Máte na pozemku dřevěný plot? Poradíme, jak na údržbu
Dřevěný plot nemusí být pouze praktickou hranicí vašeho pozemku, ale může jej také esteticky doplňovat. V obou případech však musíte o dřevěný plot pečlivě pečovat. Neošetřené dřevo je náchylné k napadení plísněmi, dřevokaznými houbami nebo hmyzem. Dřevěný plot přitom bývá dennodenně vystavený nemilosrdným vlivům počasí. V létě na něj dopadají ostré sluneční paprsky, v zimě se naopak musí vypořádat se sněžením a námrazou a o deštích během celého roku ani nemluvě.
Dřevěný plot má své výhody i nevýhody
Lidé stavěli dřevěné ploty odjakživa. Z počátku je používali k označování pozemků a ochraně majetku. Později začaly dřevěné ploty plnit také funkci estetickou. A přestože je současný trh se stavebními materiály doslova zaplavený celou řadou alternativ, dřevo si neustále udržuje vysokou popularitu. Lidé v něm vidí nejen přírodní materiál, ale také útulný doplněk zahrady a pozemku.
Dřevěné ploty zkrátka nestárnou. Nejenže skvěle pasují ke starším stavbám, ale stejně dobře se hodí i k budovám postaveným podle nejmodernějších trendů. Argumentů pro pořízení dřevěného plotu je hned několik. Jedním z nich je pochopitelně nenahraditelný vzhled, který lze navíc přizpůsobit na míru mnoha různými odstíny, vzory, tvary či rozměry. Mnozí lidé dávají dřevu přednost z ekologických důvodů, považují ho zdravotně nezávadný přírodní materiál.
Na co myslet, když se rozhodnete pro dřevený plot?
Nic na světě není dokonalé, což platí také pro dřevěné ploty. Dřevo neustále pracuje, mění se, reaguje na změny počasí. Mimo to v sobě dlouho drží vlhkost, což přitahuje různé houby a plísně. Stejně tak musí dřevo odolávat různým druhům dřevokazného hmyzu, mezi který patří například tesaříci nebo červotoči. V porovnání s jinými materiály má dřevo kratší životnost. Pokud to tedy s dřevěným plotem myslíte vážně, musíte mu věnovat náležitou péči. Ta zahrnuje ošetření, vybroušení či nátěr vhodnou barvou na dřevěný plot.
Údržba dřevěného plotu vyžaduje pravidelnost
Základní kamenem údržby dřevěného plotu je pravidelnost. Dřevo vyžaduje péči alespoň jedenkrát do roku, a to nejlépe před příchodem prvních mrazíků. Barva na dřevěný plot sice vydrží o něco déle, ale ani ji byste v žádném případě neměli zanedbávat. Obecně se doporučuje obnovovat nátěr minimálně každé tři roky. Nic však nezkazíte ani kratšími intervaly mezi jednotlivými nátěry.
S údržbou pomůže barva na dřevěný plot
Nátěr se zpravidla nanáší v několika vrstvách a dřevěný plot dokáže ochránit například před UV zářením. Přistup k renovaci a údržbě závisí také na umístění. Náchylnější k poškození budou ploty, které většinu času stojí ve stínu vrhaném například zdí budovy nebo nedalekým stromem. Raději se vyhněte dřevěným plotům s plochými špičkami a sáhněte spíše po laťkách, které jsou v horní části seříznuté, aby po nic efektivněji stékala voda.
Jak připravit dřevěný plot na nový nátěr?
Jednou za čas, přibližně po pěti letech, byste měli dřevěný plot kompletně zkontrolovat. Zaměřte se na to, zda některé části neuhnívají. Pokud taková místa najdete, nezbyde vám než postižené laťky vyměnit. Setkat se můžete také s poškozeným sloupkem. I ten raději vyměňte. V takovém případě dřevěný plot z obou stran sloupku rozeberte, nahraďte jej novým a následně opět latě a plotovky složte dohromady.
Nyní přichází řada na nový nátěr. Před jeho nanesením se nejprve musíte zbavit toho původního. Pokud tak neučiníte, bude nová barva na dřevěném plotu držet velmi krátce nebo vůbec. V obchodech s kutilskými potřebami dnes běžně dostanete různé chemikálie, které si starou barvou poradí. Do jejího odstraňování se však můžete pustit i ručně, postačí vám k tomu obyčejná špachtle.
Čím natřít dřevěný plot?
Na očištěný povrch se následně nanáší impregnace nebo přípravky proti plísním a houbám. Pak už přichází na řadu povrchová úprava. Tou může být například syntetická lazura, která zvýrazní přirozený vhled dřeva nebo poslouží k zesvětlení tmavého a starého lazurovacího nátěru. Kromě syntetické lazury můžete použít i bezbarvý lak či barvu dle vlastního výběru.
Diskuse k článku