Stavba zapuštěného bazénu svépomocí

Stavba zapuštěného bazénu svépomocí

Pokud máte na zahradě nebo za domem dostatek volného prostoru a chcete si užívat letní osvěžení, aniž byste se museli tlačit na přelidněných koupalištích, postavte si bazén sami. Zkušený kutil zvládne jeho montáž i bez pomoci specializovaných firem a ušetří tím nemalé peníze. Pojďme se podívat, z jakých materiálů se vyrábí a na co při jejich realizacích rozhodně nezapomenout.

Zapuštěný bazén – rozdělení podle materiálu

Pokud si pohráváte s myšlenkou stavby zapuštěného bazénu, musíte se rozhodnout pro konkrétní typ a materiál. Může být kompletně z betonu, jeho stavba ale vyžadaduje zkušenosti s šalováním a zednickým řemeslem.

Vzhledem k velkému množství potřebného betonu není toto řešení nejlevnější. Mnohem jednodušší je pak realizace laminátového venkovního bazénu, který snadno zapustíte do vyhloubené jámy. Existují i další možnosti – uveďme stručný přehled výhod a nevýhod jednotlivých typů: 

Typ bazénu

Výhody

Nevýhody

Betonový

Odolný a pevný. Možnost přizpůsobení tvaru a sklonu dna. Dlouhá životnost, jednoduchá údržba.

Nákladnější realizace, vyžaduje zednické zkušenosti, nebo pomoc řemeslníka. Časově náročná výstavba.

Laminátový

Cenově dostupný, jeho montáž zvládne i kutil. Snadno se udržuje. Odolný vůči UV záření.

Omezený výběr barev a tvarů. Nevypadá tak profesionálně jako foliové či betonové.

Plastový

Levnější varianta laminátového. Mrazuvzdorný a snadno svařitelný.

Méně odolný než ostatní typy, esteticky méně působivý.

Foliový

Dobře vypadá a je odolný. V případě lokálního poškození povrchu lze opravu provést i bez vypuštění. Možnost přizpůsobení tvaru podle potřeb.

Menší výběr barev a vzorů. Obvykle nutná spolupráce s profesionální firmou, která se realizací foliových bazénů zabývá.

Plechový (nerezový)

Kvalitní, odolný a cenově dostupný venkovní bazén. Nerezové jsou extrémně odolné a barevně stálé, snadno a rychle se montují.

Omezená nabídka, výběr jen z několika velikostí a tvarů.

Nezapomeňte na systém odvodnění

Pokud se pustíte do stavby bazénu svépomocí, nezapomeňte, že samotná konstrukce nádrže na vodu nestačí. Aby byl funkční, musí být vybaven kvalitním systémem napouštění, odvodnění a filtrace. Potřeba pořízení vodní technologie a napouštěcího systému je zřejmá, ale na systém odvodnění se často zapomíná.

Podceníte-li odvodňovací systém venkovního bazénu, budete mít velké problémy. Špatný odtok může způsobit vylévání nádrže, a to zejména při vydatných deštích. V okolí by měly být umístěny venkovní žlaby nebo podlahové vpusti. Ty se hodí zejména v případě, že kolem bazénu budujete i betonovou podlahu a prostor pro posezení či opalování.

people-369226_640

Užijte si letní osvěžení ve vlastním bazénu.

Přední český výrobce podlahových vpustí Alcaplast upozorňuje, že při výběru odtoku musí být zvolen speciální typ pro venkovní použití. „Venkovní podlahové vpusti jsou vybavené suchou zápachovou uzávěrou, díky které odolají i teplotám pod bodem mrazu. Používají se právě kolem venkovních bazénů, ale také pro zahradní sprchy či venkovní umyvadla,“ dodává.

Pořiďte bazénové rošty

Ideálním řešením je vybudování žlábků, které odvedou přebytečnou vodu vylévající se z nádrže. Ty se staví jak u betonových zapuštěných bazénů, tak foliových a dalších typů. Kvůli bezpečnosti a vzhledu se tyto žlaby zakrývají speciálními rošty, které jsou na trhu k sehnání i v protiskluzové úpravě. Bazénové rošty se vyrábí z plastu nebo nerezové oceli a prodávají se v segmentech, které se na sebe snadno napojují. V případě poškození se rozbitý segment jednoduše vysadí a nahradí novým bez nutnosti náročnějších zásahů.

Stavba zapuštěného bazénu v 7 krocích

Stavba venkovního bazénu svépomocí je poměrně náročná, konkrétní postup se pak odvíjí od použitých materiálů. Základní stavební postup je však vždy stejný a skládá se z následujících 7 kroků:

  1. Vyhloubení jámy – buď ručně, nebo pomocí těžké techniky. Jáma by měla být přibližně o 20 cm hlubší než samotná výška budoucího zapuštěného bazénu.
  2. Vyrovnání podkladu – spodní vrstva musí být zarovnaná a zasypaná kamenivem či keramzitem.
  3. Stavba betonové podlahy – venkovní bazén se zpravidla usazuje na betonovou podlahu. Betonová vrstva by měla být silná alespoň 10 cm a zpevněná armaturou. Obyčejná KARI síť je dostačující.
  4. Usazení – na vytvrzenou podlahu se následně usazuje nádrž podle typu. Při stavbě betonové konstrukce se postupně budují obvodové stěny.Fotolia_111328263_XS
  5. Instalace potrubí a filtrační technologie – po usazení nádrže na betonovou podlahu se provádí instalace potrubí, systému napouštění a odvodnění i filtračních technologií. Pokud provádíte stavbu bazénu svépomocí, na tuto část byste měli pozvat odborníky.
  6. Obsyp kamenivem a překrytí geotextilií – zapuštěnou nádrž můžete zabetonovat, častěji se však obsypává kamenivem či keramzitem, které se průběžně hutní. Keramzit je skvělý izolační materiál, proto jeho použití můžeme jedině doporučit. Horní vrstvu kameniva překryjte geotextilií.
  7. Úprava okolí bazénu – následují finální úpravy okolí. Patří sem i stavba podlahy kolem domácího koupaliště, instalace podlahových vpustí, odvoz přebytečné půdy apod.

Než se pustíte do stavby bazénu svépomocí, zvažte všechny možnosti a výhody i nevýhody jednotlivých materiálů. Samotnou stavbu konzultujte s profesionálem a nechejte si poradit hlavně v oblasti potrubí a filtrace. Nezapomínejte ani na systém odvodnění, který se často podceňuje.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...