Stavba zapuštěného bazénu svépomocí
Pokud máte na zahradě nebo za domem dostatek volného prostoru a chcete si užívat letní osvěžení, aniž byste se museli tlačit na přelidněných koupalištích, postavte si bazén sami. Zkušený kutil zvládne jeho montáž i bez pomoci specializovaných firem a ušetří tím nemalé peníze. Pojďme se podívat, z jakých materiálů se vyrábí a na co při jejich realizacích rozhodně nezapomenout.
Zapuštěný bazén – rozdělení podle materiálu
Pokud si pohráváte s myšlenkou stavby zapuštěného bazénu, musíte se rozhodnout pro konkrétní typ a materiál. Může být kompletně z betonu, jeho stavba ale vyžadaduje zkušenosti s šalováním a zednickým řemeslem.
Vzhledem k velkému množství potřebného betonu není toto řešení nejlevnější. Mnohem jednodušší je pak realizace laminátového venkovního bazénu, který snadno zapustíte do vyhloubené jámy. Existují i další možnosti – uveďme stručný přehled výhod a nevýhod jednotlivých typů:
Typ bazénu |
Výhody |
Nevýhody |
Betonový |
Odolný a pevný. Možnost přizpůsobení tvaru a sklonu dna. Dlouhá životnost, jednoduchá údržba. |
Nákladnější realizace, vyžaduje zednické zkušenosti, nebo pomoc řemeslníka. Časově náročná výstavba. |
Laminátový |
Cenově dostupný, jeho montáž zvládne i kutil. Snadno se udržuje. Odolný vůči UV záření. |
Omezený výběr barev a tvarů. Nevypadá tak profesionálně jako foliové či betonové. |
Plastový |
Levnější varianta laminátového. Mrazuvzdorný a snadno svařitelný. |
Méně odolný než ostatní typy, esteticky méně působivý. |
Foliový |
Dobře vypadá a je odolný. V případě lokálního poškození povrchu lze opravu provést i bez vypuštění. Možnost přizpůsobení tvaru podle potřeb. |
Menší výběr barev a vzorů. Obvykle nutná spolupráce s profesionální firmou, která se realizací foliových bazénů zabývá. |
Plechový (nerezový) |
Kvalitní, odolný a cenově dostupný venkovní bazén. Nerezové jsou extrémně odolné a barevně stálé, snadno a rychle se montují. |
Omezená nabídka, výběr jen z několika velikostí a tvarů. |
Nezapomeňte na systém odvodnění
Pokud se pustíte do stavby bazénu svépomocí, nezapomeňte, že samotná konstrukce nádrže na vodu nestačí. Aby byl funkční, musí být vybaven kvalitním systémem napouštění, odvodnění a filtrace. Potřeba pořízení vodní technologie a napouštěcího systému je zřejmá, ale na systém odvodnění se často zapomíná.
Podceníte-li odvodňovací systém venkovního bazénu, budete mít velké problémy. Špatný odtok může způsobit vylévání nádrže, a to zejména při vydatných deštích. V okolí by měly být umístěny venkovní žlaby nebo podlahové vpusti. Ty se hodí zejména v případě, že kolem bazénu budujete i betonovou podlahu a prostor pro posezení či opalování.
Užijte si letní osvěžení ve vlastním bazénu.
Přední český výrobce podlahových vpustí Alcaplast upozorňuje, že při výběru odtoku musí být zvolen speciální typ pro venkovní použití. „Venkovní podlahové vpusti jsou vybavené suchou zápachovou uzávěrou, díky které odolají i teplotám pod bodem mrazu. Používají se právě kolem venkovních bazénů, ale také pro zahradní sprchy či venkovní umyvadla,“ dodává.
Pořiďte bazénové rošty
Ideálním řešením je vybudování žlábků, které odvedou přebytečnou vodu vylévající se z nádrže. Ty se staví jak u betonových zapuštěných bazénů, tak foliových a dalších typů. Kvůli bezpečnosti a vzhledu se tyto žlaby zakrývají speciálními rošty, které jsou na trhu k sehnání i v protiskluzové úpravě. Bazénové rošty se vyrábí z plastu nebo nerezové oceli a prodávají se v segmentech, které se na sebe snadno napojují. V případě poškození se rozbitý segment jednoduše vysadí a nahradí novým bez nutnosti náročnějších zásahů.
Stavba zapuštěného bazénu v 7 krocích
Stavba venkovního bazénu svépomocí je poměrně náročná, konkrétní postup se pak odvíjí od použitých materiálů. Základní stavební postup je však vždy stejný a skládá se z následujících 7 kroků:
- Vyhloubení jámy – buď ručně, nebo pomocí těžké techniky. Jáma by měla být přibližně o 20 cm hlubší než samotná výška budoucího zapuštěného bazénu.
- Vyrovnání podkladu – spodní vrstva musí být zarovnaná a zasypaná kamenivem či keramzitem.
- Stavba betonové podlahy – venkovní bazén se zpravidla usazuje na betonovou podlahu. Betonová vrstva by měla být silná alespoň 10 cm a zpevněná armaturou. Obyčejná KARI síť je dostačující.
- Usazení – na vytvrzenou podlahu se následně usazuje nádrž podle typu. Při stavbě betonové konstrukce se postupně budují obvodové stěny.
- Instalace potrubí a filtrační technologie – po usazení nádrže na betonovou podlahu se provádí instalace potrubí, systému napouštění a odvodnění i filtračních technologií. Pokud provádíte stavbu bazénu svépomocí, na tuto část byste měli pozvat odborníky.
- Obsyp kamenivem a překrytí geotextilií – zapuštěnou nádrž můžete zabetonovat, častěji se však obsypává kamenivem či keramzitem, které se průběžně hutní. Keramzit je skvělý izolační materiál, proto jeho použití můžeme jedině doporučit. Horní vrstvu kameniva překryjte geotextilií.
- Úprava okolí bazénu – následují finální úpravy okolí. Patří sem i stavba podlahy kolem domácího koupaliště, instalace podlahových vpustí, odvoz přebytečné půdy apod.
Než se pustíte do stavby bazénu svépomocí, zvažte všechny možnosti a výhody i nevýhody jednotlivých materiálů. Samotnou stavbu konzultujte s profesionálem a nechejte si poradit hlavně v oblasti potrubí a filtrace. Nezapomínejte ani na systém odvodnění, který se často podceňuje.
Diskuse k článku