Terasová topidla během chladných dnů zpříjemní pobyt v zimní zahradě i na terase
Podzim obarvil listí stromů a venkovní teploty začaly neúprosně klesat. Pokud si říkáte, že je nejvyšší čas sklidit z terasy zahradní nábytek a připravit ji na zazimování, zadržte. Stačí, když si pořídíte terasové topidlo, díky kterému se budete na terase cítit komfortně ještě několik dalších týdnů. Máte-li pak doma dobře zateplenou zimní zahradu chráněnou před studeným větrem, po umístění venkovního ohřívače ji budete moci využívat po celý rok. Jaké typy terasových ohřívačů existují a jaké mají vlastnosti? Právě na to se zaměříme.
Venkovní topení využívá principu sálání tepla
Pro vyhřívání teras, balkónů a zimních zahrad se standardně používá venkovní topení, které pracuje na principu sálání tepla. Ve venkovním prostředí nemá význam vkládat energii do ohřevu vzduchu, který cirkuluje a okamžitě odchází pryč. U sálavého vytápění dominuje sálavá energie, která přímo ohřívá stěny, předměty i osoby v blízkosti topidla. Vzduch se ohřívá jen minimálně, protože sálavé teplo skrz něj volně prochází.
Čím vyšší je povrchová tepla terasového ohřívače, tím je intenzita sálání větší. Při výběru venkovního topení zohledněte i polohu topidla. Například sálavé panely, které se montují ve vodorovné poloze pod stropem, předají většinu energie sáláním, protože vzduch nemůže cirkulovat. Při montáži sálavého topného panelu nebo jiného typu topení do svislé polohy se však až polovina energie předává šířením tepla prouděním (konvekcí). Vzduch totiž od povrchu topidla začne stoupat a přirozeně cirkulovat.
Halogenové zářiče jsou výkonné, jejich záření ale obtěžuje
Jedním z typů venkovních terasových ohřívačů jsou tzv. světlé zářiče, které jsou obvykle vybaveny halogenovými trubicemi. Mají vysokou povrchovou teplotu (až 2000 °C), a tak poskytují dostatečný tepelný komfort i při venkovní teplotě pod bodem mrazu. Teplo vyzařují na vzdálenost několika metrů a vyhřejí prostor i při působení větru.
Hlavní nevýhodou halogenových zářičů je intenzivní tmavě červené až oranžové záření, které je rušivé a při pohledu do zářiče velmi nepříjemné. Použití halogenového venkovního topení má proto smysl tam, kde je třeba prostor ohřát i při velmi nízkých teplotách a na větší vzdálenost. Naopak pro vytopení menšího prostoru při venkovní teplotě kolem 10 až 15 °C se příliš nehodí. Vzhledem k vysoké teplotě je pobyt v jejich těsné blízkosti nepříjemný.
Venkovní sálavé topné panely pracují s nižší povrchovou teplotou
Vedle zmiňovaných světlých zářičů se stále častěji využívají i tzv. tmavé zářiče, které pracují s nižší povrchovou teplotou (300 až 400 °C). Na rozdíl od těch halogenových nesvítí, a tedy nepůsobí rušivě. Spektrum tepelného toku se nachází v pásmu vlnových délek nad 5 mikrometrů, které lidské tělo ve velké míře pohlcuje. Venkovní sálavé panely tak přímo ohřívají jak předměty, tak lidské tělo, na které záření dopadá.
Do kategorie tmavých zářičů spadají i oblíbená terasová topidla ECOSUN Terrace Heater od české společnosti FENIX, která jsou určena k zónovému ohřevu zimních zahrad, lodžií, zahradních stanů, balkonů a dalších prostorů chráněných před přímými povětrnostními vlivy. Použití těchto terasových ohřívačů má význam v místech, ve kterých teploty neklesnou pod 5 °C a kde jsou ohřívané objekty vzdálené do 3 metrů od topidla. Při nižších teplotách by se lamely sálavých panelů rychle ochlazovaly a záření by bylo takřka neznatelné.
Sálavé topné panely jsou ideální pro vytápění zimních zahrad
Největší význam mají sálavé topné panely při instalaci do prosklených zimních zahrad s celoročním provozem, kam se halogenové zářiče moc nehodí. Standardní instalační výška v zimních zahradách je totiž obvykle kolem 2,5 metru, což je pro montáž stropního halogenového topidla nízko. Sálání světlého zářiče by bylo velmi intenzivní, a tedy nepříjemné. Naopak pro sálavá terasová topidla ECOSUN Terrace Heater je taková výška ideální.
Pokud je panel na terase umístěn v bezprostřední blízkosti osob, dá se využít pro zónové vytápění, které je podstatně úspornější než ohřev velkých objemů vzduchu. Při použití sálavých topných panelů navíc nedochází k velkým tepelným ztrátám přes skleněné výplně, protože záření o vlnových délkách nad 3 mikrometry přes sklo volně neprojde.
S terasovými ohřívači si prodloužíte pobyt na terase o několik týdnů, stejně tak připravíte zimní zahradu pro celoroční provoz. Potřebujete vytopit velké prostory, kde teplota klesá pod bod mrazu a fouká vítr? Pořiďte si halogenový ohřívač. Pro vytápění teras a zimních zahrad při teplotách do 5 °C je však pohodlnější a praktičtější montáž sálavých topných panelů, které zajistí tepelnou pohodu bez nepříjemného intenzivního svícení.
Diskuse k článku