Přezimování ryb z jezírka: jsou odolné, ale je potřeba se starat
Rybky v jezírkách čeká nelehké období. V přírodě si s krutým mrazem a ledovou vodu poradí snadno, ovšem podmínky na dvorcích a zahradách jsou značně odlišné. Není tak pro ně jednoduché přizpůsobit své životní rytmy umělým podmínkám a při silných mrazech pro ně není mnohdy úniku. Jak tedy s rybkami naložit, aby je neohrožovala vrstva ledu v plytkých vodních dílech a jak celkově připravit jezírka na zimu?
S úhynem ryb přes zimu se setkává nejeden majitel zahradního jezírka. Ne v každých podmínkách lze vytvořit požadovanou hloubku 90cm, která vodní obyvatele ochrání. Situaci se zamrzlou vodní hladinou lze ale řešit několika způsoby.
V hlubokém jezírku vydrží i přes mrazy
Pro přezimování ryb bez nutnosti jejich stěhování je uváděna ideální hloubka jezírka kolem 90cm. Tak hluboko už led nedosáhne a teplota neklesne pod únosnou hranici. Organismus ryb se umí přizpůsobit příchodu chladu, a tak o ně nemusíme mít obavy.
Je však vhodné připravit je na příchod zimy: během září a října je vhodné krmit je co nejpestřejší stravou, jakmile se však začne ochlazovat, měly by poklesnout i dávky krmiva. Jejich metabolismus se řídí právě teplotou vody a platí jednoduché pravidlo: čím nižší teplota, tím méně výkonné trávení. Při poklesu teploty pod 10°C klesá aktivita ryb a zájem o potravu, až upadne zcela. Proto je nepřikrmujte – jednak by to neprospělo jim samotným, jednak ani prostředí, ve kterém se pohybují (týká se to hlavně období, kdy led třeba jen dočasně roztaje).
Topná tělesa do malých jezírek
U malých jezírek je potom potřeba zajistit, aby alespoň jejich malá část nezamrzla a u dna teplota neklesla pod 3°C. Řešit se to dá polystyrenovými poklopy (jakýmisi vyboulenými víky) nebo topnými tělesy (na polystyrenu připevněná spirála, která ohřívá ve svém okolí vodu). Takzvaná „topítka“ jsou však finančně náročnější – jejich cena se pohybuje od dvou tisíc korun. Mívají v sbě však už zabudovaný termostat a sami se postarají o sepnutí v kritických chvílích.
U malých jezírek dávejte pozor na promíchávání vody, jednu z nejčastějších chyb. Voda se takto promíchá a bude ledová v celém svém objemu – nikoliv jen na hladině. Rybám takový postup rozhodně neprospěje.
Přezimování ryb v náhradní nádobě
Pokud disponujete chladnějším prostorem, do něhož můžete umístit nádobu s vylovenými rybami, pak neváhejte. Obsah nádoby závisí samozřejmě na velikosti a množství ryb, počítat se ale musí s tím, že ryby budou jen minimálně aktivní. Přiměřená je třeba nádoba o objemu 300 l (větší akvárium o délce 120cm). Teplota vody by pak měla být ideálně kolem 10°C.
Ani v tomto případě není třeba je přikrmovat.
Rizikovým obdobím číslo dva je oteplování, kdy se ze dna uvolňují plyny a ty ohrožují zdraví ryb. Proto v této době už s klidným svědomím můžete udělat do ledu díru, aby se prostředí provzdušnilo.
Diskuse k článku