Odstranit staré pařezy na zahradě můžete různými způsoby
Pařezy můžete na zahradě využít třeba jako dekoraci, pokud nechcete, pak je nutné přemýšlet o jejich odstranění. Způsobů se nabízí hned několik. Některé jsou pracné, náročné a zdlouhavé, avšak levné, do jiných je potřeba investovat, ale je u nich zaručen kýžený výsledek poměrně snadno a rychle. O těch nejběžnějších metodách, jak odstranit pařezy, informuje dnešní článek.
V zásadě se nabízí 2 základní postupy, kterými lze pozemek zbavit starých pařezů. Dají se označit jako mechanický a chemický. U mechanického se můžete spolehnout na sílu vlastních rukou, krumpáčů, traktoru a dalšího nářadí, nebo si zakoupit či zapůjčit speciální frézu. Chemický postup využívá konkrétních vlastností určitých látek, co po několika týdnech či měsících umožní jednodušší vytrhnutí nebo kompletní spálení pařezu i s kořeny. Mimo to je možné využít i lehce alternativní metodu - nechat pařez rozpadnout díky houbě.
Chemické odstranění pařezu a vypálení je zdlouhavé
Jak už bylo naznačeno na řádcích výše, tato možnost je vhodná především pro ty, co na odstranění pařezů nespěchají. Také se musíte informovat ve své obci, zda místní vyhláška nezakazuje vypálování pařezů. V prvé řadě se totiž do několika otvorů nasype ledek draselný, ty se následně uzavřou a po zhruba deseti měsících otevřou. Do nich se následně naleje petrolej či nafta, co se zapálí. Pařez pak pomalu vyhoří. Nikdy ho při tomto procesu nenechávejte bez dozoru a vyvarujte se takové metodě v blízkosti dřevěných staveb či hořlavých materiálů. Na trhu jsou také k dostání směsi urychlující hnilobné procesy v pařezu, aby bylo možné ho po zhruba 6 až 8 týdnech vykopat či vytáhnout.
Fréza na pařezy je drahá, ale účinná
V poslední době se stále více využívá fréza, která dokáže pařez odstranit i se všemi kořeny. Vzhledem k tomu, že toto zařízení není zrovna levné (cena začíná na přibližně 70 000 Kč), asi si ho raději zapůjčíte (1 den okolo 1000 Kč u základního typu). Tyto varianty pro domácí využití se svým vzhledem podobají běžné sekačce na trávu, taktéž mají pojezdová kolečka, avšak jsou v přední části vybaveny speciální pilou, která dokáže pařez vyfrézovat. Při výběru je nutné vědět, jaký je průměr pařezu, ty nejjednodušší frézy nemusí mít v případě větších kusů potřebný rozptyl.
S likvidací pařezu může pomoci i houba
Nejekologičtější možností je nechat pařez rozpadnout díky působení houby, hlívy ústřičné. Ta vám pomůže hned několikrát. Nejen že vás zbaví starého pařezu, ale také získáte zdravou surovinu pro vaření. Stačí do pařezu vyvrtat několik otvorů, do kterých se následně vloží podhoubí. O rozklad dřeva by se hlíva měla postarat v horizontu 2 let.
Nejrychleji se tedy pařezů zbavíte frézou. Pokud se navíc domluvíte například se sousedy a o náklady na půjčovné se podelíte, pak nebude investice až tak vysoká, jak se na první pohled může zdát. Jestli vám nevadí představa, že si na výsledek budete muset počkat, zkuste avizovanou hlívu. V každém případě se vám bude trávník mnohem lépe udržovat, když pojezdu sekačky nebude nic bránit.
Diskuse k článku