Přístřešek na auto: Víme, jak je to s povolením i jaké typy existují
Přístřešky na auto vypadají po boku moderních domů stylově, navíc jsou cenově dostupné. Proto jsou mezi majiteli nemovitostí stále oblíbenější a postupně se začínají stavět častěji než klasické garáže. Přístřešek na auto ochrání vozidlo při deštěm, sněhem i krupobitím. Po vyjetí auta poslouží třeba i jako posezení. Z jakých materiálů se přístřešky staví a jak se na ně nahlíží z pohledu legislativy?
V některých případech se návštěvy úřadu nevyhnete
Dříve, než se pustíte do výroby nebo montáže přístřešku na auto, zjistěte si, jestli nebudete pro stavbu potřebovat stavební povolení nebo ohlášení stavby. Ve většině případů realizace přístřešku nepředstavuje žádný problém a objede se bez jakékoliv návštěvy úřadu. To však platí jen při dodržení základních podmínek. Abyste nemuseli žádat o povolení ani stavbu hlásit, musí mít přístřešek na auto tyto parametry:
- Má zastavěnou plochu do 25 m2 a výšku do 5 m
- Má jen jedno nadzemní podlaží, podsklepený může být do hloubky 3 m
- Neslouží ke skladování hořlavých látek, proto byste pod ním neměli mít např. velké kanystry s benzínem
- Je ve vzdálenosti od společných hranic pozemků min. 2 metry
- Alespoň 50 % z celkové plochy pozemku, na kterém bude přístřešek umístěný, musí být schopný vsakovat dešťovou vodu
Čtěta také: Stavby, které nevyžadují pvolení ani ohlášení
Pokud splníte výše zmíněné požadavky, na úřad vůbec nemusíte a přístřešek na auto si můžete postavit dle libosti. Pokud byste chtěli postavit větší přístřešek například pro více aut, úřad zajděte. Pokud bude velikost zastavěné plochy do 50 m2, vystačíte si s ohlášením, má-li být větší, bude třeba povolení. Pokud vás čeká realizace novostavby, zahrňte přístřešek na auto už do projektu. Usnadníte si starosti s přemýšlením, jestli na úřad musíte, nebo ne. Vše potřebné budete mít zařízeno předem už při výstavbě samotného domu.
Přístřešek na auto ze dřeva i hliníku
Přístřešky na auto se vyrábí z různých materiálů. Můžete si je vyrobit svépomocí, stejně tak můžete sáhnout po některé ze stavebnic nebo se obrátit na specializovanou firmu, která udělá vše za vás. Přístřešky se standardně dělí na dřevěné a hliníkové. Montáž hliníkového přístřešku bude o poznání snazší, navíc vám vydrží delší dobu i bez větší údržby. Naopak přístřešky ze dřeva budete muset čas od času přetřít a nalakovat, z hlediska designu jsou však mnohem působivější.
Přístřešky ze dřeva jsou zpravidla výrazným architektonických prvkem, který dotváří celkový vzhled stavby. Dřevěné přístřešky mohou být samostatně stojící, stejně tak mohou na dům volně navazovat. Je na vásd, pro jaké řešení se nakonec rozhodnete. Nepodceňujte ani velikost přístřešku. Pro jedno auto je adekvátní velikost 5 metrů na délku, 3 metry na šířku a 3 metry na výšku. Z toho vyplývá, že pokud byste chtěli přístřešek pro 2 auta, přesáhne plocha 25 m2, a budete se tak muset vydat na stavební úřad.
Vyberte kvalitní podlahovou krytinu
Kromě nosné konstrukce tvoří přístřešek také střešní krytina, která ochrání váš vůz před deštěm, sněhem, kroupami i poletujícími nečistotami. Vyberte takovou krytinu, která bude esteticky ladit s okolní zástavbou a zajistí adekvátní úroveň ochrany. Na přístřešky se používají asfaltové pásy, plechové krytiny, bitumenové desky nebo třeba oblíbené kanadské šindele.
Pokud se do výstavby přístřešku na auto pustíte svépomocí, zaměřte se zejména na pečlivé vybudování základů. Přístřešek můžete postavit buď na vrutech, nebo patkách.
Aby byly co nejstabilnější, musí sahat do nezámrzné hloubky, a to minimálně 60 cm. Betonové patky se zalévají do betonu. Na ocelové kotvící prvky se pak nasouvají nosné sloupy, které jsou důležitou součástí konstrukce přístřešku.
Patříte mezi majitele automobilu? Pak vás určitě zaujmou některé z našich dřívějších článků:
Diskuse k článku