Stavíte zahradní cestičky? Nejdřív si promyslete, kudy povedou
Zahradní cestičky jsou neodmyslitelná součást každé funkční zahrady. Jejich účelem je dovést vás k nejdůležitějším bodům na zahradě. Jak se ale zahradní cestičky staví? A jaký materiál je nejvhodnější? Na to odpoví následující článek.
První věc, kterou musíte udělat je rozmyslet si, odkud zahradní cestičky povedou. Nejjednodušší je chvíli pozorovat dění okolo vašeho domu nebo nechat rodinu vyšlapat si cesty přirozeně. Snadno tak zjistíte, kudy nejčastěji chodíte a kde by tedy zahradní cestičky měly vést. Dejte si ale pozor, abyste jich nenaplánovali moc a ony nerušily celkový dojem ze zahrady. Platí to i opačně, cest by mělo být dostatek, abyste zbytečně nešlapali po trávě a neničili si tak trávník.
Jak mají být zahradní cestičky široké?
Nejdříve je třeba si určit, kdo bude po cestách chodit? Jsou to hlavní cesty? Pak je udělejte širší, aby se na ně pohodlně vešly dvě osoby. Jedná se jen o zahradní cestičky mezi zeleninovými záhony? Pak vám postačí poloviční velikost. Obecně platí, že široké cesty by měly mít 70 centimetrů až 1 metr, pro kratší vám postačí míra 50 až 70 cm. Záleží jen na vás. Rozměry je ale dobré stanovit si napevno a dodržovat je u všech cest. Jedině tak bude vaše zahrada působit harmonicky.
Na co si dát při plánování zahradních cestiček pozor?
- kolik lidí se má na cestičku nebo cestu vejít
- co všechno mají zahradní cestičky spojovat
- nerovnost terénu a sklon cesty (ať se vám cesta nevlní)
- šíře zatáček (cestu si cvičně projeďte například se zahradním kolečkem)
- podmínky na zahradě (pokud je daná část bahnitá, musíte zvýšit podloží a podobně)
- velikost vaší zahrady (v menší zahradě stačí nášlapné kameny, nebo dřevěné desky)
Jaký materiál použít pro zahradní cestičky?
Jaké materiály můžete výstavbu cest použít? Dostupných materiálů je opravdu hodně. Jejich výběr byste si měli předem promyslet, aby vaše zahrada po dokončení prací nepřipomínala pravidlo "každý pes, jiná ves". Vhodný materiál pro své zahradní cestičky si najdou příznivci přírodních zahrádek i vyznavači moderního stylu.
Kámen pro zahradní cestičky
Základní materiál, který můžete při vytváření cestiček použít, je kámen. Nejjednodušší jsou tzv. nášlapné kameny, které se výborně hodí do malých zahrádek. Nepůsobí totiž rušivě, jak by tomu mohlo být u velkých cest. Ploché kameny můžete nasbírat někde v přírodě, nebo si je koupit. Mezi nejlevnější variantu patří pískovec a vápenec. Zakoupit ovšem můžete i žulu, čedič nebo břidlici. Kameny potom jen usadíte v dostatečné vzdálenosti od sebe, abyste po nich mohli jednoduše chodit. Nášlapné kameny vám pomohou snadno a rychle vytvořit účelné zahradní cestičky.
Další variantou, jak vytvořit zahradní cestičky, je štěrk nebo drť. Je to levná varianta, která nepodléhá blednutí, ani opotřebení. Její nevýhoda je ovšem vzhled. Se štěrkovou cestou nebude vaše zahrada nikdy působit dokonale.
Písek pro zahradní cestičky
Další levnou variantou je písek. Mezi jeho výhody patří nízká pořizovací cena, tím ovšem výčet kladů končí. Písek se snadno omílá, jeho vrstvu je tedy potřeba poměrně často obnovovat. Písek také snadno zarůstá plevelem a vám tak přibude na zahradě další povinnost. Jakmile zaprší, písek se také snadno lepí na obuv. Není proto příliš vhodné použít písek na zahradní cestičky, které vedou přímo k domu. Brzy byste vaší volby nejspíš litovali.
Dřevo na zahradní cestičky
Příznivci přírodních motivů mohou jako materiál pro zahradní cestičky použít dřevo. Ideální je dřevěná kulatina, musí mít ovšem dostatečný průměr. Desky je dobré před položením naimpregnovat. Pokud je budete kupovat v obchodě, pravděpodobně si ušetříte práci. Některé už totiž ochranu mají. Dřevo byste neměli používat ve stinných a vlhkých částech zahrady, kulatina potřebuje slunce. Použít můžete i jednotlivá dřevěná prkna, ze kterých uděláte cestičku na způsob dřevěné podlahy. Její výstavba bude ale časově i finančně náročnější.
Dlažba a umělý kámen jako materiál pro zahradní cestičky
Kámen pro zahradní cestičky si můžete i sami vyrobit. Ptáte se jak? Velice jednoduše, bude vám stačit cement a písek, který smícháte v poměru 1:3. Do směsi můžete přidat i barvu a napodobit tak pískovec nebo jinou horninu. Směs nalijete do připravené formy, kterou předem vyložíte papírem. Pokud chcete, můžete její vrch ozdobit malými kameny. Po ztuhnutí směs jednoduše vyklopíte, umělý kámen se pokládá podobně jako nášlapný.
Několik posledních rad, jak na zahradní cestičky
Pokud se rozhodnete pro zahradní cestičky použít jednotlivé kameny, můžete plochu mezi nimi vyplnit několika způsoby. Nejjednodušší je nechat spáry zarůst trávou. Dále můžete použít mech, dejte si ale pozor, které druhy jsou pro vyplnění vhodné. Prostor můžete zaplnit i pískem, betonem, spárovací hmotou nebo hlínou. Abyste zamezili plevelu, je dobré vložit pod kameny vrstvu z textilie.
Zahradní cestičky byste měli vést do oblouků, ostré pravé úhly nevypadají hezky. Zbytečné je také použití obrubníků. Většinou působí na zahradě rušivě.
Diskuse k článku