Stavební povolení na stavbu plotu, bazénu či pergoly? Ukážeme, že to jde i bez něj
Přemýšlíte nad koupí pozemku, který byste si rádi upravili podle svých představ? Možná kolem něj budete chtít vybudovat nové oplocení nebo si na zahradě za domem postavit bazén pro letní radovánky či pergolu, která vás během horkých letních dnů ochrání před ostrými slunečními paprsky. Tak či tak se zřejmě nevyhnete stavebním pracím, u nichž bude potřeba řešit stavební povolení. V některých případech vás přitom cesta na úřad nečeká, v jiných se jí naopak nevyhnete. Stavební zákon sice značně zjednodušil podmínky pro tzv. drobné stavby, přesto se najde hned několik výjimek, které se vyplatí znát.
Stavba plotu: V jakých případech se neobejdete bez stavebního povolení?
Chystáte-li se obehnat váš pozemek novým plotem, ze všeho nejdříve by vás mělo zajímat, jak bude vysoký. Pokud totiž celková výška plotu přesahuje 2 metry nebo opěrná zeď měří více než metr, bez stavebního povolení se zkrátka neobejdete, v opačném případě na úřad nemusíte. Podle odborníků z realitní kanceláře Patreal by měla stavební firma či dodavatel plotu zákazníka o nutnosti získat stavební povolení s předstihem informovat.
Stavební povolení na stavbu plotu musíte získat i v případě, že váš pozemek hraničí s pozemní komunikací či veřejným prostranstvím. Ne vždy se přitom musí jednat o silnici, za pozemní komunikaci se totiž považuje také obyčejný chodník.
Pozor na památkovou zónu i případné terénní úpravy
Na speciální podmínky musíte brát ohled také v případě, nachází-li se váš pozemek v památkové zóně. Realitní kanceláře radí svým klientům, aby podobné informace kontrolovali v katastru nemovitostí. Na oplocení pozemku v památkové zóně sice nepotřebujete stavební povolení, přesto musíte váš záměr nejprve projednat s památkáři.
Představte si, že vašemu vysněnému plotu stojí v cestě terénní nerovnost. V takovém případě nezbývá než přistoupit k terénním úpravám. Zde záleží především na tom, zda se v místě výkopových prací nacházejí inženýrské sítě. Pokud ano, budete muset na úřad vyjma oznámení donést také základní popis plotu a výkresy. Rovněž se neobejdete bez vyjádření vlastníků dané technické infrastruktury.
Stavební povolení na bazén závisí zejména na jeho rozměrech
Oplocení však rozhodně není jedinou stavbou, která ze zákona podléhá různým omezením a případné potřebě získat stavební povolení. Na překážky můžete narazit také při stavbě bazénu či skleníku. V obou případech jsou důležité dvě hranice, a to plocha 40 m² a výška 5 metrů. Pokud tyto hodnoty váš bazén či skleník přesáhne, nevyhnutelně vás čeká cesta na úřad pro tzv. územní souhlas, jehož vyplnění je však poměrně snadné.
Ještě před pár lety byste přitom museli absolvovat o poznání složitější proces včetně dodání projektové dokumentace. Jestliže je váš bazén (či skleník) menší než 40 m², pak stavební povolení nepotřebujete. Zapomínat byste ale neměli ani na odstupovou vzdálenost od hranice pozemku, která musí být nejméně dva metry.
Dříve byly stavby bazénů a skleníků menších než 40 m² podmíněné i souhlasem sousedů, což už v dnešní době neplatí. Odborníci z realitní kanceláře Patreal se však shodují, že v duchu zachování dobrých sousedských vztahů se vyplatí o stavbě s předstihem alespoň neformálně informovat sousedy.
Stavební povolení na pergolu: roli hraje výška, rozloha i zařízení
Chcete-li se při stavbě pergoly obejít bez stavebního povolení i ohlášení stavby, budete muset splňovat hned několik podmínek. Pergola nesmí přesáhnout plochu 25 m², do výšky nesmí mít více než 5 metrů, zároveň musí mít pouze jedno patro a její součástí nesmějí být pobytové či hygienické místnosti ani vytápěcí systém. I zde platí výše zmíněné pravidlo o umístění ve vzdálenosti minimálně dvou metrů od hranice pozemku.
Diskuse k článku