Radikální řešení přítomnosti nežádoucích hlodavců má podobu deratizace

Radikální řešení přítomnosti nežádoucích hlodavců má podobu deratizace

Myši, krysy, potkani – to není žádná vybraná společnost. Neřadí se k vítanými hostům, kteří u nás mají dveře otevřené. Ani perfektní zabezpečení jim ale většinou nezabrání k proniknutí do sklepů, na půd nebo do garáže, kde se s nimi většinou svádí boj. Chtě nechtě myšovití hlodavci šíří infekční choroby, a tak nemohou být v lidských příbytcích tolerováni.


Zanechávají za sebou nevábné stopy a jejich přítomnost neznačí nic dobrého. Znamená jen nepořádek a nezájem o stav bydlení. Kdo se s nimi ale chce vypořádat, musí se obrnit notnou dávkou trpělivosti, důkladnosti a pečlivostí.

Deratizace proti zavlečení chorob

V našich podmínkách žije řada hlodavců: veverky, bobři, hryzci, hraboši, myšice a také tři druhy zmíněné v úvodu: myši, krysy a potkani. Pozornost se věnuje právě jim, protože se stahují k lidských příbytkům, kde platí za nezvané hosty. Jejich přítomnost znamená zápach, výkaly, nepořádek a riziko zavlečení některé z chorob. Řada onemocnění je pro člověka nebezpečná a hlavně nikdo se nechce potýkat se žloutenkou nebo salmonelózou. Mezi další nemoci, které se takto mohou dostat do vaší domácnosti, patří leptospiróza, myší tyfus, tuberkulóza, krysí skvrnivka a tularemie.

Jak se zbavit kuny

Na člověka se tyto nemoci mohou přenést kousnutím nebo kontaminací potravy. Buďte opatrní při odklízení trusu nebo mrtvých těl, protože kontakt s pokožkou je také rizikový.

Teplo a dostatek potravy – to je hlavní důvod, proč se hlodavci stěhují do sklepů, chat nebo na půdy. Jejich hlavní sezónou je podzim, ale neznamená to, že vás nemohou překvapit i v jiném období.

Deratizace, dezinsekce a dezinfekce

Jedná se o tři různé úkony, které ale mají společný cíl – čistotu a odstranění nežádoucích návštěvníků a stopy po nich.
Ochranné deratizace se na mnoha místech provádí preventivně. Ve výrobnách potravin existuje například celoroční systém pro ochranu před škůdci a dělá se tak průběžně. Důležitá jsou preventivní opatření, která můžete zavést i vy pro domácnost.

Zanechávají za sebou nevábné stopy a jejich přítomnost neznačí nic dobrého. Znamená jen nepořádek a nezájem o stav bydlení. Kdo se s nimi ale chce vypořádat, musí se obrnit notnou dávkou trpělivosti, důkladnosti a pečlivostí.

  • V první řadě je potřeba zabránit tomu, aby se vůbec dostali dovnitř. Stačí jim malá škvíra, aby se dostali, kam chtěji. Důkladně ucpěte všechny takové cesty. Dejte si opravdu záležet, protože tito hlodavci si poradí i s většími překážkami. Proto se používá beton s příměsí střepů nebo pletiva.
  • Rizikovým místem je kanalizace. Otvory ke kanalizaci proto musí být také spolehlivě zajištěné.
  • Nenechávejte jim žádnou potravu, která by je lákala a držela na místě. Potraviny, obiloviny a odpadky berou jako rekreační destinaci.
  • Preventivně můžete rozmístit pasti a jedové stanice. Vhodná návnada je tak řešením pro případ, že by některý z hlodavců do prostoru pronikl.
  • Dezinsekce je soubor postupů a metod, které se využívá při hubení hmyzu a členovců
  • K čistotění se na závěr využívá dezinfekce, při které se s pomocí chemických látek ničí choroboplodné zárodky a mikroorganizmy

Pravidelná deratizace: dvakrát ročně

Prohlídku objektu provádějte na podzim a zkontrolujte jej i na jaře. Možná budou potřeba úpravy, které ale zase zajistí spolehlivější ochranu. Zajištění prostoru bývá prvním krokem, až poté se provede úklid prostor a následně se přechází k pokládce nástrah. V suchých prostorech je jejich účinnost až půl roku, ve vlhku je však po třech měsících potřeba výměna.

Teplá zima s sebou nese riziko přemnožení hlodavců. Ti mohou v mírných teplotách spokojeně vegetovat a výsledkem je pak jejich obrovské množství. To hrozí i letos, proto buďte připravení.

Hubení krys, potkanů a myší versus životní prostředí

Existují dva způsoby, jak provádět deratizaci: mechanicky a chemicky. Do první kupiny patří pasti a podobné technické prostředky, do druhé rodenticidy, tedy jedy.
Využívají se látky, které narušují srážlivost krve nebo zvyšují hladinu vápenatých iontů v krvi a způsobují tak hyperkalcémii.


Tyto jedy musí být vhodně umístěné. Nezbytné je zabezpečení proti jiným zvířatům (hlavně psům a kočkám), kterým by ublížily stejně, jak nežádoucím hlodavcům. A pozor – stejný efekt má i na člověka!
Potkani, kteří požijí jed, nehynou hned a nebrání tak dalším druhům spořádat stejnou látku. Ke smrti dochází až během několika dní kvůli vykrvácení.

Pozor na mlsné domácí mazlíčky

Pokud jed skončí v žaludku vašeho domácího mazlíčka, neváhejte a vyhledejte veterinární pomoc. Zareagujete-li rychle, postačí vyvolání zvracení a podávání vysokých dávek vitamínu K. Po několika dnech už ale může být pozdě.
Příznaky:  krvácení z nosu, tlamy, řitního otvoru, pacient je slabý, ospalý, dušný, může se objevit krev v trusu či moči
V další fázi dochází ke krvácení do podkoží, svalů a tělních dutin; to už je ale poslední fáze a končí uhynutím.

Při potížích s hrysami a potkany je třeba komplexní přístup, ke kterému patří i využití přirozených nepřátel.
Rodenticidy se pak ale v koloběhu šíří dál – drobné hlodavce stižené apatií kvůli požití jedu se stávají kořistí pro dravce a dochází tak k sekundární otravě. Stižena bývá hlavně populace predátorů a mrchožroutů. Je potřeba uvědomit si dalekosáhlý dopad a jedy užívat jen v nejnutnějších případech.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...