Na co myslet při realizaci koupacího zahradního jezírka
Chcete-li mít na zahradě vodní plochu pro okrasu i zábavu, pusťte se do realizace koupacího zahradního jezírka. Ušetříte prostor i finance, protože nebudete muset řešit zhotovení zahradního bazénu. Letní osvěžení si během sezóny užijete naplno, krása zahradního jezírka vám pak zůstane celoročně. Pokud se vám tato myšlenka líbí, přečtěte si základní pravidla pro realizaci.
Koupací jezírko musí být dostatečně velké
Aby bylo jezírko využitelné i pro koupání, mělo by být umístěné na dostatečně velké ploše. Okrasná jezírka mohou být i velmi malá, to v případě varianty pro koupání neplatí. Malá jezírka do 20 m3 mohou posloužit jako ochlazovací prostor po saunování, pro plnohodnotné koupání však doporučujeme jezírka o objemu kolem 50 m3.
Kromě velikosti je důležitý také tvar. Pro koupání a plavání je nejvhodnější jezírko obdélníkového tvaru, případně oválu, hrušky nebo elipsy. Kruhová jezírka nejsou pro plavání nejvhodnější. Délka jezírka by měla být alespoň 8 až 12 metrů, šířku pak doporučujeme kolem 2,5 metrů. Díky tomu se na konci plavecké dráhy snadno otočíte, případně pohodlně vyhnete s dalším plavcem.
Kalové čerpadlo pomůže odčerpat vodu z bazénu i zatopeného sklepa
Jak ohřát vodu v bazénu: solární panely nahrazují tepelná čerpadla
I v koupacím jezírku mohou být ryby
Líbí se vám zahradní jezírka, ve kterém si radostně plavou ryby? I takové jezírko může být vhodné ke koupání. V koupacím jezírku musí být rybky jen jako doplněk, větší obsádka ryby by mohla způsobovat problémy. V obou případech je však důležitá zeleň. Plocha na plavání by měla být ideálně stejně velká jako plocha osázená rostlinami. Ty podporují přirozené čištění vody a postarají se o její čistotu.
Nezapomeňte na filtrační zařízení
Aby bylo koupání v zahradním jezírku bezpečná, musí být voda co nejkvalitnější. O čištění se do jisté míry postarají vysázené rostliny, ve většině případů však nevystačí. Doporučujeme zvážit pořízení dostatečně výkonného filtračního systému, který zajistí cirkulaci vody a odstraní případné nečistoty. Externí filtr také zabrání zelenání vody a vzniku řas.
Pokud filtraci nepoužijete, bude ve vodě příliš dusíkatých látek, které se nebudou žádným způsobem odbourávat. Voda pak pravděpodobně dříve či později zezelená. Jediným řešením je pak použití speciálních prostředků pro úpravu vody. Ty jsou však zpravidla na chemické bázi, a tak mohou ekosystém jezírka narušit. Vnímejte koupací jezírko jako domácí biotop založený na spojení s přírodou a snažte se použití chemie zcela vyvarovat.
Mějte své koupací jezírko na očích
Velkorysé koupací jezírko se stane dominantou vaší zahrady. Doporučujeme jej proto umístit tak, abyste na jezírko měli výhled i z vašeho interiéru. Pohled na krásně upravené jezírko z gauče v obývacím pokoji nebo zimní zahrady je nenahraditelné. Při výběru vhodného stanoviště se však vyhněte místům v okolí opadavých dřevin, jejichž listy mohou vodu rychle znečistit.
Skvělou volbou je také umístění koupacího jezírka v návaznosti na vaši terasu či verandu. Vstup do vody pak může být přímo z prostoru terasy, případně terasu propojte poutavým jezírkovým molem. V každém případě je realizaci jezírka vhodného ke koupání velkou výzvou. Doporučujeme se proto spojit s profesionály, kteří poradí a v případě zájmu zajistí kompletní realizaci. Přečtěte si i další články o zahradních jezírkách:
Diskuse k článku