Seriál bylinková zahrádka: vzteklé děti i neurotiky uklidní kopr vonný
Kopr patří na seznam strašáků ze školních jídelen. Možná se vám také stalo, že jakmile jste vyzuli přezůvky a začali poznávat chutě světa, vzali jste kopr na milost. On totiž vůbec není tak špatný, jak se zdálo. Vyhrajete si s ním při přípravě ryb, omáček, pomazánek, nádivek i dipů. A co teprve poctivá kulajda s pořádnou porcí hříbků!
Kopr vonný používali v dřívějších dobách i jako obranný prostředek, který dokázal zastrašit démony. Semena se osvědčila při hojení ran a dokonce jej pro posílení kondice využívali atleti zápolící na život na smrt ve velkých arénách.
Kopr vonný na polích i v zahrádkách
A přitom dnes se kopr využívá k mnohem prozaičtějším účelům. Vůně a chuť dodávají pokrmům říz jako nic jiného, a tak jej najdete mezi bylinkami používanými k přípravě masa a omáček a jeho přítomnost snadno poznáte v nádivkách nebo pomazánkách.
Důležitou roli má ve skandinávské kuchyni, kde považují kopr za jednu ze základních bylin. Tamní název „della" je odvozený od výrazu uklidnění a tradici má jako ingredience do výluhu „proti remcání."
V domácích podmínkách se kopru daří a může dorůstat do velké výšky, proto se doporučuje jeho přesazení ven hned, jak to podmínky dovolí. Při růstu působí něžně, takže bývá pohlednou součástí okrasných záhonků.
Bež čerstvého kopru se neobejde nikdo, kdo nakládá okurky. Pro tyto účely nejlépe poslouží kopr vysazený v červenci. Kromě tradičních naložených okurek a sezónních kvašáků se s koprem nakládají i další druhy zeleniny (květák, tuřín, zelí, cuketa, čalamády aj.).
Ideální podmínky: slunce, písčitá půda a zelí jako soused
Semena kopru vysévejte do půdy bohaté na živiny od jara. V přírodě se jim daří i v chudších půdách, avšak pro zaručený úspěch využijte zeminu obohacenou přirodními hnojivy.
Nesvědčí mu přesazování, proto se snažte využívat semena.
Bude skvělým sousedem pro zelí a cibuli, naopak mu nesvědčí přítomnost mrkve. Nevyžaduje zvláštní péči, ani nijak bohatší zálivku. Stačí sledovat nať, která při nedostatku okamžitě začíná vadnout.
Sílí od dubna a sklízí se jakmile dosáhne čtyř až pěti pater listů.
Vždy čerstvého kopru dosáhnete opakovaným vyséváním v pravidelných intervalech. Neporušené rostliny jsou schopny růstu i po dvě sezóny, ale je vhodné zasévat každý rok nová semena.
Kopr uchováte v nálevu nebo sušený
Nať kopru vydrží čerstvá jen po několik dní. Měli jste bohatou úrodu kopru a nechcete, aby skončila na kompostu? Kromě zmiňovaných omáček, salátů, ochucování masa nebo přidávání do čalamád můžete kopr zpracovat sušením nebo nakládáním.
Známý je také trik s ponořením kopru do nádoby s vodou (podobně, jako by byl ve váze) a přikrytím mikrotenovým sáčkem. Na chladnějším místě takto vydrží svěží několik týdnů. Trvanlivost se prodlouží i zabalením do alobalu a uložením v lednici. Chuť neznití ani zamražení v mrazáku.
Je možné jej sušit, ale pozor na vysokou teplotu, aby nezhořkl.
Jemně nasekané lístky se nakládají do soli.
Bylinka pro zdraví
- Semena obsahují železo, draslík, vitamín C nebo karoten
- Zabírá proti nadýmání, tiší bolest, podporuje chuť k jídlu a trávení, zklidňuje pocuchané nervy
- Čaj s koprem uleví od bolestí hlavy
- Kopr prospěje trávícímu ústrojí pošramocenému agresivními průmyslovými chutěmi: bez obav po něm sáhněte při žaludečních nebo zažívacích obtížích
- Ulevuji při kolikách – bolestivých stavech, které postihují břišní krajinu
- Nemůžete večer zaspat a ráno se probouzíte unavení jak po skládání vagónu uhlí? Vyzkoušejte koprový odvar před spaním.
Nať nebo semínka se přidávají do léčivých čajových směsí nebo směsí koření, které navozují klid. Neškodí dětem, a tak jej můžete najít i v čajích pro ně. Na začátku těhotenství zmírňuje nevolnost, později zase podporuje tvorbu mateřského mléka.
Čaj z koprových semínek
Vysokým obsahem minerálních látek a nepřítomností škodlivin je koprový čaj vhodný i pro děti. Nedoporučuje se ale kojícím ženám, zatímco ale naopak pomáhá při nevolnostech v těhotenství a plodu neškodí.
Koupel s vůní kopru
Sníží krevní tlak, uklidní po dni plném stresu a příjemně naladí před spánkem. Zažene bolest hlavy i úzkostné stavy. Pokud se chystáte na delší cestu a svírá vás nepříjemný pocit cestovní horečky, pak neváhejte na chvíli vlézt do vany s vyluhovanou koprovou natí a oddechněte si. V organismu nastolí pohodu a budete tak ideálně připraveni na vydatný spánek.
Nenáročný kopr si do ní můžete vypěstovat doma. Kvůli rozměrům spíše na zahradě, než v truhlíku na parapetu.
Milovníci dobrého jídla a české kuchyně už určitě vzpomenuli na kulajdu, milovanou i nenáviděnou koprovou polévku. Svou hutností patří do kategorie podzimních pokrmů, které zasytí a zahřejí. Kopr ale obecně patří spíš k létu. Ladí s bazalkou, česnekem, hořticí, křenem nebo petrželí. Semínka připomínají kmín, proto se mohou přidávat do chlebového těsta, octů nebo olejů. V jídle jej pak poznáte s jistotou.
Diskuse k článku