Postřikovač se osvědčí i na menší zahrádce
Využívat pozemek u domu k pěstování nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny, to vyžaduje nejen dostatek času, odpovídající nářadí, ale také trpělivost při boji s nejrůznějšími škůdci. Aby aplikace látek, které s nimi dokážou zatočit, byla co nejjednodušší, lze si pořídit zahradní postřikovač. Ten může být různě řešený, jednotlivé typy se liší konstrukcí i principem, na kterém pracují.
Vůbec nejběžnějšími prostředky určenými k ochraně rostlin před napadením škůdci jsou fungicidy, insekticidy a herbicidy. Mnoho lidí se domnívá, že k jejich aplikaci si vystačí s obyčejnou konví. To je však omyl, metoda postřiku má svůj význam. Jednotlivé složky použité látky se tak dostanou na největší možnou plochu zeleně. A o to jde při vytváření ochrany především.
Kdy využít ruční postřikovače?
Nejmenší postřikovače s objemem nádoby od 1 do 2 litrů se užívají na menších zahrádkách, kde je třeba obstarat jen pár keřů či záhonků s květinami. Pumpa, která je jeho součástí, i v menší variantě vyvine potřebný tlak. Pokud budete pořizovat takovýto postřikovač, všímejte si především zpracování a ergonomie držadla. Postřikovač by vám neměl vyklouzávat či vypadávat z ruky.
Zádový postřikovač je oblíbené
Vůbec nejčastěji se majitelé zahrad rozhodují pro zádový postřikovač. Objem jeho nádrže je různý, zpravidla mezi 5 až 10 litry. Popruhy umožňují jeho nasazení na záda jako batoh. Vyplatí se volit teleskopickou trubku, díky níž i ze země dosáhnete do koruny stromů. Tlak, který by měla vnitřní pumpa schopna vyvinout, by se měl pohybovat minimálně okolo 2 barů. Pokud se vám postřikovač nechce tahat na zádech, prodávají se speciální vozíky, co usnadňují manipulaci a přemisťování po pozemku.
Akumulátorový, nebo s motorem?
Především u větších pozemků by postřik stromů, keřů a záhonů byl natolik namáhavý, že je vhodnější zvolit takový postřikovač, co zvládne potřebný tlak po postřik vyvíjet sám a ne pumpováním rukou, jak tomu je u výše uvedených druhů. Akumulátorové postřikovače obsahují nabíjecí baterie, které jsou zdrojem pro pohon čerpadla. Složitějšími zařízeními jsou pak motorové postřikovače na benzin, které mají méně i více výkonný motor, který je schopen pohánět čerpadlo a korigovat průtok až na téměř 8 litrů za minutu.
S vhodně zvoleným postřikovačem si péči o pozemek znatelně usnadníte. Nezapomeňte však ani na ostatní pomocníky, které vám při údržbě přijdou vhod, které jsme vám přehledně shrnuli v článku „Jaké zahradní nářadí by vám nemělo chybět?“.
Zajímavé tipy:
- nikdy nepoužívejte prošlý přípravek
- trysku postřikovače volte takovou, aby šla dobře čistit
- u akumulátorového postřikovače sledujte kapacitu baterie
- máte-li na pozemku hůře dostupné plochy, které je třeba ošetřit, pořiďte si výkyvnou trysku
Diskuse k článku