Ochraňte střechu i chodníky před mrazem a sněhem pomocí venkovních topných systémů
Zima představuje pro řadu budov velkou zátěž. Ve svodech a žlabech se hromadí těžký sníh a tvoří se led, potrubí zase ohrožují silné mrazy. Problémové jsou i prostory kolem budov. Každý rok dojde k mnoha zraněním z důvodu uklouznutí na chodníku s náledím. Viníkem se pak často stává majitel objektu, který dostatečně nezajistil ochranu před sněhem a mrazem. Ochraňte střechu, potrubí i chodníky pomocí venkovních topných systémů v čele s topnými kabely, díky kterým se hromadění sněhu a ledu stane minulostí.
Vyhřívání okapů a střešních svodů
Okapy a střešní svody lze chránit před hromaděním ledu instalací elektrických topných kabelů. Ty se upevňují ve žlabu či svodu pomocí plastových příchytek nebo ocelových lanek s příchytkami. Pro běžné typy svodů o průměru do 15 cm se standardně používají kabely s topným příkonem v rozmezí od 30 do 40 W/m. Pokud váš dům stojí ve vyšších nadmořských výškách, použijte topné kabely s větším příkonem, který by měl začínat na 60 W/m.
Obecně se však doporučuje do okapů a svodů umísťovat kabely s nižším příkonem, ale nainstalovat je v prostoru dvakrát nebo třikrát. Pokryje se tak větší vnitřní plocha okapů a svodů a led i sníh bude tát rychleji a rovnoměrněji. Kromě klempířských prvků můžete pomocí topných kabelů chránit i části střech, u kterých dochází k nadměrnému hromadění sněhu. Zpravidla se jedná o okraje střech nebo střešní úžlabí.
Ochrana kovového i plastového potrubí před mrazem
Silné mrazy ohrožují také funkčnost kovového nebo plastového potrubí a snižují jejich životnost. I v tomto případě je můžete ochránit s využitím topného systému. Ideálním řešením je montáž topných kabelů PFP s termostatem, které vyvinula společnost FENIX, jeden z největších českých výrobců elektrických topných systémů. FENIX je známý zejména díky kvalitním nízkoteplotním velkoplošným systémům vytápění ve vnitřních prostorách, výrobky však nachází skvělé uplatnění i při použití v exteriéru.
Montáž topného kabelu na potrubí zvládnete i svépomocí. Kabel je totiž vybaven zástrčkou, kterou připojíte přímo k síti. Odborné připojení na elektroinstalaci tak není vyžadováno. Máte-li potrubí z kovu, můžete na ně kabely připevnit napřímo. V případě ochrany plastových materiálů se musí potrubí nejprve obalit kovovou páskou či fólií, po montáži topného kabelu se pak páskou oblepí i ten. Součástí sady pro ohřev potrubí je termostat, který automaticky sepne vytápění při poklesu teploty pod 3 °C. Díky tomu nedojde k zamrznutí ani při velmi nízkých teplotách. Ale pozor - topné kabely nenahrazují tepelnou izolaci potrubí, pouze ji doplňují. Dodávají chybějící tepelný výkon, aby potrubí pod izolací nezamrzlo.
Elektrické topné kabely pro chodníky a cesty
Nechcete řešit neustálý úklid sněhu a rádi byste se vyhnuli sypání nebo solení chodníků proti vzniku námrazy? Topné kabely ECOFLOOR od zmiňovaného českého výrobce FENIX využijete i pro ochranu chodníků, parkovacích ploch nebo venkovních schodišť. Kabely jsou speciálně upraveny pro použití v exteriérech, vynikají robustní konstrukcí a příkonem v rozmezí od 20 do 40 W/m. Aby mohl systém správně fungovat a zajistil roztání sněhu či náledí i při velmi nízkých teplotách, musí být plošný příkon systému vytápění 300 až 400 W/m².
Způsob montáže pak závisí na typu podkladu a jeho účelu. Na chodníky a jiné pochozí plochy se topný kabel instaluje buď do betonové desky, nebo písku. Chcete-li topný prvek instalovat na schody, balkony či terasy, proveďte fixaci s využitím lepicího tmelu. V případě instalace topného systémů pro parkoviště, příjezdové cesty a jiné pojízdné komunikace rozhodně proveďte montáž do betonové desky. Vyhnete se tak riziku poškození kabelu působením velkého zatížení.
Nezapomeňte na kvalitní regulaci
Pro maximální účinnost a komfortní ovládání systému vytápění v exteriéru je velmi důležité používat kvalitní systémy regulace, které zajistí spínání s ohledem na aktuální klimatické podmínky. Samozřejmě je možné řešit vytápění chodníků a cest ručním ovládáním, kdy sepnutí kabelu provede sám uživatel. Takové řešení je však často nefunkční. Hrozí totiž riziko, že uživatel zapne vytápění pozdě, tedy až poté, co se náledí na komunikaci vytvoří. Nebo naopak může být topný kabel v provozu i ve chvíli, kdy to není potřeba.
Nejspolehlivějším řešením je instalace regulačního systému, který nejen že snímá venkovní teploty, ale sleduje i přítomnost sněhu, ledu či vody. Kombinace teplotního a vlhkostního čidla umožní ekonomické a účinné spínání topných kabelů. Regulátor totiž včas odhalí, že hrozí nebezpečí vzniku námrazy, a sepne kabel v tu správnou chvíli. Tyto regulační systémy jsou však také nejdražší na pořízení.
Z hlediska pořizovacích nákladů je střední cestou instalace regulátoru vybaveným pouze teplotním čidlem. Topný kabel se pak sepne ve chvíli, kdy venkovní teplota klesne pod stanovou úroveň. Problém však nastává v případě, kdy jsou venku silné mrazy, ale je suché období a po sněhu není ani památky. Topný kabel pak bude v provozu zbytečně.
Diskuse k článku