Plastová střecha se hodí hlavně k zastřešení zahradních domků
Plast je všestranný materiál, a tak není divu, že se z něj začala vyrábět dokonce i střešní krytina. Nepředstavujte si ale klasické tašky. Plastová střecha se hodí spíše na zahradu, ovšem lze ji použít i na střechy domů, kde může být díky zdařilé imitaci k nerozeznání od břidlice či šindelů. Největší výhodou je nízká cena.
Střechy se dnes už nevyrábí jen z přírodních materiálů. Výrobců a druhů je spousta, takže se nemusíte omezovat – vybírat můžete z betonové, keramické, plechové a dnes už i z plastové varianty. Montáž na celou střechu je poněkud obtížnější, u menších a tvarově jednoduchých objektů si ale poradíte i sami.
Plastová střecha – proč ano
- světlopropusnost: plast můžete pořídit v mnoha barevných odstínech, často je ale pořizován ve světlých variantách, které jsou světlopropustné. Právě proto je často používán jako střecha k altánům nebo garážovým stáním, případně se kombinuje s jinými typy střešní krytiny, kdy do nevytápěných místností skvěle pustí další světlo navíc.
- odolnost: jak známo, jedná se o velmi trvalý materiál, kterému nevadí déšť, krupobití, slunce ani vítr a odolává i UV záření. Na povrchu se neusazují mechy a lišejníky, proto je výhodný i pro chalupy a chaty (na rozdíl od keramické krytiny).
- váha: plast je lehký a zbytečně nezatěžuje krovy (ocení zejména ti, kteří hledají vhodný materiál při rekonstrukci starých domků).
- tvárnost: plast se snadno ohýbá a lehce se tak vytvaruje do atypických tvarů. Obloukové části střech tak nejsou žádným problémem. Tento bod by zároveň mohl patřit ale i do následujícího části o nevýhodách plastů - při vysokých teplotách totiž není stálý.
- ekologičnost: vyrábí se z recyklovaných plastů
Plastové střecha – proč ne
- hořlavost: že nemá plast velkou odolnost proti žáru je známo a jedná se o kritickou vlastnost i u krytiny.
- snadné znečištění: plastová střecha se rychle zašpiní a dlouho tak nevydrží u svého původního vzhledu.
- design: i kdyže v současnosti vyrábí zdařilé imitace, není nad střechu z přírodních materiálů.
- letité zkušenosti: odborníci se shodují na tom, že plast se jako krytina například pro rodinný dům rozhodně nehodí a ani ji nedoporučují. Naopak pro pergoly a zahradní přístřešky je ideální.
Jak na pokládku
Díly pro plastovou střechu jsou dodávány v deskách nebo šablonách. Důležité je i správné skladování před samotnou pokládkou – vždy na rovné ploše, aby se nezdeformovaly, a v místě, kde není teplota nad 60°C. Řezat ji lze pilkou s malými zuby (např. pilkou na železo) nebo flexou. Musí být z obou stran pevná a řezaná najednou, aby nedošlo k naštípnutí.
Do plastu je nutno vrtat otvory: nelze ji probíjet hřebíky, ani prošroubovávat!
Krytinu připevněte k nosným profilům a v místech, kde má dojít k překrytí, položte dva panely cca 15 cm přes sebe (minimálně jednu vlnu). Šrouby dávejte ob jeden vrcholek každé vlny.
Čištění plastových střech by mělo probíhat samovolně deštěm, občas je ale třeba zasáhnout. Nikdy alenepoužívejte rozpouštědla a jiné agresivní chemikálie, kterými by mohla být plastová střecha poškozena. Jednoduše si vystačíte si s mýdlovou vodou.
Diskuse k článku