Máte trávník vypálený sluncem? Poradíme, jak tomu příště předejít
Dlouhá vlna veder a velké sucho s sebou nesou řadu problémů. Jedním z nich jsou i vypálené plochy trávníků, ze kterých nezbylo zhola nic. Také jste od jara poctivě pečovali o svůj trávník a veškerá práce přišla vniveč? Poučte se ze svých chyb. Přinášíme vám tipy, jak nenechat trávník vypálit ostrými slunečními paprsky.
Základem úspěchu je vyšší porost
Posekaná tráva ve stylu anglického trávníku je kolem domů a v zahradách stále oblíbenější. Právě nízko posekaný trávník je však nejčastější příčinou jeho kompletního spálení, po kterém zůstanou jen nevzhledné oranžové plochy.
Sledujte předpověď počasí a dva týdny před nástupem horkých dnů přestaňte trávník zcela sekat. V červenci a srpnu se pak sečení zcela vyhýbejte. Bude-li travní porost příliš vysoký, nastavte sekačku na nejvyšší úroveň sečení. Vyšší tráva totiž podstatně lépe udržuje vlhkost a chrání před poškozením kořenového systému.
Bez zavlažování se zřejmě neobejdete
Jediné, co během extrémních veder zachrání trávník před vypálením, je vydatné a pravidelné zavlažování. Je na vás, budete-li trávu kropit hadicí, nebo vsadíte na sofistikovanější zavlažovací systém. Je však nezbytné dodržet základní pravidla zavlažování, která souvisejí především s denní dobou zálivky.
Během horkých dnů rozhodně nezalévejte během dne. Kapky vody fungují jako lupa a vedou k ještě výraznějšímu poškození zkropené trávy. Ideální je časné ranní zalévání a vydatná večerní zálivka. Doporučujeme k zavlažovacímu systému pořídit časovač a nastavit automatické kropení na ráno a večer. O nic se nebudete muset starat a trávník zůstane krásně zelený i během parného léta.
Vyhýbejte se hnojení
Kdo chce mít trávník bohatý a rovnoměrně zarostlý, pravidelně jej přihnojuje. Pokud však ve hnojení pokračuje i během horkých letních dnů, může travnímu porostu spíše uškodit. Počkejte, až se počasí umoudří a teploty klesnou. Až potom trávník přihnojte, ale v přiměřeném množství. Pokud to s dávkováním přeženete, riskujete spálení trávy i v době mimo vlnu veder.
I mulčování trávníku pomáhá
Ne každý ví, že spolehlivou ochranou proti spálení trávníku je i bohatý travní mulč. Rozsekané kousky trávy natlačené zpět do trávníku vytváří ochrannou vrstvu pro kořenový systém a brání poškození drobných kořínků i listů. Mulčování je však také potřeba provádět s citem.
Pokud to s množstvím mulče na porostu přeženete, bude se tráva dusit a živořit. Pozor si dejte, máte-li trávu zasazenou na kyselé půdě. V takovém případě se mulčování zcela vyhýbejte, hrozilo by výrazné rozšiřování mechu, se kterým byste měli v budoucnu velké problémy.
Se zhoršením kvality trávy se musíte smířit
I při pravidelné zálivce a dostatečné výšce porostu bude trávník během parného léta vypadat povadle a místy se nažloutlé plochy mohou objevit. Počasí je zkrátka neúprosné, a tak se s tím musíme smířit. Jakmile se však mírně ochladí, trávník brzy nabere sílu a bude vypadat jako dřív. Chcete-li proces regenerace urychlit, po skončení horkých dnů plochu mírně přihnojte dlouhodobě působícím hnojivem v podobě granulátu.
Chcete se o péči o trávník dozvědět více informací? Přečtěte si i další články:
Diskuse k článku