Plemena psů: Stafordšírský bulteriér dokazuje, že první dojem není vždy ten správný
Z hrabství Stafordshire na středozápadě Velké Británie do světa vyrazilo zajímavé plemeno psa - stafordšírský bulteriér. Agresivní chování se hlídalo po generace a došlo tak k jeho utlumení, proto se dnes využívá také jako pes k dětem. Energické plemeno není pro pecivály, potřebuje aktivitu, která ho zaměstná fyzicky i myšlenkově.
Tělesnou konstrukcí budí respekt. Jenže ti, kdo s ním mají zkušenost, budou mluvit spíše o přítulném plemenu, které je oddané a vždy dokáže zvednout náladu. K tomu jsou ostatně psi naprosto ideální.
Z drsných dělnických podmínek
Po anglických dvorcích běhá už více než 200 let. Z původního bojového plemena si v genech dodnes nese sílu a obratnost, jinak se ale zcela přizpůsobil lidským požadavkům. V rodokmenu by se v nejvzdálenějších větvích dalo narazit na anglického buldoka, který se pravděpodobně zkřížil s teriéry. Ostatně byla to plemena horníků, ocelářů a dělníků, vedle nichž se vyvíjeli tito čtyřnozí parťáci. U některých se dokonce objevily i geny vipetů, s nimiž se potkávali na psích dostizích. Energičtí psi si na sebe totiž museli v rodinách nějak vydělat...
Češi si stafordského bulteriéra začali ve větší míře pořizovat po rice 1989, kdy k nám byla přivezena první fena.
Na výchovu náročný baby dog
Největší úskalí při výchově představuje dominance pána. Pokud cítí, že autoritu šéfa má jiný vůdce, je z něj milý kamarád. Vedle toho mu ale nevadí, když mu velí více lidí. Agrese je u něj nepřípustná, i když ji má v genech. Od malička je třeba dbát na to, aby nebyla projevována, natož ji jakýkoliv způsobem podněcovat a podporovat!
Na svou lidskou smečku se silně fixuje, proto miluje společné chvilky. Pokud je v rodině dítě, stává se jeho hlídačem. Pozornost ale i tak věnuje všem.
Pokud jsou v přímem kontaktu s dětmi, dohlížejte na ně – stejně jako na každé jiné plemeno. Přezdívka „nanny" (chůva) ale naznačuje, že si s dětmi rozumí.
V roce 2005 byly pokusy o zákaz jeho chování v Německu a v Kanadě (konkrétně v Ontariu). Vyvrcholila tak debata o podílu pána na reakcích psa v závislosti na výchově, na podílu genů a prostředí.
Bez zimní izolace je psí život složitý
Rodiny si užije hlavně v zimě. Nemá totiž vrstvu, která by ho izolovala od chladu. Z krátké a hladké srsti sice není na jaře nepořádek kvůli línání, výhodou je v bytech, ale z hlediska tepelné izolace už nepatří mezi ideální. Jeho místo tak musí být zateplené, pokud zůstává celoročně venku, tak ideálně i zděné s teplou vrstvou na zemi.
V oblastech bez třeskutých mrazů je potřeba obstarat zateplení kotce (alespoň ze tří stran), nesmí chybět utěsněná bouda a hlavně otužování psa už od štěněte. Jeho organizmus se dokáže přizpůsobit, jen vyžaduje delší dobu.
Barví se do škály od bílé až po černou, narazit můžete i na jejich kombinaci u jednoho jedince.
Zajímavosti o plemenu:
- Odvahu, houževnastost nebo vysokou inteligenci jistě oceníte, ale také ji budete mnohokrát proklínat
- Jsou výbornými stopaři
- K dětem se hodí pro vyrovnanou povahu a spolehlivost, kterou zaručí perfektní výcvik
- Temperament nemusí svědčit starším lidem, veselá povaha ale povzbudí každého
- Není spolehlivý hlídač, ke hlídání jsou vhodnější jiná plemena
- Nevyžaduje časté venčení, spokojený bude i v bytě
- Využívá je canisterapie, méně už záchranáři
- Smutek a radost se u nich projevuje typickým zvukovým projevem, který nikdy jiný neovládá
- Stabilní a silná kostra
Předpoklady pro sportovní výkony jsou nepřehlédnutelné. Nízké těžiště díky dvěma široce postaveným předním nohám a na první pohled je znatelné, že má dobře osvalenou kostru. I při menším vzrůstu tak má velkou sílu.
Na krátké hlavě dominují výrazné oči posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Naopak mají nevýrazné uši, jejichž konce jsou povislé a umocňují podsaditost těla.
Mají svůj emblém: stylizovaný uzel. Tzv. Stafford knot má spojitost s hrabstvím, s plemenem psa se spojuje teprve asi 100 let. Symbol jistoty, důvěry a spolehlivosti vystihuje staffordského teriéra. Je v tom tak výjimečný, že spolehlivost má dokonce jako jediné plemeno ve svých standardech jako charakterový rys.
Na lenošení jsou jiná plemena
Stafordský bulteriér klidně celý den prolenoší. Válí se, spí, odpočívá a shromažďuje energii, která pak musí ven. Dlouhá procházka ale možná unaví spíše doprovod, pes potřebuje o něco víc vzrušení. Je to pracant, proto je vhodné zapojit ho i do náročnější činnosti. Ostatně to se pozná třeba v lese, kde jeho pozornosti neunikne jediný pařez a klacek, klidně těžší, než je on samotný.
Pořádně se proběhne při aportování míčků. Uplatní se tak těžce trénovaný hod kriketovým míčkem. Pokud to zvládnete za 50 metrů, bude spokojený. Teď už jen najít dostatečně velké prostranství.
Má velkou sílu v čelistech, proto nenechte jeho energii dospět až do stádia, kdy si ji bude vybíjet na zařízení domu nebo zahrady. Jistojistě podle toho poznáte, že se nudil. Nadšeně se zúčastní jakýchkoliv aktivit. Bude zapálený do výcviku a dalších fyzických aktivit. To je pro něj to pravé a jen tak se bude cítit naplněný.
Diskuse k článku