Nepřítel jménem vlhkost. Bez kvalitní ochrany dřeva proti vodě se neobejdete
Největšími nepřáteli dřevěných a kovových prvků v exteriéru jsou bezpochyby voda a vlhkost. Kov i dřevo podléhají vlhkosti po svém. Dřevo vodu přirozeně absorbuje a v závislosti na okolní teplotě mění svůj objem, zatímco kov podléhá korozi. Výsledek je však v obou případech podobný – degradace materiálu a neplánované výdaje na opravu. Změny objemu však zdaleka tak dřevo neničí, jako hniloby a plísně vznikající při jeho navlhnutí. V následujícím článku jsme si pro vás připravili několik rad, jak o tyto materiály správě pečovat, aby se na nich vlhkost podepsala co nejméně a mohly vám spolehlivě sloužit po mnoho let.
Ošetření dřeva: základem je impregnace
Nejdříve se zaměříme na dřevo. Pokud máte zahradu, jistě byste na ní něco dřevěného našli. Může to být dřevěná pergola, nábytek či plot. Venkovní dřevo je celoročně vystavené nepříznivým vlivům počasí. Když však dřevo kvalitně ochráníte, přečká i ty nejprudší deště nebo sněžení.
Prvním krokem ke spolehlivé ochranně dřeva je impregnace. Ta obsahuje chemické látky, které se napustí do dřeva a prodlouží jeho životnost. Než se do ní pustíte, musíte dřevo připravit. Impregnaci totiž nemůžete aplikovat na původní nátěr či jeho zbytky. Starou barvu proto musíte ze všeho nejdříve obrousit. K tomu vám poslouží brusný papír. Z počátku používejte smirkový papír s hrubším zrnem. Mějte však připravený i jemnější, který použijte na drobné nedokonalosti v poslední fázi broušení. Jakmile se zbavíte původního nátěru, dřevo pečlivě očistěte a až poté začněte nanášet impregnaci.
Ochranu dřeva poskytují také laky či lazury
Po zaschnutí impregnace můžete přistoupit k aplikaci dalších běžně používaných nátěrů. K dostání jsou například univerzální laky s lesklým i matným povrchem. Syntetické laky se hodí na dekorativní nátěry a zároveň váš dřevěný zahradní nábytek ochrání před vlhkostí a vodou. Připomínáme, že před aplikací nátěru musí být dřevo dobře obroušené, čisté a suché. Vlhkost by neměla přesáhnout 12 %. Alternativou k laku mohou být třeba přírodní oleje nebo lazury.
Nepodceňujte ani klimatické podmínky během aplikace nátěru. Do práce se pusťte ideálně ve chvíli, kdy venkovní teploměr ukazuje přibližně 20 až 25 °C, nefouká vítr a sluneční paprsky nemají příliš velkou intenzitu. V létě se nejlépe natírá v dopoledních hodinách.
Reziví vám kovové zábradlí či okapy? Pomohou pravidelné nátěry
Ochranu dřeva jsme si vysvětlili a nyní přichází na řadu kov. Jestliže nebudete kovové materiály pravidelně natírat, brzy ztratí svou užitnou i estetickou hodnotu. Největším nepřítelem kovu je rezivění. Dochází k němu velmi jednoduše. Úplně totiž stačí, aby přišel do styku s vodou a kyslíkem, čemuž se při umístění v exteriéru prakticky nevyhnete. Naštěstí existuje celá řada nátěrů, které kovové materiály před korozí spolehlivě ochrání. Vaše kovové zábradlí či okap tak zůstanou plně funkční po mnoho let.
Než začnete natírat: nečistoty zhoršují přilnavost barvy
Před začátkem natírání musíte podklad správě připravit. To znamená zbavit jej nečistot, prachu a mastnoty. Prach a mastnotu v žádném případě nepodceňujte. Nečistoty totiž výrazně snižují přilnavost nátěru, což v praxi znamená, že výsledná ochrana bude mnohem méně efektivní. Mastnotu nejlépe odstraníte ředidlem, saponátem nebo rozpouštědlem.
Pokud vaše kovové zábradlí začalo korodovat, musíte rez před novým nátěrem pochopitelně odstranit. Existuje na to několik způsobů. Vystačíte si s běžným brusným papírem, ale velmi dobře funguje také škrabka nebo kartáč s hrubšími štětinami. K odstranění rzi se používá také odrezovač, což je chemický roztok se silnými kyselinami.
Jak účinně provést nátěr na ochranu dřeva?
Nebojte se v exteriéru využít syntetických nátěrů. Barvy ředitelné vodou mají své výhody, především co se týče snadné aplikace, rychlého zasychání a bezproblémového očištění vodou. K naředění a omytí při syntetickém nátěru je potřeba ředidlo. Syntetické barvy však disponují vyšší odolností a jsou tak vhodné pro více zatěžované povrchy. Dřevo i kov lépe vzdorují poškození vlivem povětrnostních podmínek. Pomalé zasychání nátěru umožňuje navíc vytvořit hladší povrch.
Při aplikaci syntetického nátěru je podstatné natírat dřevo či kov v horizontální poloze, aby pomalu schnoucí vrstva nestékala! Počítejte s tím, že povrch vyžaduje zasychání alespoň 24 hodin, ideálně při teplotě kolem 20 °C.
Diskuse k článku