Medvědí česnek je nenápadný úkaz z naší přírody i zahrádek

Medvědí česnek je nenápadný úkaz z naší přírody i zahrádek

Naši předkové uměli velmi dobře využívat sílu přírody. Místo do lékáren mířili do lesa nebo na zahrádku a byla by škoda, kdybychom dnes zapomínali na vyzkoušené, ověřené a spolehlivé pomocníky, kteří se nerodí v laboratořích. Zdravotní problémy nemusí mít řešení jen v ordinaci, ale právě na čerstvém vzduchu a v řiši rostlin. Jednou z nejvýznamějších bylin z přírodní lékárny je medvědí česnek (Allium ursinum).

 

Medvědí česnek patří mezi poklady našich lesů. Na to, jak nenápadnou bylinou je, toho dokáže spoustu a jeho síla je obrovská. Může být součástí detoxikačních procedur, protože pročisťuje krev nebo umí snižovat vysoký krevní tlak, který se v posledních letech vyskytuje v obrovském měřítku. Také jej lze zařadit mezi arzenál pro boj s cholesterolem. Dokže toho ale ještě víc.

Česnek medvědí v přírodě

Medvědí česnek patří mezi první byliny, které lze v přírodě sbírat. Právě teď, na přelomu jara a léta, končí jeho doba květu a nejhojnější období. Jedná se však o vytrvalou rostlinu, takže se sbírá i později, jen postupem času ztrácí sílu a jeho účinky nebudou už tak výrazné.

Má rád vlhké prostředí, takže jej nejčastěji najdete tam, kde se příliš neodpařuje voda: v lesích nebo kolem potoků. Vyrůstá hned na začátku jara, kdy má doostatek světla, protože jiné rostliny ještě nejsou výrazně olistěné.
Na bohatý porost česneku medvědího jste už určitě někdy narazili. Charakteristická je pro něj výrazná vůně, díky niž jej snadno odlišíte od konvalinek, které mají podobné listy, avšak jsou silně jedovaté.

Česnek medvědí

Zelená je barvou přírody. Svěží, optimistická a plná života - stejně jako jaro, kdy zelená vládne i kuchyni.

Kde hledat medvědí česnek: lesy, lužní lesy, spíše nížiny, ale může se vyskytovat i ve vyšších polohách. Nejhojnější porosty jsou na Moravě, méně pak v severovýchodních Čechách. K růstu potřebuje dostatek živin v půdě.

Medvědí česnek – účinky

Česnek medvědí je vyhledávaným přírodním antibiotikem a antioxidantem. Organizmu pomůže medvědí česnek při jarní detoxikaci, protože působí močopudně a tak pročišťuje všechny tyto cesty včetně ledvin. Lehce projímavým účinkem čistí střeva od bakterií a celkově stimuluje zažívání a chuť k jídlu.
Snižuje krevní tlak, koriguje nespavost a stavy úzkosti.
Rizikový může být pro alergiky, kterým činí potíže látka allicin, jenž způsobuje onu typickou štiplavost (objevuje se také v cibuli).

Pozor na podobnost s jedovatými rostlinami jako jsou konvalinky či naháček (ocún jesenní)!

Jak uchovat medvědí česnek

Patří mezi nejvýznamější prvky lidového léčitelství, proto se jej mnozí snaží uchovat k použití co nejdéle. Pro to existuje několik variant.

  • Vyrobit extrakt: do skleničky vtěstnejte lístky společně s alkoholem (slivovice, vodka) a pod dvou týdnech odležení na tmavém místě přeceďte.
  • Šťava: šťávu z odšťavňovače lze ale uchovávat jen po omezenou dobu i při nízké teplotě
  • Česnek medvědí je také možno nasekat a zamrazit.
  • Pozor, nesuší se!

Ty nejlepší účinky, vlastnosti a konec konců i chuť, má ale česnek medvědí právě na jaře, kdy roste čerstvý.

Medvědí česnek v kuchyni

Připravuje se například máslo s příměsí česneku medvěědího. Oblíbené jsou polévky nebo pesto (jedná se o poměrně moderní způsob využití bylin, který není vůbec složitý. Česnek medvědí, kešu oříšky, olivový olej, sůl a parmezán se rozmixují na jemnou kaši a podávají například s těstovinami).
Jedinečnou a specifickou chuť dodá jarním salátům, pomazánkám nebo dipům.

 Medvědí česnek

Medvědí česnek se dá pěstovat i v květináči, a to ze semene nebo od cibulky.

Druhy medvědího česneku: vyskytují se dva poddruhy. Česnek medvědí pravý a česnek medvědí ukrajinský a na našem území najdeme oba dva. Ukrajinský poznáte podle hladké květní stopky bez papil a objevuje se spíše ve východní části území.

Pěstování v květináči i na zahradě

Pěstování česneku medvědího má dlouhou historii. V současnosti zažívá svou renesanci, a proto se z lesů dostává do užitkových zahrádek. Pěstování není složité. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která roste z cibulky a kvete v květnu a červnu (vypěstovat se dá ale i ze semene).
V přirozeném prostředí roste v polostínu až stínu ve vlhké půdě bohaté na živiny. Dá se pěstovat i v květináčích, kde je základem kvalitní substrát. Nutností je dostatečná vlhkost zeminy.

Recepty z česneku medvědího = rychlá příprava

Polévky: kupříkladu na krémovou polévku není potřeba moc surovin a díky výrazné chuti medvědího česneku si pochutnáte na netradiční dobrotě (kromě svazku medvědího česneku budete potřebovat zeleninový vývar, brambory a smetanu, na dochucení mletý muškátový oříšek, pepř a sůl; podává se s čerstvým chlebem)
Pomazánky (oblíbená je například tvarohová).
Saláty (oživí většinu zeleninových variací).
Na brambory (posypáním šťouchaných brambor dosáhnete příjemné a zdravé změny chuti).

Medvědí česnek by se dal označit za poklad naší přírody. Zdraví prospěšná bylina má variabilní použití v kuchyni a navíc bude zajímavou součástí zahrádek i květináčů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...