách situovaných v polostínu. Vyžadují kyprou vlhkou půdu. Lomikameny tvoří nízké bochánky či koberce. Květiny mají obvykle růžové či červené zbarvení. U některých druhů této rostliny jsou na listech vytvářeny šedavé krusty, a to prostřednictví hydatod, které vylučují vápenaté soli. Lomikámen květe v měsících dubnu a květnu. Existuje mnoho druhů, některé dorůstají výšky až 40 cm.
Šrucha (Portulaca)
Pokud chcete, aby vám skalka krásně kvetla v průběhu celého roku, měli byste do ní zakomponovat i některé druhy letniček. Mezi oblíbené letničky pěstované na skalkách patří například šrucha. Jedná se o dužnaté byliny s jednoduchými listy a pravidelnými květy. V současné době zahrnuje rod Portulaca více než 110 druhů. Přirozeně se vyskytuje zejména v teplejších oblastech, narazit na ni však můžete i u nás. Šrucha má pravidelné oboupohlavné květy, které se obvykle otevírají jen během slunečných dnů.
Jaké skalničky pěstujete na svých skalkách vy? Budeme rádi, když se nám pochlubíte na našem Facebooku.
Nenechte si ujít ani další články o skalkách a skalničkách:
- Půda, kameny a správná péče - to je klíč k úspěchu pro zahradní skalky
- Co umístit na skalku? Barvínek menší
- Předzahrádka tvoří první dojem, proto si dejte záležet
- Bylinky na vaší zahrádce: Jak sadit předpěstované trvalky
- Sukulent s léčivými účinky nejen pro kůži
- Barevné sukulenty znamenají nenáročnou exotiku pro zahradu
Diskuse k článku