Seriál bylinková zahrádka: Myrta nejen do klop svatebčanů
S nejvyšším patrem bylinkové zahrádky si mnozí neví rady. Jaké keříky a stromky zvolit, aby doplňovaly současnou podobu zdroje léčivek? Vysokých bylin, keříků a malých stromků není pro zahrádky ve středoevropskýchpodmínkách tolik. Jedním z nich je však myrta. Stálezelený polokeř ze středomoří s tuhými lístky voní až poté, co jsou narušeny.
Myrta v parfumerii nebo gastronomii
Svěží kořeněná vůně myrty se v aromaterpaii využívá k navození relaxační atmosféry. Eukalyptový podtón uvolní všechny smysly. Myrta se využívá při zánětech dýchacích cest, při kterých se zejména v zimním období využívá éterický olej z myrty. Uvolňování do prostředí při problémech s horními cestami dýchacími je markantní. Stejně tak napomáhá myrta při chrapotu, a to dokonce i při tom, jehož příčinou bývá kouření. Díky extra jemným vlastnostem není třeba obávat se jeho vlivu na děti. Pokud omarodí, klidně jim při léčbě provoňte pokoj myrtovým olejem.
Myrta na mastnou pleť
Péče o problematickou pleť přináší mnoho nesnází. Základem je samozřejmě výběr správné kosmetiky, ale pokud ji chcete svěřit právě do rukou té přírodní, pak to není zrovna snadný úkol. Z bylinek se využívá právě myrta, která slibuje protizánětlivé účinky. Prospívají pleti se sklony k akné, stahují rozšířené póry a působí antibakteriálně, cožje u problematické pleti hlavní potíž.
Masážní oleje s příměsí myrty přináší úlevu svalstvu. Potížě při menstruaci nebo psychickém vyčerpání rozhání každým hmatem. Esence myrty se objevují v kombinaci s citrusovými plody. Taková kombinace působí povzbudivě.
Kromě toho má myrta také antibakteriální a čistící účinky. Omlazení pleti po jejím použití pozorovali už v době bronzové a patrně se domnívali, že jim zaručí dlouhověkost. To sice není zrovna nejlepší reklama pro myrtu, ale dnes už víme, že obsažené látky skutečně pleti prospívají.
Myrta roste v květináči i venku
Přirozené prostředí myrty se vyznačuje příjemnými teplotami, kterých se mu v našich podmínkách nedostane – hlavně tedy v zimě. Proto je jeho místo hlavně v květináčích a jiných nádobách, které umožní její přesunutí a zazimování. Myrtu vypěstujete ze semene. Klíčí poměrně dlouho, takže na výsledek si musíte počkat. Může to trvat až 60 dní, než vyklíčí. Předpěstování v květináči by proto mělo být samozřejmostí.
Navíc se v něm snadno přemístí na letní stanoviště, kde bude mít dostatek zálivky a slunce. Ne však toho přímého, to většinou nesvědčí žádné rostlině. myrtě svědčí naopak pokojové prostředí a neustále vlhká půda. Ta musí být dobře propustná, u mladých rostlin spíše lehká, u starých se nebojte přidat podíl ornice. Teplotní minimum se pohybuje kolem 4°C, pro přezimování jsou proto ideálí zimní zahrady s dostatkem světla. V jiných podmínkách celá opadá, což ale neznamená, že je pětování ztraceno. Na jaře znovu obráší a tvoří pěkný keř. Díky řízkům si sami vypěstujete sazeničky pro zahrádku i květináče.
Myrta a její použití
Kromě zdobení svatebčanů mají snítky myrty ještě další využití. Působí proti zánětu dutin a kašli, pomáhají při zánětu dásní a tlumí kašel. Dezinfekční účinky jsou oceňovány při zánětu močových cest. Při řešení problémů, hledání nápadů nebo inspirace pár kapek oleje v aromalampě zbystří mysl a podpoří v koncentraci. Lístky a květy myrty se přidávají do voňavých pytlíčků, která pak provoní místnosti a skříně. Jako příměs mastí ošetřuje namáhanou a suchou pokožku.
Myrta se pije také jako čaj a odvarem se ošetřují lehčí rány.
Květomluva aneb něžné promluvy květin
To, co si myslíte nebo cítíte, se dá vyjádřit mnoha způsoby. Nejjednodušší formou jsou samozřejmě slova, ale i jiné (rafinovanější) cesty mají své kouzlo. Třeba taková květomluva toho dokáže napovídat spoustu. Význam květin se postupně mění a zapomíná, ale pocit skrytého významu má stále své kouzlo.
Květomluva se paradoxně objevovala v harémech, kde byly jiné než symbolické rozpravy nemístné. Znovu si na ni rozvzpomenuli v éře úzkoprsé společenské morálky. V Řecku bývala květomluva symbolem cti. I ve zdvořilostní konverzaci tak ale mohlo být naznačeno mnohé. Myrta měla v květomluvě spojitost s láskou, která měla trvat dlouhá léta. A tak začalo její využívání při svatebních obřadech, které je dnes sice pozapomenuto, ale rozhodně nevymizelo.
A kupodivu svůj význam mají třeba i slaměnky. Ty značí vytrvalost a nepomíjivost krásných okamžiků. Na větvičkách myrty vyrůstají zjemné bílé květy s mnoha tyčinkami.
Co říkají podle květomluvy další bylinky ze seriálu bylinková zahrádka?
Rozmarýn naznačuje, že „chci být jen tvou", proto se používá jako alternativa myrty na svatbách. Podobným významem oplývá vavřín, jež značí vítězství lásky. Měsíček dává najevo, že „Musíš být mojí!" Bedrník vysílá prosbu proti odmínutí, šalvěj signalizuje potřebu potěchy v zámutku. Nepříliš pozitivně vyznívají třezalka, anýz či heřmánek. V jistém smyslu není správné odmítat ani pozvání na půllitr piva, protože chmel znamená touhu po obejmutí. A po něm to jde rozhodně lépe. Bedrníkem lze dát na jevo touhu po novém začátku. Meduňka lékařská zase signalizuje, že "Kudy chodím, stále na tebe myslím."
Než se bylinky rozpovídají, můžete je spařit do nálevu, který toho už moc nenamluví, ale zase léčí. Kombinovat tyto dvě schopnosti je pak neopakovatlným relaxem...
Diskuse k článku