Pěstování bramboříku: Evergreen našich domovů nevyžaduje přehnanou péči, zato vždy potěší svou jemnou krásou
Líbezná pokojová rostlina s něžnými květy. To je brambořík, který už po desetiletí patří k oblíbeným květinám našich domácností. Jak se starat o bramboříky? Aby dobře rostly, potřebují specifické podmínky. Pokud jim je dopřejeme, odmění se nám nejen něhou svých květů, ale také něžnou barevností a opravdu netradiční vůní.
Bramboříky dělají často společnost vánoční hvězdě a vánočnímu kaktusu. Kvetou totiž zhruba ve stejnou dobu. Často jsou však bohužel vnímané jako rostliny, které nás jednorázově oblaží krásou svých květů. Když brambořík odkvete, mnohdy končí hned v koši. Při správné péči nám však může dělat radost mnohem déle, než jen o vánočních svátcích. Navíc klidně opakovaně po několik let.
Musíme však vědět, jakou údržbu pěstování bramboříků vyžaduje. Víte, co brambořík potřebuje poté, co si ho přineseme z obchodu? Zejména, pokud si ho pořídíme v zimě, vyžaduje určitou teplotní adaptaci. Musíme ho nechat několik hodin přivyknout si na nové podmínky v nižší teplotě, než ho budeme pěstovat. Tedy nejlépe na chodbě, v komoře nebo teplejším sklípku. Teplotní šok by byl pro rostlinku záhubou.
Pěstování bramboříků vyžaduje chladnější umístění
Bramboříky nemají rády teplé prostředí. K tomu, aby prospívaly, potřebují teplotu mezi 12 a 18 °C, ideální je ovšem „zlatý střed" okolo 16 °C. Při vyšších teplotách brambořík chřadne a strádá. Nové květy rychle odkvétají a nové se obvykle ani nevytvoří. Mini bramboříky snesou o něco málo teplejší prostředí, mohou se pěstovat i při teplotách mezi 18 a 20 °C. Jako nejvhodnější prostředí pro pěstování bramboříků se tak jeví vnitřní prostor špaletových oken. Pokud špaletová okna nemáte, postavte květináč s bramboříkem na vnitřní okenní parapet místnosti, kde je chladněji, než ve zbytku bytu. Tedy optimálně do oken haly nebo ložnice.
Jednou ze zásad péče o bramboříky je dopřát jim dostatek světla, ale bez přímého slunečního svitu. Skvělým místem proto je severní okno. Pokud nemáme okna na sever, je třeba brambořík každý den přesunovat z dosahu slunečních paprsků nebo stahovat žaluzie.
Základní pravidlo pěstování bramboříku: voda patří do misky
Bramboříky vyžadují vydatnou a pravidelnou zálivku. Co je při pěstování bramboříků důležité znát, je způsob zálivky. Brambořík v žádném případě nesmíme zalévat na listy a hlízu, jinak hrozí uhnívání listů i poupat. Odstátou vodu naléváme do podmisky a zhruba po hodině vyléváme z misky zbytek vody. Bramboříky nesnášejí převlhčení, které bývá častou příčinou úhynu rostliny. Stejně tak substrát v květináči nesmí přeschnout. Brzy bychom se dočkali zvadlých a zežloutlých listů a opadávajících poupat.
Tuto pokojovou rostlinu není vhodné rosit. Voda by stekla po listech na hlízu a mohla by způsobit její uhnití. Mnohem lepším způsobem je umístění květináče do větší nádoby, naplněné kamínky, zčásti ponořenými do vody. Jaká je další údržba bramboříku? Zhruba jednou za čtrnáct dnů bychom mu měli dopřát hnojení. Do zálivky přidáme hnojivo pro kvetoucí pokojové květiny.
Brambořík potřebuje odpočinek, dopřejte mu ho
Brambořík po odkvětu odpočívá. Klasický vegetační klid jako jiné rostliny však neprodělává. Jakmile se po odkvětu, což je obvykle v dubnu, přestanou vyvíjet další poupata, omezíme zálivku i přihnojování. Dojde k postupnému zežloutnutí listů. Takové listy ani zažloutlá poupata nevytrháváme, pouze je opatrně vykroutíme. Zamezíme tím tomu, aby zbytek zůstal na hlíze a stal se vstupní branou pro různé choroby. Brambořík umístíme koncem května na zahradě nebo na balkóně do stínu a po několika týdnech dojde k nasazení nových listů. Nastává vhodný čas k přesazení bramboříků. Hlízu opatrně vyjmeme, očistíme od suchých listů a přesadíme do nové, čerstvé zeminy a přídavkem rašeliny. Použít můžeme substrát pro pokojové kvetoucí rostliny. Pro přesazení použijeme vždy o něco větší nádobu, než byla ta předešlá. Velmi hezky působí, pokud větší nádobu osázíme více barevnými druhy bramboříku. Hlízu přitom neponoříme do zeminy celou, zhruba jedna třetina by měla zůstat nad povrchem. Přes léto bramboříky vyžadují přihnojování plným hnojivem a v září přestěhování rostliny dovnitř do domu či bytu na chladnější a světlé místo. Zde založí nová poupata.
I když je brambořík velice jemně a křehce působící rostlinka, může být i nebezpečná. Zejména mladé hlízy bramboříku obsahují jedovatou látku cyclamin. Případné požití pak přináší silné nevolnosti a žaludeční křeče. Jako protilátku první pomoci v takovém případě použijeme aktivní uhlí a pro jistotu si zajdeme k lékaři.
Diskuse k článku